Příbytky pro psy

Rubrika: Mazlíčci, Pes

Většina psů se na chatu či chalupu těší a zvládá i delší cesty autem. Pro psí pohodu vašeho čtyřnohého přítele je však důležité i místo, kde může ležet a spát.

Pořiďte psovi také jeho vlastní „chatu“, kde může v klidu spát

Nejde ani tak o to, že by pes nemohl ležet kdekoli. Právě chovatelé vědí nejlépe, jak často si psi pro polehávání a spaní zvolí to nejméně vhodné místo. Už proto, aby bylo psa možné odkázat do patřičných mezí, měl by mít své obydlí i na chalupě. A také proto, že pes je poměrně jednoduše nastavený tvor, který má rád svůj řád a své rituály. Mezi ně patří stále místo na misky s jídlem a vodou a pelíšek nebo nějaký typ zastřešeného uzavřeného obydlí.

Pokud s vámi sdílí víkendové obydlí pes, který je zvyklý pobývat v bytě, měl by najít podobný typ noclehu i na chalupě. I když tam má dvůr a zahradu a určitě si volného pohybu užije, místo na spaní mu raději zařiďte uvnitř. Není to samozřejmě žádné striktní pravidlo a je klidně možné zřídit pro psa na chalupě venkovní kotec nebo boudu na dvoře. Ale může se stát, že zvíře zvyklé na klidovou zónu ve vaší těsné blízkosti v bytě se bude z kotce nebo ze dvora hlasitě dožadovat vstupu dovnitř.

Přepravní klec může sloužit i jako náhradní pelíšek

Jednodušší to bude se psem, který jezdí na chatu z rodinného domu a je zvyklý i za běžného domácího režimu pobývat střídavě na dvoře či uvnitř domu nebo například být na dvoře přes den a v domě v noci. V takovém případě mu prostě vytvoříte jen „klony“ jeho domácích pelíšků a mělo by být vše v pořádku.

Dovnitř i ven

Pro pobyt psa pod střechou můžete vyčlenit třeba staré křeslo. Důležité je docílit toho, aby se pes nepokoušel zabydlet i v dalších křeslech, které pro něj určeny nejsou. Jasně definovaným a vhodným místem jsou tedy pro psy spíše pelíšky, které se těm lidským nepodobají. Kromě využití koberečků, matrací nebo složených dek lze řadu typů pelíšků koupit. Může jít o vypolstrovaný plastový či proutěný koš nebo polštáře a látkové pelíšky kulatého, rohového či oválného tvaru. Některé mohou být ve tvaru nízké pohovky, jiné zase v podobě látkové boudy, kukaně či iglú. Kromě manšestru, nylonu, semiše, polyesteru či fleecu se potažené pelíšky dělají i z umělé kůže, což je nejlépe udržovatelný povrch ze všech dostupných variant.

Pes může na chatě přebývat i v kotci, ale pokud je zvyklý na byt, může to být problém

Především psi větších plemen mívají k stáru problémy s klouby. Uleví jim zdravotní podložka z paměťové pěny, kterou lze používat buď zvlášť, nebo jako vložku do pelíšku. Podložku můžete dát i do auta a následně na chalupě, převáží se snadněji než celý pelíšek.

Možným řešením je i využití přepravní bedny nebo klece, které jsou určeny pro bezpečnou přepravu psů v autě a řada chovatelů je bere například i na výstavy. Přepravka je pro psa v cizím prostředí přesně tím známým místem, kam si rád zaleze a kde obvykle bez problémů usne. Do takové drátěné či plastové klece není psa nutné doma zavírat, ale třeba kvůli návštěvě to udělat můžete. Do přepravních boxů a klecí se standardně prodávají polštáře, které mívají mírně zvýšené okraje, ale použít můžete i deky či polštáře domácí výroby.

Postavit boudu svépomocí není nijak složité

Boudy a kotce

Už jsme si řekli, že pro psí příbytek je podstatné především jeho neměnné místo. Takže je vcelku jedno, zda bude mít pes venkovní bydlení například v průjezdu, na otevřené verandě, či terase, v samostatném kotci, nebo v bývalém chlévě. Ale měl by být možnost vracet se na své konkrétní místo. Je to důležité zvláště v případě, že tam psa na noc zavíráte, zatímco přes den je zvyklý být ve vaší bezprostřední blízkosti nebo volně v zahradě.

V kotci, průjezdu, na verandě či v jiných částečně krytých prostorách může mít pes vlastní boudu. Lze ji v různých velikostech koupit v zateplených i nezateplených variantách nebo ji vyrobit. Jde o jednoduchou konstrukci z hranolů a palubek či OSB desek, která může být zastřešena různými typy stříšek.

www.zoohit.cz, www.zateplene-boudy.cz, www.profizoo.cz


TIP

Tepelnou izolaci psí boudy při nákupu ani výrobě nepodceňujte, je důležitá nejen kvůli zimě, ale i k zamezení přílišného prohřívání prostor za vyšších teplot.

Text: Richard Guryča

Foto: Shutterstock a archiv firem

 

Uložit

Příbytky pro psy