Proč právě srub

Srub je ideálem mnoha chatařů, kteří vyrostli na románech z divokého západu a dodnes jezdí na osadu snít svůj zálesácký sen. Zároveň je to praktický a v mnohém nenahraditelný typ domu.

Specifická krása srubu je nesrovnatelná s jakoukoli jinou stavbou

Srub je v představách většiny lidí spojen s drsnou americkou a kanadskou divočinou. Zvláště na severu Evropy má však tradici ještě delší a i dnes může nabídnout mnohem více než jen syrovou krásu hrubě opracovaného dřeva. Domy z moderních stavebních materiálů předčí v mnoha ohledech, skýtá jedinečnou atmosféru i příznivé klima k bydlení a dokáže souznít s okolní přírodou lépe než kterákoli jiná stavba. Přednosti srubu jsou ovšem vykoupeny některými komplikacemi, s nimiž musí zájemce o bydlení ve srubu od začátku počítat. Stavba totiž potřebuje dozrát, protože sesychá a výrazně mění rozměry.

Pozor na sesychání

Existuje několik základních technik stavění srubů. Finské či alpské sruby se staví z vysušeného dřeva borovice či smrku. Méně se používá jedlové či modřínové dřevo. České firmy zpravidla nabízejí stavbu srubů kanadskou technologií, která používá nevysušené dřevo a u níž je třeba počítat s postupným sesedáním (sesycháním) stavby.

Při instalacích oken a dveří je třeba počítat se sedáním stavby

Stavba nejvíce sedá během prvních tří let a za zcela stabilní ji můžeme považovat až po pěti letech. V prvním roce může proces sesychání představovat až patnáct centimetrů na patro. Zkušené firmy s tím pochopitelně počítají a přizpůsobují tomuto procesu příčky, zárubně dveří, okenní rámy či konstrukce schodišť. A součástí dodávky stavby je i její „seřizování“ v průběhu vysychání konstrukce.

V současné době už téměř nenarazíte na děsivé zážitky prvních klientů nezkušených firem, kterým doslova padaly na hlavu koupelny a schody, praskala futra i okna a každý další den ve „zrajícím“ srubu přinášel další malou katastrofu. Přesto je dobré vybrat si pro stavbu srubu firmu s prokazatelnými zkušenostmi a smluvními garancemi rozsahu dodávky a záruk.

Bude třeba počítat se stavbou na základovou desku z betonu, izolovanou proti vlhkosti a vybavenou přípojkami inženýrských sítí.

Není to běžný dům

Základem kvalitního srubu je dobrý projekt. Buď si můžete vybrat z typizovaného projektu dodavatelské firmy, nebo s architektem vymyslet dům zcela podle vašich představ.

Srub je citlivý na vlhkost, proto je nutný velký přesah střechy

Srub je potřeba navrhnout jako srub, aby nevypadal jako přeprojektovaný zděný dům, což většinou nedopadne dobře,“ vysvětluje Daniel Vlček, který se na projekty srubů specializuje. „Je třeba respektovat specifika srubových a roubených staveb, například maximální délku klád, jejich křížení, rozpon stropních trámů, značné sedání srubové stavby a vliv na ostatní konstrukce, nasazení střechy, dostatečné přesahy střešní konstrukce a spoustu dalších zákonitostí srubových staveb,“ upozorňuje Vlček.

A jak se vlastně staví samotný srub? Prvním důležitým krokem je výběr dřeva, nejčastěji smrkového nebo borovicového. Většinou se používají kmeny o středovém průměru 20 až 35 centimetrů. Ty se zbaví kůry, ošetří přípravky proti hmyzu, houbám a plísním a začíná stavba „na nečisto“. Obvykle pod střechou v zázemí dodavatelské firmy se stěny sestavují pomocí podélných spojů, které se vyřezávají do jednotlivých klád. Při finální stavbě se spoje izolují, v ideálním případě přírodními izolacemi (ovčí vlna, konopí). Hotová stavebnice se očísluje, vyříznou se do ní otvory pro dveře a okna a vyvrtají se otvory pro instalaci technických rozvodů.

Interiéry se snadno vytápějí

Takto připravený srub dodavatelská firma rozebere, přepraví na místo stavby a tam začne s jeho kompletováním. To většinou netrvá déle než tři až šest týdnů a může se dělat víceméně za každého počasí.

Proč právě srub

Sruby mají řadu praktických výhod. Snadno se vytápějí, protože nízká tepelná vodivost dřevěných stěn nevyžaduje jejich prohřívání. Není třeba počítat s náklady na dodatečnou izolaci, samozřejmě vyjma spojů. Dřevo vytváří příznivé klima a samo reguluje vlhkost v domě. Vysoká difúzní propustnost dřeva pro vodní páru je zárukou, že ta nebude nikde kondenzovat a že se tak nebudou tvořit plísně a hniloba. Srubové stěny však musí být dostatečně odsazeny od terénu a důležitý je i dostatečný přesah střechy.

Text Richard Guryča, foto autor

 

Vybíráte zahradní chatku? Širokou nabídku naleznete na www.give.cz/zahradni-chatky

 

Proč právě srub

Proč právě srub