U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pozor na zvěř

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Jaroslav Rod

Pěstovaným rostlinám škodí nejen nejrůznější drobný hmyz, ale i živočichové podstatně větší. Ti způsobují škody především v zimním období, kdy ve volné přírodě nenacházejí dostatek vhodné potravy. Nesmíme se proto divit, že udělají vše, aby se dostaly k pro ně chutným ovocným dřevinám, přezimované zelenině, skalničkám i jiným okrasným rostlinám. Nenadávejme proto zajícům, králíkům či srnčí zvěři, nedělají nám to schválně; ale připravme se na ně. Ideální je celou ohroženou plochu oplotit pletivem, kterým zvěř nemůže proniknout. Je třeba upozornit, že pro divoké králíky běžné pletivo s oky o velikosti 5 cm není překážkou. Proto je vhodné v těch místech, kde se ještě ve větším množství vyskytují, běžné drátěné pletivo v dolní části doplnit ještě hustším drátěným nebo plastovým. A protože se králíci rádi podhrabávají, je nutné pletivo zapustit asi 5 cm pod úroveň terénu. V oblastech s dostatkem sněhu v zimě musí být výška oplocení taková, aby se zvěř nemohla dostat přes něj. Z estetických nebo třeba i finančních důvodů není vždy možné provést důkladné celkové oplocení a pak nezbývá, než se postarat o jednotlivé výpěstky. Na ochranu kmenů stromů je možné použít speciální plastové chrániče či drátěné nebo plastové pletivo, které koupíme v obchodech s potřebami pro zahrádkáře. Je však vhodné jen pro některé typy stromků a není nezničitelné. Po jedné sezoně se ulamují zámky a někdy se rozpadá i mezi oky. Pokud máme u stavení například ořezky (krajinky) z pil, třtinu z rákosu, slámu, větve z jehličnanů, tužší balicí papír, karton, nebo i balík starých novin, můžeme zhotovit ochranné plůtky z nich. Na jaře pak staré zábaly, především ty z rákosu a papíru, včas spálíme, protože v nich přezimují škůdci. V oblastech s vyšší sněhovou pokrývkou se vyplatí pěstovat jen stromy s vyššími kmeny, aby se zvěř nedostala k nechráněným větvím. Záhony s přezimovanou zeleninou (např. pórem, růžičkovou kapustou nebo kadeřávkem) je třeba alespoň provizorně na zimu oplotit. Skalničky nebo jiné trvalky, které jsou pro zvěř atraktivní, lze překrýt kusy hustšího pletiva. Milovník přírody však hladovějící zvířata také vhodným způsobem přikrmuje. Vně oplocení předloží k okusu větve z průklestu ovocných stromů nebo jiných měkkých listnáčů (např. vrby nebo osiky). Zvěř pak nemusí hledat skulinky v plotech a našim výpěstkům dá pokoj. Poslední možností jak ochránit stromy a keře před okusem je použití speciálních repelentních přípravků (ty, určené pro ochranu lesních dřevin nejsou pro ovocné dřeviny vhodné). Od loňského roku je k dostání přípravek Stop – Z určený speciálně pro ovocné dřeviny. V některých oblastech s úspěchem používají k odpuzování zvěře i ostříhané lidské vlasy, které se mezi dřeviny vyvěšují v prodyšných sáčcích.

KALENDÁŘ

* Sníh z cest odhazujeme pod koruny stromů, čímž chráníme kořeny před silnými mrazy. Při nedostatku venkovních srážek a za vyšších teplot zalijeme záhony s azalkami, rododendrony a také výsadby v nádobách. Nezapomeneme ani na jehličnany, jak již jsme připomněli, většina rostlin v zimě nezmrzne, ale vzhledem k tomu, že voda v půdě zmrzne, uschne.

* Kontrolujeme uskladněné zimní ovoce, odstraňujeme nahnilé plody a řádně větráme ve sklepě (jestliže nemrzne, otevřeme i dveře sklepa, aby byla výměna vzduchu účinná).

* Podlahu suchých sklepů kropíme vodou, abychom zvýšili relativní vlhkost vzduchu. Odrůdy jablek, citlivé na vadnutí, můžeme přikrýt polyetylenovou fólií.

* Kadeřávek i růžičkovou kapustu můžeme sklízet i ve zcela zmrzlém stavu. Kadeřávek sklízíme od vnějších listů k vnitřním anebo celé růžice. Ořezané košťály necháme na záhoně, zjara obrazí.

* Postupně přirychlujeme pažitku a naťový celer. Bulvy s kořeny vysazujeme do truhlíků, ale třeba i do igelitových pytlů a necháme je na světlém místě při teplotě 12 až 16 °C. Celer poskytuje jemnou hodnotnou nať pro dochucení pokrmů.

* Na vlhkém podkladě, např. na kousku buničité vaty, necháme průběžně klíčit další vitaminové zpestření zimního jídelníčku, řeřichu.

Pozor na zvěř