Míchačky a míchadla

Pokud je v domě stavební míchačku kam uložit, lze její nákup jen doporučit. K přípravě malt či omítek postačí v některých případech i přenosná elektrická míchadla.

Že se míchačka vyplatí, i když zrovna nestavíte od základů, to vám potvrdí každý chalupář, který svůj dům průběžně opravuje a udržuje. Míchání betonu do základů pro různé přístavky či budování chodníků nebo teras, betonování plotových sloupků, opravy omítek či fasád nebo obnova podlah i příprava podkladů pro dlažbu, to vše obnáší výrobu betonu v množství poměrně velkém na pouhé míchání ve stavebním kolečku, ale zase ne dost velkém na to, aby mělo smysl objednávat domíchávač z betonárky.
Míchačka je pomocnice s velmi jednoduchými nároky na provoz a údržbu, a pokud ji nebudete přetěžovat, zachováte ji alespoň v relativní čistotě a bez nánosů zaschlého materiálu a postaráte se o udržení motoru v suchu, bude vám sloužit celá léta.

Systém naklápění

Nijak složité nejsou ani rady pro nákup. Ceny míchaček začínají na částkách v rozmezí tří až čtyř tisíc korun. Nejlevnější bývají tradičně v e-shopech, kde je potřeba ověřit i způsob a cenu dopravy a podmínky případného uplatnění záruky. Budete-li přístroj vybírat ve stavebninách či v hobbymarketu, zaplatíte možná o něco víc, ale můžete si ověřit, zda vám vyhovuje například způsob naklápění či umístění ovládacích prvků. V tom se však jednotlivé typy nijak zvlášť neliší.
Nejčastěji se míchací buben naklápí pomocí kola, ale existují i míchačky s hranatým „kormidlem“ nebo dokonce s pákou. Pokud nemáte s prací s míchačkou zkušenosti, pak vězte, že při vylévání obsahu do kolečka či jiné nádoby je citlivé a pohotové ovládání naklápění na míchačce tou úplně nejdůležitější věcí.
Nezapomeňte, že alespoň menší verze (přibližně 125–150 l objemu míchacího bubnu) stavebních míchaček se většinou prodávají jako skládací. Složitelnost míchačky spočívá v možnosti zasunutí „nohy“ do konstrukce a sklopení pojezdových koleček. Obojí lze udělat po uvolnění pojistky a usnadní to převoz přístroje i v průměrně velkém kombíku nebo jeho skladnější uložení v době, kdy se nepoužívá.
Tento systém má dvě úskalí, s nimiž je nutné počítat: je třeba udržovat v čistotě místa zajištěná vytahovacími čepy či šrouby, aby je bylo možné v případě potřeby snadno vyndat a poté zasunout nohu a sklopit kolečka. A rovněž je potřeba počítat s tím, že přístroj je kvůli tomu přece jen o něco méně stabilní a že je někdy (zvláště na nerovném terénu) nutné zafixovat nohy závažím, například těžkými dlaždicemi.
Míchačky lze vybírat i podle toho, zda jsou určeny pro standardní zapojení o napětí 220 V/230 V, nebo zvolit robustnější stroj pro zapojení na 380 V/400 V. Pokud takovou možnost máte a počítáte s častým provozem a větším objemem prací, může se vyšší výkon stroje hodit.
Silnější motory s vyšším příkonem obvykle nabízejí i větší objem bubnu (300 l) a někteří prodejci pro snazší orientaci udávají například i množství koleček směsi, které namícháte v jedné dávce. U větších strojů je to obvykle 2,5 kolečka a některé z nich bývají pro snazší ovládání vybaveny i nožní brzdou, která zabrání nechtěnému překlopení těžkého bubnu.
Nákup velkého stroje však pečlivě zvažte, pro běžné občasné práce si se základním typem míchačky vystačíte a díky hmotnosti kolem 40 kg se ní i snadno manipuluje.

