U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CO KVETE V DUBNU

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská

Po prvních deseti dnech nesmělého březnového jara duben už čaruje barvami naplno. Trvalky sice ještě odpočívají, ale záhony na výsluní se postupně zaplňují gobelíny cibulovin. Krásné kombinace mohou vytvořit chocholy hyacintů s barevně kontrastním podrostem macešek, nebo třeba tulipány, podpořené v nižším patře bělavým chejrem.

   V polostinném koutku zahrady, v půdě bohaté na humus, rozkvétají pestrobarevné nenáročné prvosenky, o kus dál svítí na kraji záhonku kamzičník, vedle jehož jasně žlutých sluníček se mohou pěkně vyjímat fialovomodré kvítky rozrazilu ,Georgia Blue’. Popojdeme-li k jezírku, uvítá nás blatouch bahenní, který tvoří zajímavý barevný kontrast např. k vínovým střapečkům srdcovky ,Bacchanal’.

   V tomto měsíci ožívají i skalky a kamenné zídky. Také zde můžeme najít zvonky tulipánů, tentokrát samozřejmě nízkých. Mohou to být botanické druhy, hybridní tulipánky Darwinovy nebo některé ze skupiny Fosteriana, jejichž zářivé orientální barvy vyniknou hlavně ve skupinách. Zlatožlutými květy na krátkých stopkách se ve skalce pyšní hlaváček jarní a z hustých šedozelených listů v polopřevislých trsech vyrážejí rovněž zlatavé kvítky tařice skalní. Po šikmých plochách se ráda plazí její příbuzná, jarní kobercová tařička, hýřící odstíny fialové. Na žádné skalce by v časném jaře neměl chybět koniklec velkokvětý. Z jeho chlupatých poupat se vyloupnou svěží červené, fialové i hnědavé kalichy se žlutými středy vystouplých prašníků.

   A co dělají po dlouhém zimním odpočinku keře? Červená poupátka skimie rozpukla v bílé soubory květů podobajících se hortenziím, větvičky kdoulovce kdosi posázel červenými květy a dřišťál kontruje zlatou. Z nízkých keřů nenáročné kaliny Juddovy zavoněly kvítky soutěžící s bělorůžovou barvou prvních ozdobných třešní (např. ,Pink Shell’). Pevné trsy lososově růžových květů se objevily v hustém listoví hybridního rhododendronu ,Lem’s Cameo’; hybridní pěnišníky jsou ostatně známé svou mrazuvzdorností.

   A nakonec připomeňme, že se vrby obalily sametovými kočičkami, tradičními symboly Velikonoc. Neseďte doma a projděte se tou kvetoucí krásou, která v těchto dnech obklopuje nejen naše chaty a chalupy, ale i městské parky a předměstí. Protože jaro, jaro už je tady.

Popisy k obrázkům

CO KVETE V DUBNU