Posuvné dveře s moskytiérou

Rubrika: Dílna

Také necháváte v létě otevřené dveře, aby se větralo a aby všichni mohli volně procházet z domu na zahradu a naopak? Vletu obtížného hmyzu lze zabránit instalací dveří s moskytiérou.

Posuvné dveře se velmi osvědčily. Chatař se pochlubil, že sousedé je již okopírovali a také si je chválí

Nápad na výrobu posuvných dveří s výplní z jemné síťoviny nám přinesl Jaroslav Hejzlar. Jeho rodina tráví poměrně dost času na chatě za Prahou. V létě Jaroslav, jeho žena a dcery žijí hlavně na zastíněné terase. Tady vaří, jedí, pracují i odpočívají a do chaty chodí jen na noc. Protože přes den zůstávaly dveře na terasu stále otevřené a dovnitř lítali komáři a mouchy, bylo nutné vymyslet způsob, jak se obtížného hmyzu zbavit a také jak zabránit vstupu potulným kočkám. Ty, když zjistily, že pro ně chataři mívají dobré sousto, se stále zdržují v blízkosti chaty a občas se vydají na průzkum domu.

Jaroslav Hejzlar připouští, že si chlupaté čtvernožce celá rodina oblíbila; všechno má ale své meze. Když se jim podařilo jednu zvědavou kočku omylem na týden uvnitř chaty zavřít, rozhodl se vstup upravit. Klasické vstupní bezpečnostní dveře doplnil jednoduchými posuvnými dveřmi s moskytiérou. Vyráběl je sám.

Nápad za málo peněz

Rám vyrobený z laťek je v rozích zpevněn kovovými úhelníky. V místě dorazu vidíme proužek měkčeného těsnění

Posuvné dveře jsou tvořeny obdélníkovým rámem z dřevěných hranolů o průměru 40 x 40 mm spojených vruty. V rozích obdélníkovou konstrukci z obou stran zpevňují kovové úhelníky.

Rám je vyplněn síťovinou z umělé tkaniny. Ta je přichycena sponkovačkou. Okraje se sponkami chatař zakryl tenkou dřevěnou lištou. Z obou stran rámu jsou dřevěná madla, upevněná vruty. Hlavičky vrutů jsou zakryty umělohmotnými krytkami.

Vlastní pojezd tvoří dvě kolečka (každé na jedné straně), která jsou částečně zapuštěna a přišroubována ve spodní hraně rámu. Navíc, aby dveře při posouvání držely rovinu ani nedrhly, je na konci spodní hrany rámu trn, který se pohybuje ve vymezené štěrbině. Tato štěrbina vznikla mezi dvěma prahy, stávajícím a novým.

Trn byl vyroben z hřebíku (může být silnější ocelový hřeb) s ucvaknutou hlavičkou. Konec je zabroušen, aby nebyl ostrý

Nahoře se dveře pohybují v jednoduchém pouzdru ve tvaru širokého „U“, opět vyrobeném z obyčejných latiček, které částečně rám překrývají, a tím jej udržují ve vymezené poloze. V pouzdru s pevně vymezenou vůlí se posuvné dveře pohybují lehce.

Aby dveře nebyly při zavírání a otevírání hlučné, chatař rám na straně dorazu polepil proužkem měkčeného těsnění a na nový práh přilepil proužek samolepicího lina, které případné nárazy tlumí lépe než dřevo.

Jak vidíte, vyrobit tyto dveře není nic těžkého. Veškerý materiál včetně moskytiéry, která se prodává jako metráž, pořídíte v obchodních řetězcích pro kutily (OBI, Bauhaus). Pro úplnost dodejme, že ještě než došlo kmontáži, všechny dřevěné komponenty byly natřeny bezbarvým lakem Sportakryl.

BUDEME POTŘEBOVAT

  • Materiál: dřevěné hranoly průměru 40 x 40 mm potřebné délky, laťky na výrobu pouzdra, lať nebo prkénko na práh, laťky na překrytí okrajů rámu, 8 kovových úhelníků, měkké samolepicí těsnění, 2 kolečka, umělohmotné krytky, vruty, silnější hřeb, síťovinu, 2 madla, bezbarvý lak.
  • Nářadí: akušroubovák, sponkovačku, pilku, nůžky na stříhání síťoviny.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR

Posuvné dveře s moskytiérou