Po hradech a zámcích lze cestovat i v zimě

Letní turistická sezona sice skončila, po některých památkách ve správě Národního památkového ústavu však můžete cestovat i za chladnějšího počasí. Přijměte proto od nás pozvánku na hrady a zámky, které mají otevřeno i v zimních měsících.

 

Zámek Hluboká nad Vltavou

 

 

Speciální trasy
Speciální zimní prohlídkové trasy připravili pro zájemce na zámku Hluboká nebo na hradě Rožmberku v jižních Čechách. Prohlídky mají spíše komornější atmosféru – na Hluboké můžete zavítat do soukromého apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství, hrad Rožmberk zase na zimu otevírá soukromé pokoje aristokratického rodu Buquoy.
Na zimní prohlídku můžete vyrazit také do Libereckého kraje, konkrétně na zámek Sychrov. Čeká zde na vás návštěva Královského apartmá, jídelny, kulečníkového sálu, knihovny nebo zámecké kaple.
Otevřeno bude mít také Hradní muzeum na zámku v Českém Krumlově. Návštěvníci v něm mohou nahlédnout do zákulisí provozu zámku, kanceláří správy panství nebo do biografu, kde se promítají schwarzenberské snímky převážně z dvacátých a třicátých let 20. století.

 

Zámek Konopiště

Prodloužená otvírací doba
Další památky ve správě NPÚ je možné navštívit během zimních měsíců v rámci prodloužené otevírací doby. Jedná se například o hrad Křivoklát, zde mají otevřeno o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 15 hodin. Podobně jsou na tom i prohlídky na zámku Mníšek pod Brdy, kde bude po celou zimu otevřeno ve zkrácené pracovní době denně kromě pondělí.
O víkendech a některých všedních dnech bude možné navštívit také hrad Karlštejn. Ani na zámku Konopiště sezona ještě nekončí. Až do konce listopadu si můžete po předchozí rezervaci přijít prohlédnout interiéry a Růžovou zahradu.

 

 

Zámek Lednice

Celoroční provoz
Celoročně má otevřeno také Soubor lidové architektury Vysočina, konkrétně Betlém Hlinsko. Návštěvníci sem mají přístup vždy denně kromě pondělí od 8:30 do 16 hodin.
Po předchozí rezervaci je možné navštívit také další objekty NPÚ. Tak je tomu například na zámku Lednice nebo na hradě Pernštejn.
Na období adventu a vánočních svátků Národní kulturní a památkový ústav připravuje další speciální prohlídky a tematické akce. Pro další aktuální informace o prosincovém dění na hradech a zámcích sledujte webové stránky NPÚ www.npu.cz

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Po hradech a zámcích lze cestovat i v zimě