U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Ruční nářadí do dílny

Kategorie: Dílna | Autor: Martina Lžičařová a Jiří Janouškovec

Jak si na některých příkladech konkrétních výrobků ukážeme, jejich odborné týmy teoretické poznatky plynule převádějí do praxe. Využívají přitom praktických zkušeností těch, kteří s nářadím dlouhodobě pracují. Oni byli vesměs těmi, kdo řešení ověřovali a často pak pomohli dovést je bezmála k dokonalosti.

K firmám, které k ergonomii přistupují velmi důsledně, patří BAHCO (dříve Sandvik). Nástroje a nářadí “s rybkou” dobře znají jak profesionálové, tak i amatéři. Svůj vědecký ergo program, shrnutý do 11 bodů, právem BAHCO označuje jako první světový vědecký program vývoje ergonomického ručního nářadí. Poprvé byl jeho obsah prezentován na mezinárodní vědecké konferenci prevence nemocí

z povolání PREMUS 95 v kanadském Montrealu v r. 1995.

FOTO 1 Pila na dřevo

Zapamatujte si: pily z černé řady pil Bahco Superior patří k nejlepším na světě. Mají černou povrchovou úpravu, která snižuje tření a odstraňuje námahu při řezání. Dalším přínosem je ozubení XT, kterým je tato pila vybavena. Každý třetí zub je nižší, má zkosený hrot a je střídavě rozvedený; ostatní dva zuby nejsou rozvedeny vůbec. Účinnost příčného řezu je vyšší o 20 % a podélného až o 50 %.

FOTO 2 Šroubovák

Šroubováky Belzer jsou přizpůsobené pohybu ruky. Materiál, z něhož je rukojeť vyrobená, je měkký, neklouzavý, s rýhovaným povrchem a zaručuje pohodlný a pevný úchop. Válcovitý a zaoblený tvar rukojeti malého průměru umožňuje jednodušší a rychlejší utažení nebo povolení šroubu. Zploštělý profil zabraňuje odkutálení nástroje. Barevné označení usnadňuje identifikaci šroubováku pro příslušný šroub. Čepele jsou vyráběné ze speciálně tvrzené oceli pro vysoký krouticí moment a maximální přesnost.

FOTO 3 Pilník

Bezpečnostní pokrytí stopky a ramena pilníku znemožňuje sklouznutí prstů na ostří. Rukojeť je asymetrická, aby se dalo snadno určit, jak je pilník otočen.

FOTO 4 Stavitelné kleště

Na horní rukojeti je tlačítko pro rychlé a jednoduché nastavení kleští. Nastavitelný kloub kleští umožňuje extrémní rozevření speciálně tvrzených čelistí

a pevné uchopení předmětu nejrůznějšího tvaru.

FOTO 5 Stavitelný klíč

Díky širokému profilu drážky a hrubému vroubkování nastavitelné spirály vyniká masivním, ale lehce fungujícím otevíracím mechanismem. Termoplastová rukojeť izoluje jak proti chladu, tak proti horku. Je odolná proti olejům a má neklouzavý povrch. Mimo to je jedna strana převratitelné čelisti zoubkovaná a klíč lze použít také jako hasák.

FOTO 6 Boční štípací kleště

Jsou přesně broušené s progresivním ostřím, s nímž lze štípat velmi tvrdé materiály, např. pianový drát stejně snadno jako měkké vodiče. Čelisti jsou vyrobeny ze speciálně kalené oceli, která zůstane ostrá i po letech používání. Držadla jsou vyrobena ze dvou komponentů: na tvrdém stabilním jádru je v místech, kde vyvíjí ruka tlak, měkký povrch s vysokým třením proti klouzání. Kleště jsou vybaveny snadno nastavitelnou vratnou pružinou.

Ruční nářadí do dílny