U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Proč mít dokonalé nástroje?

Kategorie: Zahrada | Autor: Martina Lžičařová a Jiří Janouškovec, Foto archiv

Mozolnaté dlaně rukou, zkrácené či prodloužené svaly předloktí jsou dokladem přizpůsobivosti člověka nevhodným pracovním podmínkám. Rukojeti pracovních nástrojů se bez vnějšího zásahu neumí vytvarovat. Proto i dnes, převážně na venkově, můžeme vidět muže, kteří již nikdy nedokážou otevřít dlaň s nataženými prsty, protože v ruce desítky let svírali nástroje s nevhodně tvarovanými topůrky a madly. Průvodním jevem “tvarování” ruky jsou bolesti kloubů a svalů stupňující se s přibývajícím věkem, u někoho pak i částečná či dokonce plná invalidita.

Většiny z nás, kutilů a příležitostných “řemeslníků”, se takovéto problémy netýkají. Ale jen do té doby, než se na dlani objeví puchýře a mozoly a než po delší práci i několik dní cítíme bolest v unavených svalech. Největší riziko nastává u práce, která vyžaduje kombinaci síly a přesnosti a navíc je prováděna opakovaně, aniž by si tělo mohlo dostatečně odpočinout. Obecně dokonce ubývá těžkých úrazů způsobených nářadím a do popředí pozornosti se dostávají poškození, která se vyvíjejí pomalu a mají tudíž chronický charakter; nejznámějšími poruchami jsou např. tenisový loket a zánět šlachové pochvy. Chcete-li se vyhnout trvalému poškození zdraví, vyplatí se investovat do kvalitního nářadí s přívlastkem ergonomické. Je totiž konstruováno tak, aby splňovalo vysoké profesionální nároky uživatelů. Redukuje namáhání kosterního svalstva a umožňuje efektivní použití končetin. Je přizpůsobené tělesným rozměrům uživatele a umožňuje efektivní nasazení lidské síly. Pracovní části nástrojů fungují účelně, umožňují přesnou práci a optimální vedení nástroje.

Nářadí do zahrady

Práce na zahradě je náročná na dobrou fyzickou přípravu. Především rytí patří k těm činnostem, při nichž dostává zabrat celé tělo. Puchýře na rukou, bolavá záda a nejednou i křeče v noze pomáhající rýč či rycí vidle dostat do půdy. Pokud však nejsou po ruce malé traktůrky a jiné stroje pro úpravu a údržbu půdy či trávníku, nezbývá nic jiného, než každoroční martyrium podstoupit. I do práce na zahradě ovšem vstoupila ergonometrie.

FOTO 1 Rýč a rycí vidle

Předností teleskopického rýče a rycích vidlí Fiskars je nastavitelná délka násady (rozdíl až 20 cm), a tak si každý člen rodiny může přizpůsobit nářadí své výšce. Násada je vyrobena z tenkostěnné ocelové trubky, tvar a velikost držadla jsou navrženy pro pohodlné a pevné uchopení. Plastový potah chrání ruce proti prochladnutí. Rýč je velmi lehký, vhodný i pro osoby s menší sílou. Čepel je vyrobena z kvalitní kalené oceli. Ostré pevné špice vidlí zpracují i tvrdou a kamenitou půdu.

FOTO 2 Provzdušňovač trávníku

Provzdušňovač trávníku GD200 od firmy Black & Decker je ideální a jedinečný pomocník při odstraňování staré suché trávy, mechu či spadaného listí a zcela nahradí nepohodlnou a namáhavou práci s železnými hráběmi. Trávník se po zásahu provzdušňovače s třicet cm dlouhým válcem, na kterém je připevněno šedesát kovových provzdušňovacích háčků, stává čistší, upravenější a lépe “dýchá”, neboť se tak ke kořínkům dostává více světla, tepla a živin. Pozitivní změnu ihned poznáte!

FOTO 3 Nůžky na živý plot

Unikátně řešené nůžky na živý plot GT524 od firmy Black & Decker mají polohovatelnou resp. nastavitelnou ergonomickou rukojeť, sloužící k většímu pracovnímu rozsahu. Při práci oceníte možnost prodloužení rukojeti, s níž dosáhnete dál, ale i výše (a nemusíte shánět žebřík nebo schůdky). Nové chromové, nerezové a laserem broušené nože zaručují rychlejší a čistší střih větvičky. Bezpečnostní dvoubodový spínač chrání přístroj před samovolným spuštěním. Důkladně ergonomicky propracovaná rukojeť zaručuje snadnou práci bez únavy obsluhy. K dostání jsou 3 základní typy nůžek, a to s délkami lišt 43 cm, 53 cm a 63 cm.

FOTO 4 Strunová sekačka

GL680 je nejvýkonnější strunová sekačka Black & Decker v současnosti. Pětisetwatový vysoce výkonný motor si hravě poradí i se sekáním větších travnatých ploch. Je ideálním pomocníkem zvlášť pro sekání přerostlé trávy na špatně přístupných místech, jako například u stromků, plotů či záhonů. Další výhodou je nejen výsuvná rukojeť (až o 100 mm), ale také možnost jejího otočení pro snadné sekání v každém směru a v každém terénu. GL680 poslouží hlavně v místech, kde nelze z jakéhokoliv důvodu trávu posekat kolovou rotační sekačkou.

Proč mít dokonalé nástroje?