U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

S MOŘSKÝM KORÁBEM V ZAHRADĚ

Kategorie: Zahrada | Autor: IVA TVRZOVÁ

Na zahradě keramiků Prokopa a Martiny Veselých v Kunštátu na Moravě klidně můžete potkat mořský koráb, stříbřité ryby nebo modré slepice.

Zahrada to není nijak veliká, rozměry má asi dvacet krát pět metrů. Je ale dokonalou oázou klidu, skrytou v bujné zeleni před zraky všech. Jednou delší stranou přiléhá k zadní straně domu a keramické dílny, z ostatních ji ohraničuje plný dřevěný plot.

Postupné proměny

Když před řadou let pan Veselý domek se zahrádkou kupoval, potřeboval tím vyřešit bydlení, zahrada ho moc nezajímala. Když se oženil, začali s manželkou zahradu postupně upravovat. Srovnali terén, některé přestárlé stromy musely pryč. Teď tu roste jabloň a švestka a skupinka nově zasazených jehličnanů – borovice, smrk, túje. Víc stromů by se sem už nevešlo.

   Zato se tu daří keřům a nízké i popínavé zeleni, které vytvářejí dojem bujně zarostlé zahrady. Dům je obrostlý přísavníkem a zahradě tvoří důstojné pozadí. „V létě bylo v domě velké horko, proto jsme dům nechali obrůst,“ vysvětluje tenhle praktický krok pan Veselý. Po dřevěném plotě se zas pne vistárie, teď už bohužel odkvetlá, a kolem lavičky u domu září květy klematisu.

   Po obvodu zahrady rostou růže i okrasné jahody a také bylinky do kuchyně – máta, oregano, saturejka, meduňka. V květináčích se daří muškátům a manželé zkoušejí pěstovat i bonsaje. Příjemnou tvář zahrady dotváří cestička z plochých kamenů v trávníku, skupinky navršených kamenů i dříví vyrovnané u plotu a domu.

Jezírko s rybami

Aby plot kolem zahrady nepůsobil stroze, jeho horní okraj se vlní jako vodní hladina. V zahradě ale nechybí ani skutečná voda -tryská do malého jezírka v zadní části zahrady, kde našli domov koi kapři, žáby, raci, škeble i užovky. V jezírku je čerpadlo s nuceným oběhem, úbytek vody buď doplní déšť nebo se dočerpá z vlastní studánky za plotem. Kolem vodní plochy je krásné zákoutí, tvořené rododendronem, jasmínem, orobincem, různými travami, sítinou, vodními žlutými kosatci a vachtou trojlistou. „K vybudování jezírka nás inspirovalo podobné u manželčina otce“, říká pan Prokop. A já musít prozradit, že ryby a voda hrají v životě a tvorbě pana Veselého důležitou roli – je totiž nadšeným rybářem a nejrůznější ryby v podobě podnosů, talířů, dóz a dekorací ztvárňuje i z keramické hlíny. Několik jich zdobí plot, jiné vykukují z vodních travin jezírka. A další, včetně velkých plastik lodí, nám na přání pan keramik naaranžoval na trávník.

Dvorek jako galerie

Vstup na zahradu je přes malý dlážděný dvorek, z něhož se schází po několika schodech na trávník. Aby vznikl tenhle příjemný prostor, ze tří stran uzavřený domkem, vraty a dílnou a ze čtvrté otevřený do zahrady, bylo třeba zbourat původní prádelnu a srovnat úroveň dvora s domem. Dnes je to místo pro klidné posezení – buď na sluníčku nebo pod košatým stromem, ověšeným keramickými zvonečky, i prostor pro květiny a některé keramické výtvory. V rohu dvorku například hlídají pohodu domácích dva bájní psi – grifové. Ale můžeme potvrdit, že báječně se v tomhle zeleném zákoutí s keramikou cítí i návštěvy.

O autorovi| TEXT: IVA TVRZOVÁ

Popisy k obrázkům

Lodě Prokopa Veselého – keramický koráb je vsazen do vysokého dřevěného podstavce

Přes zahradu vede chodníček z plochých kamenů

Průhled zahradou od jezírka směrem ke dvorku

Detail ze zahrady

Pohled ze zahrady na útulný dvorek, kde dřív bývala prádelna. Zůstal po ní jen vývěsní štít vpravo před vraty. Po schůdcích se jde do keramické dílny

Na okně otočeném do dvorku se daří „Kristově koruně“

Dva grifové hlídají domácí pohodu

Po trávníku se rozeběhly keramické slepičky

Jezírko se zurčící vodou je obklopené bujnou zelení

V jezírku plave koi kapr, na břehu narazíte na keramickou rybu

A další keramické ryby visí na plotě

Na zahradě se střídají slunná i stinná místa

Prokop Veselý s kokršpanělkou Vandou

Schody mezi dvorkem a zahradou poslouží pro keramicko-květinové zátiší

Ve větru strom cinká

Autor fotografií: FOTO: MARIE VOTAVOVÁ

S MOŘSKÝM KORÁBEM V ZAHRADĚ