Není metla jako metla
Na promíchávání řídkých materiálů (barvy, laky, tmely, klihy) jsou vhodné obloukové a spirálové metly, které ženou míchanou hmotu dolů. Pro husté materiály (nivelační hmoty, tužší lepidla a tmely, spárovací hmoty apod.) jsou určeny míchací, tzv. klecové metly s kulatými dráty s účinkem odspodu nahoru. Ty do míchaného materiálu nevtahují vzduch.

Bezpečný provoz

Kromě už zmíněného zajištění stability je nutné chránit u míchačky před vlhkostí motor, který je umístěn v plastovém boxu s větrací mřížkou a měl by být proti zatečení vody dostatečně zabezpečen, stejně jako ovládací prvky. I přesto je dobré opatřit alespoň kryt motoru igelitovou plachtou, která zabrání zatékání vody, pokud zůstane přístroj venku na dešti. Za provozu však plachtu sundejte, aby měl motor zajištěné větrání a chlazení a snažte se ze stejných důvodů udržovat v čistotě i větrací mřížku.

Lehká míchadla

Jinými praktickými přístroji určenými zejména pro pohotové rozmíchání pytlovaných suchých směsí omítek, stavebních lepidel, stěrek či menšího množství betonu jsou přenosná elektrická míchadla. Na rozdíl od míchačky je lze snadno dopravit do schodů a pracovat s nimi třeba v podkroví nebo v bytě. Jsou určena pro jemnější práci, používají se zpravidla v kombinaci s plastovými zednickými vědry a velmi vám usnadní dokonalé promíchání směsí, nezbytné zejména u lepidel a jemných štukových či sádrových omítek.
Míchadla jsou tvořena motorovou částí s dvěma ergonomickými madly umožňujícími bezpečný obouruční úchop. Do sklíčidla se uchytí míchací metla. Prodávají se i dvojmíchadla, u některých přístrojů lze regulovat rychlost otáček či směr otáčení, což umožňuje optimální nastavení podle hustoty směsi a její požadované konzistence.
Míchadla lze použít i pro míchání barev, prodávají se v různých výkonových kategoriích za ceny zhruba od tisíce korun a kritériem pro nákup je kromě ceny i výkon, rozsah funkcí a požadavek na výdrž. Pro občasné práce si vystačíte s levnějším a méně komfortním míchadlem z hobby kategorie, profesionálové potřebují pro každodenní práci odolnější a robustnější výrobky s univerzálním využitím, jejichž cena může přesáhnout i deset tisíc korun. Užitečnou funkcí je například elektronická regulace rychlosti startu, která zabraňuje vystříknutí míchané směsi.

Dobré rady

  • Nemáte-li dosud s prací s míchačkou zkušenosti, dávejte pozor na vystříknutí míchané směsi do obličeje v okamžiku, kdy do bubnu vhazujete písek nebo štěrk.
  • Při naklápění bubnu a vylévání směsi do koleček hlídejte, ať vám kolo nevyklouzne z ruky. Bezpečné naklopení vyžaduje určitou sílu a praxi, aby se vám do koleček nevylilo příliš velké množství betonu.
  • Míchačku i míchadlo vždy bezprostředně po práci pečlivě vyčistěte. Zaschlé cákance a zbytky betonu míchačce mimo jiné postupně přidávají na hmotnosti.
  • Čistíte-li míchačku proudem vody z hadice, vždy stroj před čištěním vypněte z elektřiny a chraňte motor před vodou.

Není metla jako metla

Na promíchávání řídkých materiálů (barvy, laky, tmely, klihy) jsou vhodné obloukové a spirálové metly, které ženou míchanou hmotu dolů.
Pro husté materiály (nivelační hmoty, tužší lepidla a tmely, spárovací hmoty apod.) jsou určeny míchací, tzv. klecové metly s kulatými dráty s účinkem odspodu nahoru. Ty do míchaného materiálu nevtahují vzduch.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Míchačky a míchadla