U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

AUTA S VELKÝM PŘEPRAVNÍM PROSTOREM

Kategorie: Hospodaření | Autor: JIŘÍ SVOBODA

Někteří výrobci osobních automobilů se v současnosti zaměřují na stále oblíbenější vozidla s velkým prostorem pro přepravu nákladu. O víkendu do nich snadno naložíte vše potřebné a můžete vyrazit do přírody nebo na chalupu.

Ve většině případů mají i zvýšenou nosnost a nabízejí také vyšší světlou výšku, tudíž projedou bez problémů i po cestě plné výmolů. A navíc současná cenová nabídka začíná být již v řadě případů celkem přijatelná. Vybrali jsme několik značek a modelů, které patří na našem trhu k těm oblíbeným. Většina těchto vozidel má srovnatelnou výbavu obsahující nejen prvky komfortu, ale i aktivní a pasivní bezpečnosti.

Nový Fiat Dobló

Nová generace Fiatu Dobló získala na autosalonu v Amsterdamu prestižní mezinárodní cenu „Van of the Year 2006“. Jednou z hlavních změn je zvětšení rozvoru a zvýšení přepravní kapacity nákladového prostoru. Podstatně přepracován byl celý exteriér vozu a změn doznal také interiér. Fiat byl navíc na našem trhu prvním výrobcem, který sériově nabízí u této modelové řady i alternativní pohon na stlačený zemní plyn nebo benzín. Výhodou využití pohonu na zemní plyn jsou zhruba třetinové náklady oproti pohonu na benzín a minimální emise výfukových plynů při současném zachování téměř stejných jízdních vlastností. Bohužel toto vše je vyváženo vyšší nákupní cenou vozidla. Cena již od 297 381 Kč.

Sympatický Renault

Renault Kangoo je praktické modulární vozidlo, které se dokáže přizpůsobit potřebám svých majitelů. Nový interiér nabízí dostatek komfortu i místa pro všechny nezbytné věci malých i velkých cestovatelů. Uvnitř nechybí ani dostatek úložných schránek a prostor, které dále zvyšují praktičnost vozu. Na leteckých stolcích na zadní straně předních sedadel si pak mohou děti krátit čas kreslením nebo malým občerstvením při zastávkách na výletech. Kangoo je poháněno úsporným motorem 1,2 16 V, můžete ale zvolit i „sportovní“ verzi motoru 1,6 16 V, s mož-ností výběru mezi manuální a automatickou převodovkou. Cena již od 291 900 Kč.

Osobitý styl

Citroën Berlingo má osobitý styl, který je charakteristický robustností již na první pohled. Může pohodlně přepravit pět dospělých osob i dostatek jejich zavazadel. Velký zavazadlový prostor má ve svém maximu objem až 2,8 m2. Nabízí také velmi dobrý komfort spojený s možností příjemného pobytu uvnitř vozu, a to především díky svým rozměrům. Celkově zabírá stejnou plochu jako limuzíny nižší střední třídy – měří 4,14 m na délku a 1,72 m na šířku. Také Berlingo je charakteristické tím, že nabízí víceúčelové využití zaměřené současně na potřeby každodenního života i trávení volného času. K pohonu slouží benzínové motory 1,4i a 1,6i 16 V nebo dieselové motory 1,9 D a 2,0 Hdi. Cena již od 278 500 Kč.

Dvojče s vlastní identitou

Do koncernu PSA patří také značka Peugeot, a tak je logické, že výše uvedené Berlingo má svého rodného bratra ve formě vozu Peugeot Partner. Přesto si obě značky zachovávají svůj odlišný styl, i když použitá technika je identická. Vozy se snaží odlišit především vnějším designem. Design kapoty motoru, nová mřížka, zajímavější a větší světlomety a vyšší přední nárazník napomáhají vytváření dojmu robustnosti a všestrannosti modelu Partner. Uvnitř pak Partner nabízí četné, chytře promyšlené a praktické úložné prostory. Cena již od 289 900 Kč.

Škoda Roomster

Při vývoji této modelové řady dostali designéři zadání na vytvoření vozidla s co největším vnitřním prostorem při zachování relativně kompaktních vnějších rozměrů. A toto zadání opravdu dodrželi. Roomster měří na délku pouze 4 205 mm a na šířku 1 684 mm, ale jeho vnitřní prostor si nezadá s mnohem většími vozy. K velmi dobré variabilitě interiéru pak přispívá systém uspořádání zadních sedadel, který dostal název VarioFlex. Tvoří jej trojice samostatných zadních sedadel, přičemž vnější sedadla jsou individuálně podélně posuvná podle toho, zda cestující preferují ještě větší prostornost nebo ještě více místa pro zavazadla. Všechna tři sedadla lze také samostatně sklopit vpřed, a zvětšit tak zavazadlový prostor ze základních 450 litrů až na 1 555 litrů. Za základní pohonnou jednotku pak byl vybrán kompaktní a lehký zážehový tříválec 1,2 12 V HTP. Cena již od 339 900 Kč.

Z dodávky kombíkem

Nový Volkswagen Caddy je určený zejména pro městský rozvážkový provoz. V provedení kombi slouží jako rodinný automobil. Ve verzích kombi dnes umožňuje přepravu až sedmi pasažérů. Caddy má na délku 4 405 mm, šířku 1 802 mm a výšku 1 833 mm; nákladový prostor má objem 3,2 m3. Základním agregátem pro Caddy je zážehový čtyřválec o objemu 1,4, který doplňují ještě motory o objemu 1,6 litru, a také dvoulitrový vznětový čtyřválec a turbodiesel s přímým vstřikováním systému „čerpadlo-tryska“, přeplňovaný turbodmychadlem VTG s proměnnou geometrií lopatek rozváděcího kola. Cena již od 433 196 Kč.

***

KDYŽ SE ŘEKNE

MPV a VAN

MPV (Multi Purpose Vehicle) – víceúčelový velkoprostorový automobil s objemným interiérem a variabilním uspořádáním vnitřního prostoru

   VAN – lehký užitkový automobil s uzavřenou karosérií

Značka model Objem motoru Výkon motoru

(cm3) (kW)

Fiat Dobló 1 368 57

Renault Kangoo 1 149 55

Citroen : Berlingo 1 360 55

Peugeot Partner 1 360 55

Škoda Roomster 1 198 47

Volkswagen Caddy 1 390 55

Spotřeba paliva Objem zavazadlového Cena již od

(l/100 km) prostoru (l) (Kč, vč. DPH)

7,4 750 297 381

7,0 650 291 900

7,4 624 278 500

7,4 624 289 900

6,6 450 339 900

7,0 560 433 196

Poznámka: uvedené ceny jsou včetně akčních nabídek a slevových akcí jednotlivých společností k červnu 2006; vozy v provedení kombi pro přepravu 5 osob; ceny jsou včetně DPH; objem zavazadlového prostoru v základním postavení; vybavení základním motorem.

Popisy k obrázkům

Volkswagen Caddy má nákladový prostor s objemem 3,2 m3

Škoda Roomster může zvětšit zavazadlový prostor sklopením tří sedadel

Renault Kangoo je praktické modulární vozidlo

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV AUTORA

AUTA S VELKÝM PŘEPRAVNÍM PROSTOREM