Pomocník na cesty navigace

Rubrika: Auto, Auto

Kdo často cestuje automobilem, si již asi nedokáže představit, že by vyjel do neznáma bez GPS navigace.

Na navigační přístroj musíme při řízení dobře vidět, ale nesmí nám bránit ve výhledu

GPSnavigace, malá chytrá krabička, v řadě případů vytlačila z našich automobilů klasické papírové mapy. Ale dnešní navigace umí mnohem víc než jen vyhledat tu nejpříhodnější a nejrychlejší cestu.

Nové technologie

Přístroje obsahují stále více funkcí. Můžeme na nich například vyhledat tzv. POI (Points of Interest – zajímavá místa). Jedná se o nemocnice, lékárny, čerpací stanice, parkoviště, restaurace, hotely, bankomaty, úřady, pošty, policejní stanice, nákupní a kulturní centra, železniční a autobusové stanice apod., a to po celé Evropě nebo i v zámoří.

Během jízdy si můžeme na přístrojích přehrávat hudbu ve formátu MP3 nebo WMA, přijímat telefonní hovory nebo si přečíst SMS zprávy. Na displeji lze zobrazovat obrázky ve formátu JPEG nebo připojit videopřehrávač či využít digitální TV. Přístroje umožňují prostřednictvím kamery sledování trasy v reálném čase amohou pak upozornit na výstražné značky, omezení rychlosti apod.

V současné době přicházejí na trh navigace s tzv. LIVE neboli on-line funkcemi. Mají SIM kartu, umožňující prostřednictvím GSM sítě spojení na internet a na specializované servery. Uživatel tak získává přesnější a rozsáhlejší dopravní informace, o aktuálním umístění radarů, o počasí na naplánované trase, cenách pohonných hmot na čerpacích stanicích, informace o odletech a příletech na letištích apod. Pro skupinu přátel lze na displeji umožnit sledování vzájemné polohy.

Pozor na aktuálnost map

Nejdůležitější součástí GPS navigace jsou navigační mapy. Kvalita výpočtu trasy a úspěšné vyhledání cíle závisí na kvalitě a aktuálnosti mapových podkladů. Ty jsou stále podrobnější a dnes s navigačním přístrojem vyhledáte bez problémů i ten nejmenší cíl cesty. Stále však jsou místa i v Evropě, především na východ od našich hranic, kde mapy mají jen základní silniční síť, ale i to se postupem času zlepšuje.

Přístroj Becker se speciální navigací pro kamiony ukazuje mapy v 3D formátu

Stejně jako vylepšují své mapy dodavatelé, neměli bychom zapomínat na aktualizaci mapových podkladů ve svých přístrojích ani my. Tato služba je bohužel mnohdy placená a u některých starších modelů navigací je aktualizace map stejně drahá jako nová navigace. Při výběru navigačních přístrojů se proto informujte o tom, jaké mapy přístroj obsahuje, v jakém časovém intervalu a hlavně za kolik je můžete aktualizovat. Například firma Garmin u některých modelů nabízí v rámci programu Lifetime poslední hit – bezplatnou aktualizaci map až čtyřikrát ročně po celou dobu životnosti přístroje.

Odůležitosti aktualizace map se přesvědčil nejeden uživatel GPS navigace. Jízdu po „poli“, tedy v místě, kde je nově otevřená silnice, kterou ale naše mapové podklady ještě nezaznamenaly, stejně jako vynucovaný vjezd do protisměru zná asi každý. Na druhou stranu nesmíme slepě důvěřovat ani čerstvě aktualizovanému navigačnímu přístroji. Případ řidiče, který v noci projel party stanem připraveným na ranní otevření nového úseku dálnice, protože jeho navigace jej již po nové, ale ještě neotevřené části vedla, také hovoří za mnohé. Navigace je dobrý pomocník, ale řidič by měl o tom, kam a jak jede, přemýšlet.

S navigací se nehádejte

Kromě navigování cesty v mapě na obrazovce vás přístroj navádí i prostřednictvím hlasu (v češtině, případně v jiném zvoleném jazyce). Vždy je avizováno dostatečně dopředu, kde je nutné odbočit apod., případně po přejetí takovéhoto místa přepočítá přístroj novou trasu a ohlásí ji. Pokud však používáte navigační přístroje od různých výrobců (např. si je půjčujete na cestu), je dobré si je dopředu vyzkoušet. Systémy hlášení před křižovatkou, vzdálenosti pro upozornění apod. jsou u různých výrobců odlišné a je potřeba si na ně zvyknout.

