U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CO KVETE V ČERVNU

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská

Medard sice hrozí svými čtyřiceti dny deště, ale proti kráse červnových květů nic nezmůže. Královnami mezi nimi jsou samozřejmě růže. Nabízejí nepřebernou škálu barev i vůní ať už na keřích, stromcích nebo ty pnoucí se po loubích či trelážích. To v případě, že jsme jim na podzim i zjara nezapomněli přidat ke kořenům kompost.

   S růžemi v červnu ze všech sil soutěží pivoňky, vděčné za podporu stonků, které ty velké růžové a bílé koule květů nemohou skoro unést. V soutěži jim pomáhají stále oblíbenější kakosty a kosatce, které postupně otevírají své květy v pastelových tónech fialové a žluté až po temně hnědý samet, či jasně červené střapaté „hřebeny“ kohoutků chalcedonských.

   Trochu skromněji natřásají sukničky na záhonech i skalkách různé hvozdíky a při zemi se chlubí svými malými bílými, růžovými a červenými růžičkami devaterník. Zajímavým červnovým kvítím je též trávnička přímořská, jejíž kuželovité hlávky se pohupují na bezlistých stopkách nad polštáři úzkých listů připomínajících trávu.

   Přehlédnout nemůžeme ani trvalku se zajímavým jménem šanta, a to nejen kvůli jejím levandulově modrým kvítkům, vyrůstajícím na konci stonků i v paždích listů, ale i proto, že kouzelně voní. Pokud ji po ukončení hlavní doby kvetení mírně seřízneme, ještě znovu zakvete a zavoní. Opojně voní také rozkvétající pustoryl a ve stínu vybarvují své sice nevonící, ale nádherné koule květů hortenzie.

   Nad hlavu se nám vyšplhaly hvězdice plaménků – a po narůžovělých meruňkách a broskvoních vysypal kdosi závěje bílých květů na jabloně a hrušně. V teplých slunných dnech je hojně navštěvují včelky. A pokud chcete mít zahrádku plnou motýlů, pořiďte si keř zvaný komule. Na její bílé a světle i tmavě fialové hrozny plné sladké šťávy mají velkou slabost.

Popisy k obrázkům

CO KVETE V ČERVNU