U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Móda nebo racionální řešení

Kategorie: Volný čas | Autor: Jarmila Hladká

Už je tady zase zima. Vytáhli jsme teplé oblečení – a také mnoho majitelů psů uvažuje, co udělat, aby i jejich miláčkové přežili ve zdraví. I pro ně se šijí nejrůznější kabátky a v obchodech občas narazíme i na slušivé botky.

Názory na takové “výstřelky” se různí. Zásadní odpůrci tvrdí, že se tím pes jen zchoulostiví. Nikdy nic nenosil a nic také nosit nepotřebuje! Obhájci oblečků zastávají názor, že také psík může trpět zimou. Kde najít kompromis nebo rozřešení sporu? Záleží na úhlu pohledu.

Mladý a zdravý pes, zejména je-li v dobré kondici, žádnou ochranu před nepřízní počasí nepotřebuje. To však platí pouze za předpokladu, že se venku pohybuje a po příchodu domů bude osušen a ponechán v teple. Pokud postáváme na každém rohu, klábosíme se sousedy a psa máme uvázaného na krátké šňůře, nebo ho dokonce bez ohledu něj a na venkovní teplotu odložíme před restaurací, věc je jiná.

Nenechme se ovlivnit ani tím, že jsou plemena psů bez srsti, u kterých máme pocit, že nějaké oblečení opravdu nezbytně potřebují. Není to pravda, ani čínský chocholatý pes či naháč nemusí mít v zimě nic na sobě. Platí pro ně stejná pravidla jako pro jakéhokoliv jiné plemeno.

Ale co když se venkovní teploty dostanou pod -10 °C? To už pomalu začíná být pobyt venku nepříjemný i člověku. Je však třeba jen zrychlit tempo a zkrátit dobu určenou na procházku. Jdeme ven raději na kratší dobu a častěji.

Naprosto odlišná situace nastane, když je náš čtyřnohý miláček nemocen. Psi mohou samozřejmě mít kromě svých speciálních psích chorob i nemoci “člověčí”. Mohou dostat virózu, chřipku či angínu. Jsou pak stejně jako lidé nenaložení, bez nálady a pohybují se jen stěží. V tom případě jistě ocení slušivý svetřík či kabátek a procházku velmi krátkou a v tempu, které je přizpůsobeno jejich zdravotnímu stavu. V této době psa také k ničemu nenutíme a pokud dá najevo, že už by šel raději domů, vyhovíme mu.

Obdobně jako lidé mají psi často třeba i potíže s páteří a teplo na zádech jim dělá opravdu dobře. Trpí tím například hodně jezevčíků. V těchto případech je skoro nezbytné jim nějakou dečku na záda dát a snažit se, aby páteř byla v teple.

A co psi staří? Ti se pohybují již velmi pomalu a obezřetně. Snažit se, aby zrychlili pohyb většinou nemá smysl a je to mnohdy dokonce ze zdravotních důvodů nevhodné. Kromě stáří je totiž často trápí i nějaký chronický neduh: revmatizmus, artróza či srdeční onemocnění. Jim bychom měli zimní období maximálně zpříjemnit. Pro ně je svetr či kabátek skoro nezbytný.

Obleček, který bych ovšem chovatelům psů s hustými nebo delšími chlupy vřele doporučila, je pláštěnka. Natáhne se jednoduše na všechny čtyři nožky a na hřbetě zapne na zip. Ochrání nejen před deštěm, ale také před špínou z kaluží. Stejně jako další kousky psího ošacení je k mání ve Zverimexech. Tam vám poradí i další dodavatele.

FOTO JAN ŠIMEČEK

Móda nebo racionální řešení