U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

RADOST z truhlíku

Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Našinec

Patříte k lidem, které třeba i jen krátké zastavení nebo letmý pohled na něco, co roste pod rukama, těší a uklidňuje? Pak si s námi i v těchto pošmourných dnech zkuste vypěstovat citrónovou trávu, která se vám bude hodit do asijských i jiných jídel, a stévii sladkou. Toto dlouho nedostupné “brazilské stříbro” je velmi zajímavé nejen pro cukrovkáře, ale i pro ty, kdož bojují s nadváhou.

Stévie sladká

Stévie sladká pochází z Latinské Ameriky. Zde jde o rostlinu vytrvalou výšky asi 1 m. Na stoncích vyrůstají svěže zelené, v horní části vroubkované listy obsahující přírodní sladidlo nazývané steviosid. Sušené listy obsahují do 10 procent tohoto přírodního vysoce jakostního sladidla, které je asi 300x sladivější než sacharóza. A přitom nemá žádné kalorie! Je zdravým pomocníkem při nejrůznějších dietách a je vhodné i pro diabetiky. Rostlina nemá vedlejší účinky a její konzumace není návyková. Při pěstování doma, v bytě u okna, je víceletá a máme ji kdykoliv k dispozici. Stačí utrhnout pár lístků, opláchnout je pod tekoucí pitnou vodou a vložit třeba do čaje, kávy, sodovky, atd. Použít je můžeme i k ochucení salátů, moučníků a nejrůznějších jídel. Prostě všude tam, kam je třeba přidat řepný cukr, med nebo umělá sladidla. Dávkování si určí podle chuti každý sám. Přinejhorším si pití nebo jídlo přesladíme. Nic jiného se stát nemůže. Drobná semínka vyséváme do truhlíku celoročně. Před osetím půdu sterilizujeme, třeba propařením. Semínka nenapadnou plísně, což bude logicky prospěšné i pro nás. Do povrchu vlhké půdy (vychladlé po propaření na pokojovou teplotu) semínka jen lehce vtlačíme. Nádobu překryjeme průsvitnou igelitovou fólií. Asi za tři týdny se objeví první zelené rostlinky. Po dosažení výšky asi 10 cm je i s dostatečným kořenovým bálem rozsazujeme do květináčů. Pak jim zaštípneme vrcholky. V truhlíku nebo větším květináči a při pravidelném sestřihávání bude vysoká asi půl metru. Jestliže začnou lístky žloutnout, hnojíme přimícháním lžičky super hnojiva (s.o.e.s.) do půdy u kořínků. Od konce května můžeme rostliny v nádobách přenést ven nebo je vysadit na záhon a pěstovat je tam až do příchodu prvních mrazíků. V létě doporučujeme nadbytečné listy ve tmě a průvanu usušit do zásoby.

Citrónová tráva

Voňatka citrónová, zvaná citrónová tráva, je statná vytrvalá rostlina s výraz-

nou chutí i aroma po citronu. V kuchyni ji používáme do různých asijských specialit, salátů, studených i teplých nápojů atd. Spodní bělavé části rostlin se jako vzácná ingredience přidávají do nejlepších kari koření. Stébla můžeme používat čerstvá, celá, drobně posekaná, nebo je sušíme a jemně rozemeleme.

Semena do truhlíku vyséváme po celý rok. Od května do konce srpna i přímo na upravený záhon. V hloubce půl centimetru, ve vlhké půdě a při teplotě nad 5 °C, vyklíčí asi za čtrnáct dnů. Sazenice vysazujeme ve sponu 30 x 15 cm. V květináči u prosluněného okna v bytě můžeme voňatku citrónovou pěstovat i několik let. Hnojíme jednou za tři měsíce lžičkou super hnojivem (s.o.e.s.) k rostlině.

Semínka dodává na dobírku zásilková služba AEV – VS, Jana Masaryka 58, 120 00 Praha 2. Tel./fax.: 224 256 816, tel.: 728 385 042, e-mail: aev.vs@post.cz. Stévii sladkou (6 semen) za 32 Kč, citrónovou trávu (150 semen) za 30 Kč, 50 g super hnojiva (s.o.e.s.) za 15 Kč.

***

Citronová tráva

Stévie sladká

Foto: Fiskars a J. Našinec

RADOST z truhlíku