U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Podnosy

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

PRAKTICKÝ A HEZKÝ DOPLNĚK

Podnos využijeme nejen v chalupě, když si neseme k televizi šálek se svým oblíbeným mokem a k tomu talířky s mlsáním, ale hlavně na zahradě. Komu by se také chtělo nosit hrníčky s kávou z kuchyně na zahradu po jednom po dvou, pak ještě bábovku, cukřenku, šlehačku…

Na dostatečně velký podnos s dobře tvarovanými ,uchy’ narovnáme vše potřebné a najednou odneseme tam, kam potřebujeme. Velikost podnosu zvolíme podle našich zvyklostí, výhodné je mít třeba jeden menší (pro kávu ve dvou) a druhý velký (pro větší společnost). Vedle v obchodech běžně nabízených podnosů z plastických hmot si můžeme pořídit i krásný dřevěný – ten může navíc zdobit malovaný obrázek, skleněná či keramická mozaika nebo třeba nevšedně tvarovaná ucha. Vybrat si lze i podnosy keramické nebo pletené z přírodnin. A pokud sami rádi tvoříte, můžete si podle našeho návodu celý tác vyrobit a pak i ozdobit. Způsob zvolí každý podle toho, na co si troufne: od pouhého nalakování přes dekor vytvořený pomocí šablony, tiskátek či ubrouskovou technikou (návod najdete v minulém čísle na straně 22) až po vlastní malbu. Nebo můžete dno podnosu pokrýt vylisovanými barevnými listy a květy a překrýt sklem. Nápadům se meze nekladou.

***

NÁPAD

Malý tácek, tak akorát na jeden či dva hrnečky nebo sklenky, můžeme vytvořit ze zaskleného obrázku v dřevěném rámečku. Stačí připevnit dva úchyty.

Podnos jako křehký zelený list. Originální keramická mozaika zarámovaná do dřeva slouží nejen pro přenášení lahůdek, ale lze ji třemi různými způsoby zavěsit na zeď jako výtvarné dílo (Výtvarný ateliér Hubart, Iva a Petr Hubáčkovi, Praha)

Dětem bude určitě svačina, přinesená s veselým hlemýžděm, chutnat. Ruční malba na dřevě (J. Trnka a J. Šmídová, Netvořice)

Výrazný barevný nátěr a krásná mozaika

dají běžnému dřevěnému podnosu originální vzhled

Něco pro inspiraci: sadu táců můžeme zhotovit z dřevěných nebo dýhovaných desek, které olemujeme dřevěnými hranoly. Na ně připevníme kožená ucha

Exotikou na nás dýchne podnos z ratanového výpletu

Jednoduchý a elegantní podnos z týkového dřeva (Kirkodan)

Kdo by odolal takovému pozvání na šálek čaje? Ruční malba na dřevě (J. Trnka a J. Šmídová, Netvořice)

Podnosy