U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Příklad proměněné půdy

Kategorie: Domov na půdě | Autor: -red-

Základem dobrého řešení jakékoliv půdní vestavby je záměr, který nepopře výhody a ke svému prospěchu využije i zdánlivé překážky. Tak se projektu, který realizovala stavební firma Ing. Vít lesák, zhostili i architekti David Wittassek a Jan Zelinka z opavského Atelieru 38.

Podkroví pod sedlovou střechou o nestejném sklonu střešních rovin v opavském bytovém domě z přelomu století, ležící nad podélným dvojtraktem, členily pouze vazby krovu a komínová tělesa. Strop nad posledním patrem samozřejmě nevyhovoval pro zatížení odpovídající obytné funkci. Ve dvacátých letech minulého století byly k objektu směrem do dvora přistavěny koupelny se stoupačkami i odpadním potrubím u jeho obvodového zdiva, zakončené plochou střechou.

Koncepce

Při tvorbě záměrně volné dispozice (nevymezené příčkami a dveřmi) vycházeli autoři z požadavků investora a výše uvedených skutečností. Protože přístavbu nebylo možné zvýšit o další podlaží, situovali koupelnu a kuchyni především s ohledem na uvažované provozní vztahy a na variabilní využití jednotlivých částí půdního bytu. Kubus koupelny, doplněný vestavěnými skříněmi, je v centru dispozice, pod hřebenem střechy, kde bylo možné vložit patro, spíše jakési plató, které částečně tvoří jeho strop. Prochází jím skleněný světlík ústící ve stropě nad vanou, který slouží k větrání a osvětlení koupelny a současně přisvětluje patro. To je přes lávku přístupné z vřetenového schodiště. Plochou střechu přetvořili v terasu před celoskleněnou stěnou nového velkého arkýře, v němž je nyní kuchyně a jídelní část.

Vestavba a materiály

Nový železobetonový strop nad posledním obytným podlažím je nezávislý na stávajících konstrukcích; mezi vazné trámy vložili I profily do ztraceného bednění tak, aby prostor pod ním mohli využít pro vedení elektro i zdravotnětechnických instalací. Cihelná přizdívka zlepšila izolační schopnosti svislého zdiva. Záměrně zvolili obyčejné pálené cihly, které působí jako původní zdivo; svou barevností jasně ohraničují prostor a kontrastují s ostatními, bíle omítnutými povrchy včetně zkosených stropů. Finální podlaha je dřevěná palubová, pouze v koupelně ji nahradila keramická dlažba, která se uplatňuje i na obkladech. Modřínový krov přebrousili, ošetřili proti hnilobě a dřevokaznému hmyzu a stabilizovali proti účinkům světla a prachu bezbarvým matným lakem, který neubral starému dřevu na přirozené kráse. Podhledy krovu tvoří sádrokartonové desky s izolací ISOVER. Vložené kovové konstrukce jsou z černého železa, ošetřeného odrezovačem a následně bezbarvým matným lakem. Kromě cihlového zdiva, surového železa a dřeva se v interiéru výrazně uplatňuje sklo. Z drátoskla je koupelnová stěna za vanou, celoskleněná je stěna arkýře s posuvným dílem i světlík procházející vloženým patrem. Celkovou kompozici podkroví dotvářejí střešní okna VELUR. Jedno, elektronicky ovládané. ukončuje světlík-skleněný komín, dvojice vodorovně instalovaných je vlevo od vchodu, tři vedle sebe najdeme před skleněnou stěnou koupelny a “vertikální” pás ze čtyř oken poblíž štítové zdi dosahuje téměř k hřebenu střechy.

Vnitřní zařízení a vybavení

Vestavěné skříně jsou z dřevotřískových desek dýhovaných borovicí, kuchyňská sestava v nerezovém provedení v kombinaci se sklem; ostatní zařízení bude v podobném stylu v kombinaci s nábytkovými retrosolitéry. Koncepce osvětlení vychází z funkce jednotlivých částí bytu. Kromě svítidel zabudovaných v podhledu (kuchyně, jídelna, obytný prostor a koupelna) se uplatňují reflektory (koupelnový kubus); vstup a tzv. plató osvětlují nástěnná svítidla. Teplo zajišťuje závěsný plynový kotel na zemní plyn s odtahem spalin dvouplášťovým nerezovým komínem, respektive zavěšené radiátory, ovládané programovatelným termostatem, včetně radiátoru typ Radik, který stojí v arkýři.

Příklad proměněné půdy