U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DŘEVĚNÁ ŠPALÍKOVÁ DLAŽBA

Kategorie: Stavba | Autor: PETR PETŘÍČEK

Chcete mít velmi dekorativní a přitom odolnou podlahu v interiéru nebo pohodlnou cestu na zahradě? Vyzkoušejte špalíkovou dlažbu, která je ověřena staletími a stále velmi oblíbená a originální.

Její obliba spočívá nejen v dokonalé odolnosti vůči povětrnostním vlivům, schopnosti vydržet velké zatížení, estetickém účinku, ale také v široké škále možností využití.

Kde najde uplatnění?

Výhody a přednosti použití špalíkové dlažby jsou známy již od 16. století. Je zdravá, elastická, lehká a příjemná na chůzi, tlumí hluk a vibrace, tepelně izoluje, nevodí elektrický proud a váže prach. Můžeme se s ní setkat například v podloubí zámků, ale zrovna tak i v průjezdech do statků nebo v koňských stájích, protože dobře odolává zátěži kopyt i těžkých povozů. Na první pohled robustní podlaha působí zároveň teple a příjemně, navodí nezaměnitelnou atmosféru a přinese do vašeho domova kousek přírody.

   Díky své odolnosti a technologiím přípravy impregnací je možné ji použít i pod širé nebe. Ideálně se tak hodí pro cesty k zahradním altánům, pergolám nebo ke skleníku.

   Svým charakterem je vhodná do starých staveb, ale může se stát i zajímavou podlahou v nových vilách nebo chatách. Spojení tohoto rustikálního stylu s moderním dokáže působit nevšedně. Navíc je možné si vybírat z kombinace různých dřevin. Do interiérů se nejčastěji dodává v materiálovém provedení borovice, smrk, modřín, dub, jasan, javor, bříza a buk.

Různé rozměry i ceny

Kostky, ze kterých se dlažba skládá, mívají většinou tvar čtyřbokých hranolů se čtvercovou nebo obdélníkovou podstavou a s fázkou (čili zkosenou hranou) na čelní straně. Rozměry kostek, ale i cena za metr čtvereční se mohou velice různit. V bytech a interiérech se uplatní spíše ty menší o rozměrech 10 až 60 mm tloušťky, které stojí od 700 do 2500 Kč za metr čtvereční.

   Dlažba vhodná do exteriérů je větší, tloušťka kostek se pohybuje mezi 60 a 160 mm v cenách od 980 do 3270 Kč za metr čtvereční.

Impregnace a pokládka

Pro použití dlažby do exteriéru nebo polointeriéru, např. v průjezdech, kde přichází do kontaktu s vlhkostí, se doporučuje kvalitní impregnace. Ta ochrání dřevo proti houbám, plísním, dřevokaznému hmyzu a modrání. Impregnuje se buď tlakově, máčením nebo nátěrem v závislosti na prostředí.

   Venku se špalíky mohou lepit do studeného asfaltu, nebo pokládat do štěrkopískového lože. Na spáry se používá křemičitý písek. Dlažba v interiéru se upravuje podobně jako například parkety. Zpravidla se snažíme zachovat viditelnou strukturu dřeva. V interiéru se používají speciální lepidla (polyuretanová) a spáry se dají spojit akrylátovým tmelem.

   Pro skutečně kvalitní položení špalíkové dlažby se vyplatí objednat si odbornou firmu, a ta se o vše postará.

www.renspol.cz, www.spalikovadlazba.cz

O autorovi| TEXT: PETR PETŘÍČEK

Popisy k obrázkům

Špalíky mohou mít tvar čtyřbokého hranolu s obdélníkovou podstavou

Při rekonstrukcích starých staveb nachází dekorativní špalíková dlažba své uplatnění

Spáry se v interiéru dají spojit akrylátovým tmelem

Pokládka špalíků v exteriéru do studeného asfaltu

Dobře inpregnovaná dřevěná špalíková dlažba snese i značně vlhké prostředí okolo bazénu

Autor fotografií: FOTO: RENSPOL

DŘEVĚNÁ ŠPALÍKOVÁ DLAŽBA