Pro snadnější broušení

Pomůcky pro ruční broušení dřeva obvykle představují různá vylepšení pro lepší uchycení brusných papírů. Držáky nebo houbičky, které se vytvarují podle broušeného povrchu, dobře přilnou. Foto: Shutterstock

I přes rozmanitou nabídku elektrických brusek na dřevo je někdy lepší zůstat u manuálního broušení. K tomu existují šikovné pomůcky. Některé ostatně využijete i s elektrickými bruskami.

Úhlový svěrák

Skvělá pomůcka pro práci se dřevem má univerzální využití, pro broušení se hodí například při dokončování nebo restaurování rámů a rámečků, nábytku, oken či jiných plošných nebo pravoúhlých obrobků, které je potřeba pevně zafixovat. Úhlový svěrák LUX umožňuje i upínání kulatých materiálů.

Foto: OBI

Foto: OBI

Na úpravu hran

Pomůcky umožňující jednoduše upravovat současně (najednou) protilehlé hrany dřevěného obrobku existují v několika velikostech, na snímku je velikost XL pro širší materiál. Vyžadují použití dvou kusů brusného papíru, který se snadno mění. Do těla pomůcky lze uložit zásobu papírů různé hrubosti.

Foto: naradi-praha.cz

Držák na brusný papír

Při ručním broušení si můžete vystačit se smirkovým papírem na dřevěném hranolku. Kvalitu broušení však posune možnost upnutí papíru na jednoduchý blok, který dobře padne do ruky. Blok na brusný papír GEKO o rozměrech 210 × 105 mm je vyrobený z plastu, papír se upevňuje pružinovými svorkami.

držák na brusný papír

Foto: toriacars

Skládací stolek

Oceníte ho v případě, že potřebujete menší předmět k pohodlnějšímu broušení pevně upnout. Není tak stabilní jako truhlářský ponk, ale poslouží třeba v zahradě nebo na dvoře a díky snadnému systému upínání urychlí práci. Stolek na snímku je vybaven 4 otáčecími a polohovatelnými svěracími čelistmi. Lze ho zatížit až 70 kilogramy.

skládací stolek do dílny

Foto: tectake

Brusná houbička

Levná, jednoduchá, ale zvláště pro jemné ruční dokončovací „ladění“ dřevěného povrchu mimořádně praktická pomůcka je brusná houbička. Na trhu jsou k dostání výrobky s různou hrubostí zrna (např. P60–P220), je dobré mít po ruce houbičky různé zrnitosti a využít jejich schopnost vytvarovat se v dlani podle broušeného materiálu a dokonale přilnout.

brusná houbička

Foto: Extol

Korkový špalík

Brusný korkový špalík LUX se hodí pro jemné dokončovací práce, protože dobře padne do dlaně a v kombinaci s brusným papírem různé zrnitosti skvěle přilne na povrch dřeva. To pak můžete bez obav brousit i ve větší ploše tak, aby nezůstávaly na dřevě nechtěné drážky a vrypy po brusném materiálu, což se někde děje u elektrických brusek.

brusný korkový špalík

Foto: OBI

 

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem OBI, Extol, Tectake, Toriacars, Nářadí praha a Shutterstock

Pro snadnější broušení