U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Mozaika trochu vyjímečnosti neuškodí

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Mozaika, to nejsou jen monumentální nástěnné obrazy, jak je známe především z antických památek, středověkých kostelů nebo secesních budov. Mozaiku – samozřejmě v poněkud skromnějším měřítku – si můžeme dopřát i ve svém víkendovém sídle.

V encyklopedii se můžeme poučit, že mozaika je plošná výzdoba, skládaná z kamenných, keramických nebo skleněných kostiček či hranolků, upevněných tmelem nebo omítkou na podklad. S jednoduchou mozaikou, kdy se střídají pouze různobarevné keramické “minikachlíčky”, se setkáváme v nabídce obkládaček pro kuchyně a koupelny. My vám ale chceme představit mozaiky trochu jiného ražení. Mají punc výtvarného díla, na které si ale může troufnout i šikovný laik. Mohou být praktickou součástí interiéru (či exteriéru), kdy nahradí obvyklý keramický obklad nad kuchyňskou pracovní plochou nebo kolem umyvadla v koupelně, ale také výtvarně pojatým bytovým doplňkem s určitou užitnou funkcí. Mozaika může tvořit orámování zrcadla či ozdobit obrazový rám. Neobyčejně dobře se vyjímá na desce stolu nebo vrchní desce menší skříňky. Mozaikou se dají ozvláštnit nebo zrenovovat i menší předměty nebo jen jejich části, jako víčka dřevěných krabiček a různých dóz, podnosy, květináče, vázy. Mozaika může být vytvořena z drobných malých čtverečků, což je velmi náročné na přesnost práce. Nebo se využívají nepravidelné úlomky keramiky či skla – výsledné dílo působí vzdušněji, nepravidelnosti a nepřesnosti lze považovat za záměr. Pokud máte chuť zkusit si sami vytvořit mozaiku, v rubrice Volný čas najdete další informace a praktické rady, jak postupovat.

* * *

Náš tip

Zatoužili jste po mozaice, ale připadá vám – například na ploše stolu – nepraktická na údržbu? Vězte, že pražská firma Family Stones vyrábí nábytek a bytové doplňky z mramorové mozaiky, jejíž povrch je speciálně upraven: má matový, jakoby starý vzhled, hrany jednotlivých dílků jsou měkce zaobleny nebo je povrch celé mozaiky zbroušen do hladké plochy a naimpregnován, takže jeho údržba je velmi snadná. Přitom mozaika působí na pohled velmi plasticky. V této úpravě je možné si pořídit stoly, umyvadla, mísy, ale i celé vybavení koupelny a dalších prostor.

Mozaika trochu vyjímečnosti neuškodí