U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PŮVAB malých stromků

Kategorie: Kouzlo zahrady – na terase | Autor: HORTIservis.cz

Možná vlastníme větší kus zahrady, ale chceme v ní vymezit kousek nového prostoru. Jindy nemáme než terasu nebo balkon, možná jen větší kout u dveří, a toužíme u nich vytvořit zelený ostrůvek. Existuje řada možností, jak pozvat dřeviny do bezprostřední blízkosti obydlí.

Potřebujeme jen přiměřenou nádobu, kvalitní substrát, dobrý nápad, několik vhodně zvolených rostlin, trochu doplňkového materiálu a můžeme začít zahradničit. Sortiment vhodných dřevin je opravdu bohatý. Vybíráme mezi jehličnany i listnáči, málo vzrůstnými stromky i bohatou škálou keřů, nezapomeneme na druhy stálezelené. Rostliny navíc můžeme vzájemně důmyslně kombinovat.

Při osazování malého prostoru důsledně promyslíme podmínky, které jsme schopni rostlinám nabídnout. Jde především o expozici ke světovým stranám, oslunění či zastínění prostoru, četnost zálivky a nezapomeneme ani na péči, kterou chceme nebo můžeme rostlinám věnovat. Existuje celá řada pomalu rostoucích a zakrslých dřevin, které se hodí do omezeného prostoru, ať již ve volné půdě nebo nádobách.

ZAKRSLÉ JEHLIČNANY Zvlášť oblíbené jsou borovice (Pinus). Velmi efektní je kompaktní a pomalu rostoucí borovice lesní (P. sylvestris) ´Watereri´. Ještě daleko úspornější vzrůst má borovice lesní (P. sylvestris) ´Beuvronensis´. Nevelkou výškou a kompaktností vyniká borovice kleč neboli kosodřevina a samozřejmě tuto vlastnost ctí všechny kultivary z ní vzniklé, například Pinus mugo ´Humpy´, ´Krauskopf´, ´Fischlen Boden´ apod. Východoasijská borovice drobnokvětá (P. parviflora) se dá výborně tvarovat, a to jak v bonsajové misce, tak v zahradě. Borovici černou (P. nigra) v této skupině může reprezentovat kultivar ´Spielberg´. A také české zahradnictví přispělo svojí troškou do mlýna, například světoznámým a vzácným čarověníkem z borovice blatky (P. uncinata) ´Kostelníček´.

Ze smrků se do nádob nejčastěji používá smrk sivý (Picea glauca) ´Conica´. Jedlovec kanadský (Tsuga canadensis) s drobnými jehlicemi má sytě zelený kultivar ´Compacta´. Také dálkami vonící cedr (Cedrus deodara) ´Golden Horizon´ s krásným žlutým nádechem je ozdobou miniaturní zahrady. Opravdovými milovníky slunných poloh, včetně exponovaných, jsou jalovce (Juniperus), kde najdeme jak plazivé a poléhavé druhy (J. procumbens ´Nana´, J. horizontalis ´Blue Ice´ s modravým nádechem), tak kultivary úzkého a sloupovitého vzrůstu (J. communis ´Sentinel´). Pro kompozici umístěnou většinu roku ve stínu nebo polostínu bude ideální dřevinou tis (Taxus baccata), půvabně působí sloupovité odrůdy v výrazně vybarveným jehličím, např. kultivar ´Standishii´ nebo ´David´. Do polostínu vysazujeme také jedle, neměly bychom přehlédnout zakrslou podobu jedle balzámové (Abies balzamea ´Nana´) nebo droboučkou odrůdu jedle korejské (Abies koreana ´Oberon´). Vyžadují středně těžkou půdu dostatečně zásobenou humusem. LISTNATÉ KEŘE Zlatice (Forsythia) kvete v březnu a dubnu, bezlisté větvičky jsou po celé délce hustě posety květy. Zlatici se nejlépe daří na světlém a výslunném stanovišti. Na přistíněných místech méně kvete. Optimální je lehčí, středně vlhká výživná půda, je nenáročná. Vzrůstnější odrůdy můžeme velmi dobře udržovat řezem.

Vhodné odrůdy: Forsythia x intermedia: ´Spectabilis´ ´Primulina´, ´Parkdekor´, ´Lynwood´, ´Karl Sax´, ´Goldzauber´, Forsythia japonica ´Maluch´, Forsyhtia ovata, Forsyhtia suspensa.

