Koupelnový nábytek

Nad nábytkem do koupelny se designéři hodně zamýšlí a snaží se zvýšit jeho funkčnost, ušetřit nám prostor i nabídnout zajímavé tvary.

Koupelna je především určena k očistě těla, ale zároveň je i relaxační místností, a tak se v ní chceme cítit dobře. Jde to i v případě, že její rozměry nejsou zrovna největší. Výrobci se zaměřují na skříňky s efektivně řešeným úložným prostorem a s tvary a rozměry, které se vejdou i do té nejmenší koupelny. Vyhrát si můžeme i při zařizování velké místnosti. Jedním z trendů je vzdušnost, kterou zajistíme minimalistickým vybavením. Samozřejmě neodzvonilo ani rustikálnímu nábytku či retrokouskům, které si naše chalupy přímo žádají.

Skříňka pod umyvadlo Classic je opatřena speciální hloubkovou impregnací proti vlhkosti. 4 745 Kč (Ravak)

Je z čeho vybírat

Pro začátek doporučujeme projít si několik koupelnových studií, kde nám odborníci poradí, na jaký druh nábytku se zaměřit. Můžeme si také nechat udělat 3D projekt koupelny, kde přesně uvidíme, jestli se nám nabízené skříňky do prostoru s již zabudovanou vanou či sprchovým koutem vejdou. Vymyslet to jde ale vždy!
Druhou možností je nechat si vyrobit nábytek na míru. V takovém případě nám vybraná firma nabídne individuální přístup, poradenství a profesionálně zpracuje to, na čem se domluvíme. Výhodou je, že rozměry i design určujeme my, nevýhodou bývá vyšší cena.

K retrostylu se vracíme rádi, protože symbolizuje kvalitu, která překonala několik generací (Sapho)

Materiály

Zatímco jsme si jeden čas libovali v dřevotřískovém nábytku v šedé nebo bílé barvě, dnes experimentujeme s barvami a tvarem a co se týká materiálu, opět toužíme po masivu. I když je největším požadavkem funkčnost, nábytek zároveň musí vydržet náročné podmínky panující v koupelnách. Proto se vyrábí nejčastěji z dubového, javorového nebo bukového dřeva, které je ošetřeno tvrdovoskovým olejem.
Dalším používaným materiálem jsou MDF desky s fólií nebo MDF desky lakované polyuretanovými laky, kterými se desky opatřují, aby byly voděodolné. Taková dřevovláknitá deska se vyrábí bez použití lepidel a má velmi kompaktní strukturu, díky které se se dobře tvarově opracovává. Lze do ní frézovat různé profily, ale může zůstat i hladká.

Khaki dvířka T.acrylic s akrylátem na povrchu mají elegantní matné provedení (Trachea)

Trendy je minimalismus

Trendy je nábytek v minimalistickém stylu, na němž nenajdeme žádné úchytky. Místo toho jsou v šuplících zabudované takzvané push to open systémy, které zajistí pohodlné otevírání pomocí pouhého zatlačení rukou. Otázkou zůstává, zdali je takový systém vhodný i na skříňky s leskem, které pak budeme muset často otírat.
Moderní jsou i 3D vacuo lisované fólie, které se tlakem ve vakuu zapracovávají do nábytku. Jde o dekorační fólie, které zároveň chrání materiál pod nimi.
Nemusíme se ale nutně držet jen nejnovějších módních směrů, které nás tak trochu nutí ke sterilně vypadajícímu prostředí. Koupelnu lze zařídit i v retrostylu, kdy nábytek můžeme sladit s barevnou kachličkou s patchworkovým stylem.

Zrcadlová skříňka Enzo se zabudovanou LED páskou (Dřevojas)

LED pásky

Bývá už běžné, že ve skříňkách nad umyvadlem najdeme LED osvětlení. Tato praktická vychytávka se postupem času dále vyvíjí a tak už dnes nejen svítíme, ale rovnou v různé intenzitě. LED pásky se umísťují v horní části skříňky, ale i na bocích, proto se už nikdy nestane, že by se dámy kvůli nedostatku světla špatně nalíčily nebo pánové nedostatečně oholili. Pásky se dají nainstalovat i do šuplíků, což oceníme, pokud často hledáme drobnosti na jeho dně. Rozsvěcují se na pohybové čidlo, tudíž jen když potřebujeme.

Dobré rady

Přehlednost v šuplících je důležitá, proto je dobré dokoupit ještě různě velké organizéry.
Dejte také pozor na kvalitní panty. Lze pořídit takové, které zajistí automatické pomalé zavírání bez hluku.
Pamatujte, že varianta nábytku bez nožiček bude snadnější na úklid.
Koupelnový nábytek by měl být funkční, ale výběr designu je zcela na nás

Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Koupelnový nábytek