Psí sporty

Se psem můžeme sportovat i na kole. Foto: Shutterstock

Zejména mladí psi potřebují někde vydat svou energii, nasměrovat ji k vhodné sportovní aktivitě. Spolu s nimi si zlepší fyzičku a pročistí hlavu i jejich majitelé.

Chlupatí členové domácnosti na nás nezřídka čekají celý den sami doma, a i když jim dopřejeme denně delší procházku, stěží pokryje jejich fyzické a mentální potřeby. Zařadíme-li do společného programu některý z tzv. psích sportů, předejdeme možné frustraci vedoucí k psychickým poruchám a problémovému chování.

Zábava na míru

Při výběru sportu je třeba vzít v úvahu plemeno psa, věk, fyzickou kondici a případné zdravotní obtíže. Mnoho sportů totiž klade vysoké nároky na pohybový aparát, což představuje přílišnou zátěž na klouby u velkých těžkých plemen, nevyvinuté klouby štěňat a nemocné klouby seniorů. Zvýšená námaha může vyvolat dýchací potíže a přehřátí u plemen s krátkým čenichem, jako jsou mopsové, buldoci, boxeři. Velmi oblíbený agility by měli vynechat pejsci s dlouhou páteří, tedy jezevčíci a jejich kříženci. V neposlední řadě musí sport bavit psa i nás, abychom si společné chvíle skutečně užili.

Agility patří k nejoblíbenějším psím sportům. Foto: Shutterstock


Dogfrisbee

Psovod hodí psovi disk a ten ho musí chytit ještě před dopadem na zem.

Treibball

Sport mezi fotbalem a kulečníkem, kdy pes musí postupně a ve stanoveném čase dokutálet do brány určitý počet gymnastických míčů.

Coursing

Terénní dostih, při němž psi běží za umělou návnadou.

Mobility

Terapeutický sport zaměřený na posilování podpůrných svalů, kondici kloubů a duševní aktivitu je vhodný téměř pro každého psa. Cílem je absolvovat trať s různými úkoly.

Agility

Překonávání překážkové dráhy v co nejkratším čase a co nejpřesněji podle pokynů psovoda. Podporuje fyzickou zdatnost psů i majitelů.

Degility

Kombinace agility a mobility, ale s nižší náročností a bez časového limitu. Mohou jej provozovat i starší a handicapovaní psi.

Hoopers

Obdoba agility, při níž pes neskáče přes překážky, takže nejsou zatěžovány klouby. Odlišností je, že pes není doprovázen psovodem.

Obedience

Kromě co největší přesnosti prováděných cviků se hodnotí sehranost dvojice pes–pán. Pes nejedná ve slepé poslušnosti, ale z ochoty potěšit a bavit se.

Dogdancing

Pes s naváděním psovoda provádí cviky-tanečky v rytmu hudby. Sport je vhodný pro malá a střední plemena.

Canicross

Běh v přírodě, při němž je pes veden na delším vodítku, které má psovod připnuté k bedernímu pásu.

Tažné sporty

Pes sám nebo v týmu s dalšími psy táhne psovoda na kole, vozíku, lyžích nebo saních.


Rozcvička je základ

Stejně jako člověk potřebuje i pes před sportovním výkonem protáhnout a zahřát svaly, aby námahou nedošlo k jejich poškození.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Psí sporty