U kdoulovců (Chaenomeles) oceníme nejen krásné jarní květy od bílé přes něžně růžovou, oranžovou až po sytě červenou, ale i jejich nenáročnost. Vyžadují slunnou polohu a propustnou půdu. Dobře snášejí sucho.

Vhodné odrůdy: Chaenomeles japonica ´Sargentii´, Chaenomeles x superba: ´Pink Trail´, ´Pink Lady´, ´Jet Trail´, ´Crimson and Gold´, Boule de Feu, Chaenomeles speciosa: ´Simonii´, ´Nivalis´. Atraktivní vajgélie (Weigela) se zvonkově trubkovitými květy nezřídka kvete dvakrát, zjara a znova na podzim. Potřebuje propustné půdy a slunnou nebo jen mírně zastíněnou polohu. Vhodné odrůdy: Weigela: ´Bristol Ruby´, ´Candida´,´Minuet´,´Nana Variegata´, Weigela florida: ´Purpurea´,´Variegata´,´Victoria´, Weigela decora (W. floribunda var. versicolor) ´Eva Rathke´ Evita´, Weigela middendorffiana ´Piccolo´ Tavolníky (Spiraea) nabízejí mnoho drobných druhů, ideálních pro malé zahrádky. Jsou hustě větvené, s květy v barvě bílé, růžové a červené. Mnoho odrůd se vyznačuje i atraktivní barvou listů, a to především v období rašení, či naopak na podzim. Najdeme zde i nepřehlédnutelné celoročně zlatavé olistění. Nejlépe prospívají na slunci, ale snesou i mírné zastínění.

Vhodné odrůdy: Spiraea japonica: ´Atrosanguinea´,´Anthony Waterer, Dart´s Red´, ´Golden Princess´, ´Little Princess´, Ruberrima´, ´Shirobana´, Spiraea x semperflorens: ´Summer Snow´, Spiraea trilobata , Spiraea x arguta, Spiraea x cinerea ´Grefsheim´.

Do výčtu patří i nizoučké rododendrony (např. Rhododendron impeditum, R. x preacox) kompaktní vždyzelená mahonie (Mahonia) s ostrými vykrajovanými listy nebo cesmína (např. Ilex crenata), dřišťály (Berberis candidula a verruculosa) a také brsleny (Euonymus) se zelenými i panašovanými listy v bělavých i zlatavých tónech.

Pečujme o ně!

Po osázení nádob nastává čas pravidelné péče. Nejdůležitější je zajistit rostlinám dostatek vláhy, ale současně je uchránit přemokření. Proto pod substrát nebo i do něj přidáváme vhodné komponenty, které umožní dobré hospodaření s vodou, nezapomeneme na drenáž a odtokový otvor.

   Zálivku doplňujeme i za zimních bezmrazých dnů, neboť zejména jehličnany a stálezelené dřeviny nepřestávají vypařovat vodu z listové plochy. Také doplňujeme živiny. Před zimou nezapomeneme nádoby řádně připravit, i když zmíněné druhy ani v nádobách nevymrzají. Rostliny z kontejnerů vysazujeme kdykoliv během vegetace, prostokořenné opadavé keře v bezlistém stavu na podzim nebo časně zjara a po výsadbě je sestříhneme.

Renesance zimostrázu

Se vždyzeleným zimostrázem (Buxus sempervirens) se setkáváme i v podobě rozmanitých figurálně tvarovaných keřů. Jednotlivě se uplatňuje jako výrazný doplněk architektury, často se umisťuje ke vstupu. Roste pomalu, výjimkou je odrůda ´Raket´. Prospívá od slunných stanovišť až po místa stinná. Pouze na výrazném úpalu drobné listy blednou a získávají nepěkný hnědavý nádech. V zimě namrzá, proto nezapomeneme na pečlivou ochranu. Má ale vynikající regenerační schopnost. Proti škůdcům, kteří rádi napadají listy, zasahujeme v květnu a červnu.

Popisy k obrázkům

Cesmína

Existuje řada dřevin, které se dají pěstovat v nádobách

Zlatice

Lýkovec

Borovice

Autor fotografií: FOTO HORTISERVIS, ARCHIV PPH

PŮVAB malých stromků