Posezení ve sklípku

Posezení ve vinném sklípku si můžete zařídit i bez toho, že byste měli vlastní vinohrad. Dokonce k tomu nepotřebujete ani sklep. Ale například pro budování vlastní sbírky vín je sklep ideální.

Pokud lze udržet ve sklepě stálou teplotu, můžete skladovat archivní vína přímo v otevřených cihlových regálech. Repasované sudy slouží jako dekorace i odkládací plocha při ochutnávkách.

Ochutnávat víno ve vinném sklepě je oblíbenou zábavou a součástí životního stylu stále většího množství lidí. A když provází lásku k vínu i sběratelská vášeň, zatoužíte pravděpodobně brzy po vlastním místě, kde budete moci nakoupené vzorky nejen předpisově skladovat, ale také ochutnávat s přáteli.

Koštýř ve tvaru srdce. (Fler)

Proměnit například sklep či bývalý chlév s klenutými stropy ve společenskou místnost ve stylu vinného sklepa nemusí být stavebně nijak náročné. Neomítnuté cihly či kameny budou po očištění vypadat skvěle, stejně jako kamenná či cihlová podlaha, která v takových prostorách obvykle bývá. Pravděpodobně bude nutné předělat elektroinstalaci, a pokud chcete mít k dispozici i příruční kuchyňku, nevyhnete se ani zavedení vody a vybudování odpadů. Vytápění lze řešit stylově, například krbem či krbovými kamny.

DOBRÁ RADA

Suchý a vytápěný sklípek nebude vhodný na skladování archivních vín. Pokud to tedy velikost sklepa dovolí, je vhodné ho rozdělit na místnost s posezením a prostor pro skladování vína. Pokud ne, můžete skladovat vína v elektrické chladničce na víno (termoelektrické vinotéce). Vinotéky lze vybírat podle kapacity, na trhu jsou chladničky například na osm, nebo i na třicet pět či více lahví.

www.fler.cz, www.hyundai-electronics.cz, www.belmanet.cz, www.mt-nabytek.cz, www.casabella.cz

S kamennými stěnami sklepa nejlépe souzní masivní dřevěný nábytek včetně klasické lavice.

Náš tip:

Řadu praktických doplňků, které mohou zároveň sloužit jako stylové dekorace, koupíte ve vinařských potřebách. Seženete tam například koštýře, karafy, dekantační nádoby, nové i použité dřevěné sudy, lahve a demižóny i sommeliérské potřeby.

Text: Richard Guryča
Foto: Autor, Fler.cz, Hyundai Electronics, Belmanet, MT nábytek.cz, Casabella

Skládací stojan na víno Bordex. (Belmanet)

Nemáte místo na sklípek? Dopřejte svým kvalitním vínům alespoň malou vinotéku. (Hyundai Electronics)

Dekantér (Alessi)

Posezení ve sklípku