U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor: Iva Tvrzová

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým předmětům.

V minulých číslech jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu, dekor podle šablony i vzor malovaný od ruky, krakeláž (popraskaný nátěr), dekupáž (ubrouskovou techniku), mramorování, fládrování (napodobení kresby dřeva pomocí speciální gumové stěrky), imitace různých druhů dřevin, kovu, želvoviny či malachitu, drásání dřeva nebo oprýskaný vzhled. V poslední části si ukážeme, jak zdobit pomocí tiskátek.

14. Dekor pomocí tiskátek

Nejrůznější vzory, od jednoduchých motivů až po složitější vícebarevné, vytvoříme pomocí tiskátek. Tisknout můžeme na papír (ubrousky, přání, balicí papír, krabice), na látku (ubrus, prostírání, metráž na ušití čehokoliv, oblečení), na hliněné květináče, na dřevo (rám zrcadla, dóza, podnos, nábytek) i na natřený kov (tác, obal na květináč z plechovky).

Tiskátka se dají někdy koupit hotová (z molitanu, určená na stěny v interiéru, např. OBI, HORNBACH) nebo si je sami připravíme.

Na výrobu tiskátek potřebujeme: dřevěný špalík (tak velký, jako bude vzor; např. staré kostky z dětské stavebnice nebo dřevěné odřezky), na vrstvu, kterou tiskneme, nějaký částečně savý materiál: ideální je stélka do obuvi z husté pěnové gumy (je v různých sílách, dostatečně pevná, dobře se stříhá, barvu saje tak akorát; prodává Řempo), nebo plát korku, molitan (houba na nádobí s většími póry), silnější měkký provázek, ze kterého různým stočením vytvoříme vzor; z pomůcek potřebujeme tužku, ostrý řezák, nůžky, lepidlo Herkules nebo rychleschnoucí vteřinové lepidlo.

K tisknutí se dají využít i některé přírodniny: listy s výraznou strukturou, rozkrojený pomeranč nebo citron (trochu vyschlý, aby získal na plasticitě); také kousky silnější krajky nebo tkaniny s hrubou strukturou (juta). Přímo tisknout se dá korkovými zátkami nebo kouskem vydroleného polystyrenu (nepravidelný potisk).

Pro tisk potřebujeme: mírně pružnou podložku na práci (větší kus pěnové gumy), 2 kusy lina (na roztírání barvy a na odkládání štětců), ploché štětce různé šíře (na nanášení barvy

– kolik barev, tolik štětců, další na roztírání přechodů barev), barvy: nejlépe se osvědčily barvy na textil – jsou vhodné i na ostatní materiály, mají tu správnou hustotu (vyrábí např. Tiba Dvůr Králové n. L. a Terno Colour, www.ternocolour.cz, prodávají papírnictví, potřeby pro hobby výtvarníky), bílý papír na zkušební tisk, staré noviny, jednoruční váleček – nejlépe fotografický, ale i na těsto (pro tisk plochých šablon, např. listů), fixační lak ve spreji (na kameny, dřevo apod.) či obyčejný lak ve spreji nebo v plechovce.

Výroba tiskátka

1 Na silnější papír obkreslíme dřevěný hranol. Tato plocha bude tvořit základ tiskátka

2 Do této plochy nakreslíme motiv tak, aby ji co nejvíc zaplnil, musí zasahovat i do všech krajů (aby se neotiskly okraje špalíku)

3Všechny části papírové šablony přesně a pečlivě vystřihneme

4 Jednotlivé díly šablony obkreslíme tužkou na pěnovou gumu a pak vystřihneme nebo vyřízneme

5 Vystřižené části nalepíme na hranol a necháme schnout do druhého dne, vteřinovému lepidlu stačí chvíle

6 Tiskátka můžeme vyrobit z nejrůznějších druhů materiálu

Tisk plochými tiskátky

1 Na podložce z lina rozetřeme barvy, položíme na ně kousek juty a překryjeme novinami

2 Několikrát důkladně přejedeme válečkem, aby se barva přenesla na všechny vystouplé plochy

3 Noviny odstraníme, látku-tiskátko přeneseme na bílý papír a překryjeme čistými novinami. Přejedeme několikrát válečkem – uděláme zkušební tisk. Nejlepší bývá 3. tisk

4 Jutu položíme na látku, překryjeme novinami a přitlačíme válečkem. Noviny opatrně zvedneme – někdy rovnou i s přilepeným látkovým tiskátkem. Necháme dobře uschnout

Práce s tiskátkem

1 Připravíme si podložku, lino, barvy, štětce, vodu na ředění, papír

2 Na lino naneseme štětci dvě až tři barvy, na středu je smícháme čistým štětcem. V případě potřeby ředíme vodou

3 Tiskátko pevně přitlačíme na rozetřenou barvu, aby je celé pokryla

4 Uděláme zkušební tisk na papír, aby guma správně navlhla a abychom viděli, jak bude výsledný dekor vypadat

5 Další otisk uděláme na čisto. Před každým dalším přitisknutím tiskátka do barev je znovu rozetřeme. Až bude barvy málo, opět štětcem naneseme

6 Vlastnoručně vytvořené ubrousky potěší. Stejný dekor můžeme použít na ubrus i další doplňky

REALIZACE A TECHNICKÝ POSTUP ALENA JILEMNICKÁ

Popisy k obrázkům

Na ubrusu a pytlících na sušené ovoce můžeme kombinovat i několik dekorů

1 Rybičky oživí jednobarevné polštáře i střízlivé tričko

2 Nový bílý nátěr a natištěné mořské motivy rozsvítí starší stolek

3 Na zaoblenou plochu jsou vhodná menší tiskátka

4 Díky tiskátkům si vyrobíme (nejen) kuchyňské doplňky se stejným zdobením

Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ A ARCHIV

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů