U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Podle čeho kupujeme jablonž

Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Kraus

Při rozhodování o tom, jakou jabloň si koupit, je pro nás důležitá nejen odrůda, ale také druh podnože, na níž je štěpována.

Jabloňová podnož je zakořeněná mladá rostlina, na kterou štěpujeme vybranou vyšlechtěnou odrůdu stejného druhu. Tím vlastně vzniká nová rostlina, štěpovanec. Podnož má za úkol ukotvit strom a přijímat z půdního vodního roztoku pomocí kořenů vodu a živiny pro růst a plodnost stromu.

Jak vysoký bude strom?

Na typu podnože také záleží, zda stromek poroste slabě, středně nebo silněji. Při výsadbě velmi slabě rostoucích podnoží (například M9), musíme stromek zajistit opěrnou konstrukcí nebo dřevěným kůlem, aby se nevyvrátil. Její kořenový systém nemá dostatečně ukotvující kořeny. Velmi slabě rostoucí podnože (viz tabulka) však mají i výhody: stromek začíná plodit brzy po výsadbě, má větší plody a sklízet je můžeme rovnou ze země. Tyto podnože dáváme do půd dobře zásobených vodou a živinami.

   Středně a silněji rostoucí podnože patří do horších půd, kde si kořeny musí hlouběji pro vodu a kde je humusu a tím i živin méně. Tyto podnože dobře ukotvují stromy a není třeba k nim dávat opěry. Jsou nutné jen při výsadbě. Plodnost přichází později a při sklizni musíme použít štaflí.

   S volbou podnože, na níž je jabloň štěpována, souvisí i vzdálenost, na jakou stromky vysazujeme. Pro zjednodušení výsadby tyto vzdálenosti rovněž uvádíme v přehledu.

Volme rezistentní odrůdy

Velmi důležité samozřejmě je zvolit také správnou odrůdu jabloně. V prodeji jsou často ještě odrůdy velmi náchylné na houbovou chorobu strupovitost jablek (např. Idared, Golden Delicious atd.). Aby plodily slušné ovoce, potřebují velmi silnou chemickou ochranu, proto by je drobní pěstitelé neměli kupovat.

   V současné době je již dostatek odrůd jabloní rezistentních, tedy odolných strupovitosti, a chuťově se naprosto vyrovnají starším odrůdám. Tyto rezistentní odrůdy nemusíme proti této houbové chorobě chemicky ošetřovat, protože jí netrpí.

   Další možnou volbou jsou odrůdy tolerantní na strupovitost. U nich se bez několika chemických postřiků neobejdeme (hlavně ve vlhkých letech). Tyto tolerantní odrůdy mají přirozeně danou odolnost proti strupovitosti, která ovšem není dokonalá. Nejsou k chorobě imunní, ale trpí jí málo. Odrůdy jabloní, které jsou podle mého názoru pro drobné pěstitele nejvhodnější, jsou uvedeny v přehledu.

Tab.č.1: Seznam vybraných odrůd jabloní rezistentních na houbovou chorobu strupovitost

Tab.č.2: Podnože pro jabloně (vhodné vzdálenosti výsadby stromků pro drobné pěstitele)

Popisy k obrázkům

Nela

Hana

Autor fotografií: FOTO AUTOR A ARCHIV

Podle čeho kupujeme jablonž