U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CELÝ ŽIVOT NA NOHOU

Kategorie: Speciál – léto ve znamení krásy a zdraví | Autor: tři

Od našich prvních nesmělých a hned zase zbrklých krůčků, až po rozvážnou chůzi kmetů, zkrátka po celý život se spoléháme na nohy. Rčení: „Postavte se na vlastní nohy“ nebo „je pevná v kramflecích“ a podobně, napovídají o významu silných a zdravých nohou.

Naši péči si nohy zaslouží celoročně, ale právě v létě bychom jim měli věnovat největší pozornost. Po dlouhých pěších túrách, cykloturistice nebo aktivním odpočinku prací na zahradě, pro ně bude relaxace formou koupele a ošetření přímo blahodárná. A co všechno může kromě únavy nohy trápit?

Ztvrdlé paty

Tvrdou kůži na patách odstraníte teplou lázní s rozpuštěnou solí nebo s několika kapkami oleje. Dopřejte nohám patnáct minut a pak je zbavte zatvrdlé kůže pemzou. Netlačte příliš velkou silou, abyste si nepřivodili bolestivé praskliny. Nakonec ošetřete chodidla výživným krémem.

Kuří oka

Nejběžnější příčinou kuřího oka jsou špatně padnoucí boty. Kuří oko vzniká zesílením kůže na prstech nohou či na chodidlech. Takže především vyměňte nevhodnou obuv za pohodlnou. Na již vzniklá oka se doporučuje koupel v roztoku octa a teplé vody (podíl octa by měl tvořit jednu třetinu). Zkusit můžete i potírání citronovou šťávou nebo stroužkem česneku. A osvědčená je náplast s kyselinou salicylovou, kterou zakoupíte v kterékoliv lékárně.

Bolestivé puchýře

Dobrá je absorpční hydrogelová náplast. Aplikuje se případně již při otlaku. Vlhkou hydrogelovou vrstvou přímo zabrání vzniku puchýře a síla polštářku utlumí další tlak boty. Pokud již puchýř vznikl, přiložená náplast absorbuje tělní tekutinu v průběhu 1 až 3 dnů.

Zelená lékárna

Unavené nohy osvěžíte střídavými koupelemi (sprchou) studenou a horkou vodou. Účinek můžete znásobit chladivým gelem a osvědčeným položením nohou nad úroveň hlavy. Skvělou relaxaci nabízí celá škála přírodních produktů. Jednoduchá je koupel v horké vodě, do které přidáte například odvar z dubové kůry. Stejně můžete použít i odvar z heřmánku nebo pár kapek z australského čajového oleje Tea Tree Oil. V současnosti je na trhu množství dostupných přípravků z oblasti aromaterapie – oleje a soli do koupele, masážní oleje, gely a další.

Arnikový balzám s kostivalem

Bylinný gel, který účinně regeneruje namožené klouby, svaly a šlachy. Přináší úlevu při bolestech a potížích pohybového aparátu.

Bylinná koupel a Maratonec

Je vhodná i do vířivých koupelí. Obsahuje výtažky z jehličí, šalvěje, arniky, jedlovou silici a Tea Tree Oil. Osvěžuje a podporuje krevní oběh.

   Maratonec – je název tělového a masážního oleje, který se postará o celou nohu od stehen až k chodidlům. Zmírňuje bolesti, křeče, otoky a pomáhá i při drobných poraněních a výronech. Regeneruje a zvláčňuje suchou pokožku a změkčuje kůži na patách.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO MARIE VOTAVOVÁ A ARCHÍV

CELÝ ŽIVOT NA NOHOU