Navigaci můžeme uložit do pouzdra a odnést s sebou

Hlasová navigace je celkem příjemná, i když občasná neodbytnost, například v případě zvolení jiné trasy nebo přejetí odbočky, se kterou vás nutí obrátit se i tam, kde to opravdu nejde, je někdy nepříjemná.

Nové typy navigace

Většina moderních přístrojů využívá také tzv. dynamickou navigaci. Pokud dojde na trase jízdy k nějakému problému, dokáže zařízení reagovat na hlášení o této situaci a navrhne vám alternativní trasu jízdy. Stále houstnoucí provoz volá po „inteligentních“ navigačních systémech. Konvenční informační a naváděcí systémy, např. rozhlasové dopravní zpravodajství, předávají všem řidičům stejnou zprávu, což vede k jedinému -dopravní zácpa se přesune z jednoho místa na jiné. Pracuje se proto na tzv. interaktivních dynamických navigačních systémech, které dokážou navrhnout řidiči trasu přesně podle jeho profilu a priorit. V poslední době vstupují do oblasti navigačních přístrojů také giganti z mobilních technologií, například Nokia, i velcí internetoví hráči jako Google. A tak se máme ještě na co těšit.

Z čeho vybírat?

Na našem trhu nabízí GPS navigace celá řada výrobců – od těch nejjednodušších až po přístroje s celou plejádou funkcí. Vybere si tak každý nejen podle své kapsy, ale i podle potřeb a prostředí, pro které bude navigace určena.

Například TomTom nabízí přístroje od typu Start se zjednodušenou nabídkou a ovládáním za zhruba 3000 Kč až po plně vybavené modely s dálkovým ovládáním v cenách přes 10 000 Kč. Novinkou jsou navigace TomTom XXL se špičkovou navigací a s velkým pětipalcovým displejem. Najdeme v nich technologii IQ Routes, která inteligentně využívá řidičské zkušenosti uživatelů výrobků TomTom po celém světě. Na trhu je i limitovaná edice WhitePearl za necelých 5000 Kč určená ženám.

Navigace Becker Z

Od značky Becker je speciální navigace Becker Traffic AssistTM Pro Z 302 určená pro kamiony. Při plánování trasy může řidič zadat kromě cíle cesty také údaje o výšce, šířce, délce, počtu náprav, hmotnosti i speciálních nařízeních pro přepravu nebezpečných nákladů.
Při výpočtu trasy navigační systém zohlední údaje o vozidle a vyloučí cesty, které kamion nemůže používat. Přístroj zobrazuje mapu v 3D formátu, má Bluetooth, umožňující použít ho jako hands free, a to i pro SMS zprávy, které řidiči sám i přečte, využívá hlasové ovládání. Cena je necelých 14 000 Kč.

Navigace ví (téměř) vše

Garmin International Inc. představil navigaci nové generace Garmin nüvi 1690. Zařízení je osazeno bezdrátovým GSM modulem, umožňujícím přístup k novým on-line službám Garmin nüLink: např. předpověď počasí pro nejbližších pět dní pro vybrané místo, přepočet cizích měn podle aktuálních kurzů, rozšířené dopravní informace, vyhledávání pomocí Google local search, ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích, on-line databáze policejních radarů a kamer, přístup do sociální sítě Ciao! smožností sdílení aktuální pozice vozu mezi více uživateli a dalším. Cena se pohybuje do 13 000 Kč.

Od firmy Navigon je přístroj Navigon 8410 s pětipalcovým displejem. U významných evropských měst má trojrozměrné zobrazení ulic, budov i se skutečnými fasádami, značení jízdních pruhů, přechodů pro chodce i semafory. Do výpočtu trasy jsou zahrnovány i typické dopravní situace v určitém dnu v týdnu a denní době. K přístroji lze doplnit modul DVB-T, který umožní sledovat televizní vysílání i přehrát video. Cena kolem 10 000 Kč.

TEXT: JIŘÍ SVOBODA
FOTO: ARCHIV AUTORA

Pomocník na cesty navigace