Rozvody vody v domě: Kdy se pustit do revize či rekonstrukce?

Foto: Shutterstock
Rozvedení pitné a užitkové vody bývá spolu s budováním kanalizační přípojky častou součástí prací při rekonstrukci staré chalupy. Je to poměrně náročný stavební zásah.
Rozvody vody se také mnohdy jen vyměňují nebo obnovují, což je proces o něco méně náročný než jejich kompletní vybudování, ale vyžaduje stejný důraz na dodržení některých zásad, protože tlaková voda chce své a je potřeba vše udělat tak, aby voda do domu správně přitékala a ve formě splaškových či odpadních vod pak opět vytékala do kanalizace, čističky nebo septiku. Přestože je mezi chalupáři bezpochyby celá řada zkušených instalatérů, je budování rozvodů vody prací pro profesionály. Lze tak předejít chybám, které se později odstraňují složitě a nákladně. Jde zejména o těsnost spojů, nutné vyspádování a finální tlakovou zkoušku, která funkčnost systému prověří.
Tlak i spád
Voda z vodovodu teče díky tlaku v potrubí veřejného vodovodu nebo v systému domácí vodárny, zatímco k odvádění vody do kanalizace využívají rozvody odpadních trubek ve většině případů přirozený spád a gravitaci. Odtoky z umyvadel a dřezů, van a sprchových koutů, toalet či okapových a odtokových svodů se tedy musí propojit s hlavní odtokovou rourou, která vede v podzemí v nezámrzné hloubce odpady z vnitřní domovní kanalizace do kanalizační stoky. Při dostatečně vyspádovaném systému odpadního potrubí přípojkou bez potíží odtéká veškerá odpadní voda do kanalizační stoky.
Někdy to však z technických důvodů nejde. Odpadní vody se v takových případech odčerpávají výtlakem za pomoci čerpadla. Řešení včetně šachty pro umístění čerpadla a napojení takového systému na kanalizaci v takových případech navrhne, spočítá a dodá odborná firma s ohledem na konkrétní potřeby vašeho domu.

Foto: Shutterstock
Druhy trubek
Domovní rozvody se dělají z plastových trubek, ale při rekonstrukci starších domů můžete narazit i na jiné materiály. Je dobré umět je opravit, případně propojit s novým potrubím (např. kovové trubky, ale i kameninové odpadní trubky), ale současným standardem je plastové potrubí, které se vyznačuje mnoha přednostmi.
Obecně se plastové trubky vyznačují vlastnostmi vhodnými pro čerpání tlakové vody i odvádění odpadů, mezi něž patří pružnost, odolnost vůči zátěži i působení kyselých složek a také nízká povrchová drsnost, která zajišťuje odolnost proti korozi a proti vytváření usazenin. Pro veškeré rozvody vody se tedy už víceméně bez výjimky montují právě takové pevné a zároveň ohebné plastové trubky.

Foto: Shutterstock
Tlakové vodovodní potrubí je z trubek šedých, zatímco odpadní trubky, které pro odvádění splaškových vod nejčastěji využívají spád a gravitaci, jsou oranžové. Ty se vyrábějí z odolného PVC v průměrech od 100 mm do 500 mm a jsou určeny pro horizontální pokládání do země. Dokoupit k nim lze několik druhů čisticích a revizních šachet.
I v odpadním potrubí však mohou být trubky v šedé barvě, které se obvykle zařazují mezi vnitřními odpady a napojení na vnější kanalizační potrubí. Do tohoto potrubí vedou zevnitř domu odpadní trubky od umyvadel, dřezů či koupelen, většinou pak i čisticí šachta, z ní pak odpadní voda a splašky odtékají.
Součástí rozvodů vody včetně topných systémů mohou někdy být i měděné trubky, protože výhodou mědi je dlouhá životnost a minimální opotřebení. Měď odolává korozi i změnám teplot. Na vnitřních stěnách trubek se tvoří ochranná vrstva oxidu mědi s antibakteriálními účinky.
Pevné spojení
Nejčastěji montované plastové trubky propojíte zasunutím užší části do širšího hrdla, kterým je každá trubka na jedné straně zakončená. Pro snadnější nasazení se spoje mažou mazlavým mýdlem, jež se prodává v tubách jako příslušenství. Dokonalé těsnění spojů v potrubí je zajištěno těsnicím kroužkem s jednostranným břitem. Podobným způsobem se u obou typů trubek napojují veškeré odbočky, kanály a šachty.
Při nákupu trubek se můžete setkat s jejich matoucím značením, kdy někteří výrobci označují trubky vnitřním rozměrem (např. 100 mm), jiní vnějším rozměrem (110 mm), ale v obou případech jde o trubku s vnitřním průměrem 100 mm.

Foto: Shutterstock