Zimní prohlídky na českých hradech a zámcích

I v zimě vás čekají speciální prohlídkové trasy na některých hradech a zámcích. Proč tak nevyužít čas, kdy je venku nevlídno…

SHZ Český Krumlov – Hradní muzeum
Od ledna 2011 je v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří, otevřen ojedinělý typ muzea, které funguje celoročně. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna.
Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Během vánočních svátků (od 23. 12. do 1. 1.) je zavřeno. Více na www.zamek-ceskykrumlov.eu.

SZ Hluboká
Již šestým rokem nabízí zámek Hluboká zimní prohlídky. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Trasa vede z Hamiltonova salonu kněžny Terezie, přes Kuřácký salon do Tereziiny Malé jídelny, dále pokračuje Loveckou jídelnou a Přípravnou do Malé jídelny Dr. Adolfa a vrcholí v jeho třech dalších místnostech – Pracovně, Obývacím pokoji a končí v Ložnici. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií. Raritou je i splachovací toaleta z počátku 20. století. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou před nacisty do zámoří.
Pokoje jsou v zimě temperovány. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Během vánočních svátků (od 21. 12. 2013 do 1. 1. 2014) je zavřeno, ale v letošním roce bude poprvé zámek nabízet vánočně laděné kostýmované prohlídky ve dnech 25. – 26. 12. 2013. Více na www.zamek-hluboka.eu.

SH Nové Hrady
Hrad v Nových Hradech zve již druhou zimní sezónu k návštěvě prohlídkové trasy Byt panského úředníka. Prohlídka šesti temperovaných pokojů představuje způsob života člověka ze středních vrstev na počátku 20. století. Byt, v němž nechybí salon, ložnice, kuchyň, pokoj služky, jídelna, ani pracovna je vybaven exponáty z 19. a 20. století. Mezi nimi vyniká ucelený soubor nábytku z pozůstalosti novohradského lékárníka z počátku 20. století nebo sbírka impresionistických krajin. Trasa se nachází v autentických prostorách paláce, jenž byl v 19. století adaptován na byty pro panské zaměstnance. Na konci prohlídkové trasy se nabízí jedinečná možnost výhledu z dřevěných pavlačí na nádvoří hradu a celé město.
Otevřeno je od listopadu až do března vždy ve středu a v pátek od 14:00, kdy začíná prohlídka v českém jazyce. Pro německy mluvící návštěvníky je k dispozici prohlídka každou středu a pátek od 13:00 hodin. Poslední prohlídka v prosinci se uskuteční 20. 12. 2013; od 21. 12. 2013 do 14. 1. 2014 je hrad uzavřen. Více na www.hrad-novehrady.eu 

SH Rožmberk
Čtvrtou zimní sezónu zahajuje nabídkou zimní prohlídkové trasy také hrad Rožmberk. Návštěvníci budou moci nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoy. Kolem poloviny 19. století nechal Jiří Jan Jindřich Buquoy upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. Díky nedávné nákladné rekonstrukci jsou zpřístupněny jídelna, salon, herna a pracovna. Pokoje jsou během zimy temperovány. V případě příznivého počasí je součástí prohlídky i výstup na Anglickou věž.
Otevřeno je v úterý až pátek vždy v 11 a ve 13 hodin, o víkendech v 10, 11, 12, 13, 14 a 15hodin. Pro skupiny lze zajistit i jiný čas prohlídky na emailu rozmberk@budejovice.npu.cz nebo na telefonu 380 749 838. Během vánočních svátků je zavřeno. Více na www.hrad-rozmberk.eu.

SZ Sychrov
Prohlídková trasa A – autentické zámecké interiéry obsahující soukromá apartmá majitele zámku a jeho rodiny (ložnice, pracovny, toaletní pokoje) a reprezentativní prostory (královské apartmá, hráčský salon, knihovna, velká jídelna). Pokoje byly rekonstruovány na základě archivních materiálů do romantické novogotické podoby (tj. do období 2. poloviny 19. století).
Klenotnice – prezentuje šperky a plastiky z drahých kovů a kamenů, které České republice věnoval turnovský rodák, pan František Khynl.
Technopolis – výstava v bývalé konírně, kde uvidíte patentovou kancelář, Starý Svět s vynálezy vědy a techniky 19. století a Nový Svět reprezentující 20. století. Je určena pro děti i dospělé. Otevřeno po dohodě na pokladně zámku.
Zámek je pro veřejnost otevřen denně včetně pondělí, vždy od 10.00 do 14.00 hodin. (začátek poslední prohlídky). Více na www.zamek-sychrov.cz

TEXT: REDAKCE
FOTO: THINKSTOCK

Zimní prohlídky na českých hradech a zámcích