U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PROSINCOVÉ ZAMYŠLENÍ

Kategorie: Volný čas | Autor: Pavel Faus

Prosinec, měsíc, který máme spojený s nejkrásnějšími svátky roku – Vánocemi, je z hlediska dopravních nehod a počtu jejich obětí nejhorším měsícem z celého roku.

Stručně řečeno, v prosinci umírá při dopravních nehodách nejvíce lidí. Děsivé je, že tato situace je dlouhodobá. Loňského třiadvacátého prosince zahynulo na našich silnicích šestnáct lidí.

Jste „svátečním“ řidičem?

Těžko hledat důvody, proč právě tento měsíc je tak smrtelně nebezpečný. Patrně jde o celý komplex faktorů, které k nehodám vedou. Že je prosinec zimní měsíc a sjízdnost silnic je proto horší, ví každý řidič. Navíc to nebývá období prvního sněhu, řidiči už měli čas zvyknout si na zasněžené, kluzké vozovky. Předvánoční shon ale zachvátí i ty, kteří jindy v zimě nejezdí – a ti velké zkušenosti se zasněženými vozovkami nemají.

   Pokud mezi takové řidiče patříte, zkuste se zamyslet, zda se riziko spojené s jízdou na kluzké silnici nedá vyloučit – třeba tím, že budete raději cestovat autobusem nebo vlakem. Zvažte, jestli je opravdu nezbytné jet nakupovat dárky do velkého města autem. Čeká vás stresující prostředí, kde se budete špatně orientovat, hledání parkovacího místa, při troše smůly vám auto někdo poškodí nebo vykrade… A o panáku na uklidnění nemůže být řeč!

Na panáka vždycky pěšky

Když je řeč o alkoholu – právě prosinec je měsícem jeho zvýšené konzumace. To potvrzují jak statistiky obchodníků a hospodských, tak statistiky policejní. Možná to taky znáte: kam člověk přijde, tam mu nabízejí skleničku s obvyklým „Tak na ty svátky!“ Udělejte jim všem radost a choďte letos popřát bez auta.

   Ještě náročnějším obdobím z hlediska alkoholových radovánek je závěr roku, Silvestr. Kdysi jsem se zúčastnil akce, při níž se zjišťovaly účinky alkoholu na řidiče. Něco se odbylo v laboratoři a na trenažéru, hlavní praktické pokusy probíhaly v bezpečných podmínkách letiště, kde jsme mohli ublížit pouze sami sobě. Nehodlám argumentovat dlouhou reakční dobou po požití i malého množství alkoholu, to je známá věc. Mnohem více mne překvapilo, že člověk, který byl jindy soudný a já jsem byl přesvědčen, že ho dobře znám, najednou po pár skleničkách soudnost ztratil. Měl jsem pocit, že jde o někoho jiného. Se stoupající hladinou alkoholu v krvi totiž morální zábrany mizí a stoupá ničím neopodstatněné sebevědomí. Jste si sami sebou jisti, že od určitého stupně alkoholického opojení nebudete chtít řídit? Pokud tu jistotu nemáte, zařiďte si to raději předem tak, abyste se ke klíčům od auta nedostali.

Důležité je bezpečně dojet

A ještě jednou k alkoholu – pozor na takzvaný zbytkový alkohol. Ten je patrně nejčastější příčinou prokázané jízdy pod jeho vlivem. Pokud budete slavit svátky bouřlivěji, proti vašemu předpokladu může trvat mnohem déle, než z vašeho organizmu zmizí. Nevěřte žádným orientačním tabulkám, pořiďte si raději dechový testr, prodává se takřka na všech místech, která mají něco společného s motorizmem. A vyjde vás levněji než pokuta, když „nadýcháte“.

   Ale ta hlavní příčina zvýšeného počtu nehod na konci roku je zřejmě v nás, v lidech. Vánoční období je zvláštní – člověk jaksi zjihne, má tendenci bilancovat. Vzpomíná na blízké, kteří už odešli, nebo je osud zavál hodně daleko. Je toho na nás na sklonku roku moc a spolu s depresivním obdobím, kdy tma převládá nad světlem, řídíme automobil s citovou bouří v duši.

   Prvním předpokladem, jak něco napravit, je umět si problém uvědomit a pojmenovat ho. Spolu s vámi jsem se o to dnes pokusil. Přeji vám, aby letošní závěr roku probíhal tak, jak si sami přejete. Na nikoho blízkého nezapomeňte, ale přežijte ve zdraví!

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: KRESBA JIŘÍ NOVÁK

PROSINCOVÉ ZAMYŠLENÍ