U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Proměny starého NÁBYTKU

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová, FOTO ARCHIV

Volá už některý kousek vašeho nábytku po obnově nebo se vám prostě okoukal a přáli byste si interiér oživit zajímavým solitérem? Nemusíte pro něj do starožitnictví, stačí koupit několik plechovek barvy, případně pár dalších drobností, a s chutí se pustit do práce.

Jednou z možností, jak udělat ze starého nové, je opatřit nábytkový kus novým nátěrem. Můžeme při tom zvolit i nápadnější barevnost – například modrou, žlutou, červenou. Také se nemusíme omezit jen na jednu – na nábytku můžeme použít i dva odstíny. V současné době je hitem povrchová úprava, která imituje starý, částečně odřený nebo popraskaný nátěr. Docílíme jej různými technikami, například patinováním či krakelováním. Komu by i to bylo málo, může dodat nábytku punc originality hezkým dekorem. Obrázek lze namalovat “od ruky”, pomocí šablony nebo na dřevo přenést motiv, vystřižený z papíru, například ubrousku (této metodě se proto říká “ubrousková” nebo také francouzsky “découpage” – čti dekupáž).

Nábytek mohou proměnit i nové úchytky u zásuvek a dvířek či jiné drobné úpravy, ale o tom podrobněji zas někdy příště.

FOTO 1 – Výrazná barva dá nábytku nový vzhled

FOTO 2 – Tady pomohla při zdobení šablona. Vzor může být i barevně nenápadný

FOTO 3 – Nevšední malba promění úplně obyčejnou skříň v originální kus nábytku

FOTO 4 – Kdo si netroufne na vlastní malbu, ozdobí výplně dveří technikou découpage nebo malbou přes šablonu

FOTO 5 – Patinování dodá komodě punc starobylosti. Dílo završí jemný vzor nanesený pomocí šablony

FOTO 6 – Několik ukázek nápadnějších nábytkových úchytek

FOTO 7 – Stačí zajímavý nápad – a v obsahu skříňky se napříště okamžitě zorientujete

FOTO 8 – Pracovní postup na patinování, krakelování, découpage i malbu pomocí šablony vám v časopise nabídneme hned po Novém roce.

FOTO 9 – Pokud jste realizovali nějakou nevšední proměnu nábytku a máte barevnou fotografii, pošlete nám ji. Může být inspirací pro ostatní čtenáře a vy máte šanci získat pěknou knihu.

FOTO 10 – Pracovní postup na patinování, krakelování, découpage i malbu pomocí šablony vám v časopise nabídneme hned po Novém roce.

Proměny starého NÁBYTKU