U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Prosklená komora ve sklepě

Kategorie: Dílna | Autor: Vladimír Procházka, FOTO A KRESBY AUTOR

Chceme-li ve sklepě odděleně uskladnit například zeleninu a domácí kompoty, džemy, šťávy či vína (například abychom je uchránili před zbytečným prachem), postavíme si pro ně samostatnou komoru.

Abychom na uložené věci dobře viděli, použijeme na stěny průhledné “drátosklo”.

Zhotovení prosklené komory není obtížné. Konstrukce z různých válcovaných profilů je elektricky svařena, ale může být spojena i šrouby nebo nýty. Rohové sloupky tvoří silnější “L” profily (70×70 mm), opatřené nahoře i dole deskou z ocelového plechu o tloušťce 5 mm a rozměrech 100×100 mm. Střední vodorovné prvky jsou z “T” profilů o síle 25 – 35 mm. Ostatní prvky po obvodu tvoří “L” profily od 25 do 35 mm. Silnější je jen zadní část svislé zárubně dveří, aby se časem vahou dveří nedeformovala. Dveře se zavírají na jednoduchou západku z kousku pásové oceli (100x25x3 mm) s našroubovanou kuličkou na konci pro snazší uchopení. Vršek komory je pod stropem olemován a utěsněn proti prachu a hmyzu 100 – 120 mm širokým prknem, přišroubovaným samořeznými vruty. Na ně je uložena probíhající kabeláž. Konstrukce je zasklena hladkým drátosklem pomocí sklenářského tmelu. Skla před tmelením a proti vymáčknutí zajistíme kousky měděného drátu o Ć 2 – 2,5 mm do otvorů v “téčku” o Ć 3 mm (může být i malými šroubky M3). Hotovou konstrukci natřeme. Kvalitní nátěr by měl vydržet poměrně dlouho. (V suchém, ale neizolovaném sklepě mi lak na konstrukci drží už asi 25 – 30 let.) Podél stěn vybudujeme police, nejlépe z vodovzdorné překližky. Položíme je na žebříky z latí (hoblované střešní latě 30×50 mm). Nátěry: Po odrezení (pilníkem a brusným papírem na vrtačce) provedeme jeden až dva nátěry bezoplachovým odrezovačem (je lehce hnědý, po zaschnutí modročerný) a pak akrylátovou barvou ETERFIX B nebo PRIM a po 24 hodinách již jakýmkoliv nátěrem a nakonec lakem.

Potřebné nářadí:

Elektrická trafosvářečka na světelný proud (nebo šrouby či nýty), ruční vrtačka – nejlépe příklepová (na hmoždinky pro kotvení do zdi), pilka na železo a běžné drobné zámečnické dílenské nářadí: různé menší kleště, šroubováky, rýsovací jehla, jemný a hrubý pilník, pokud možno pevně zabudovaný svěrák (nemáme-li ho, tak alespoň dvě větší truhlářské svěrky k upevnění oceli), pro šroubování i několik závitníků.

Pracovní postup: Rozměry komory mohou být například 146x73x180 (výška) cm, dveře mají rozměry 168×65 cm.

FOTO 1 – Vodorovný řez dveřmi

1 rám stěny z “L” profilů 35×35 mm

2 otvor s měděným drátem k zajištění

3 drátosklo

4 zárubeň z “L” profilu č. 4

(40×40 mm)

5 okenní (dveřní) závěs

6 rám dveřního křídla z “L” profilu

č. 3,5 (35×35 mm)

7 příčka dveří z “T” profilu 35×35 mm

8 zajišťovací šroubek M3

FOTO 2 – Pohled na odříznutý konec válcového profilu

1 drátosklo

2 rám stěny z “L” profilu

č. 2,5 – 3,5

3 otvor o Ć 3 mm

4 měděný drát se po nasunutí ohne, event. rozklepne

5 naznačený kolmo přisunutý “L” profil

FOTO 3 – Svislý řez stěnou

1 drátosklo

2 tmel

3 “T” profil 35×35 mm

4 zajišťovací šroubek M3

Prosklená komora ve sklepě