U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Plot jako když střihne

Kategorie: Zahradní inspirace – zahrada od jara do podzimu | Autor: Jiří Savinec a Karel Štech

Pokud jste vlastníky živého plotu, potom jistě dobře víte, že taková krása není zadarmo. Tajemství úspěchu spočívá, podobně jako u trávníku, v řezu, či spíše ve střihu. Rozhoduje také volba dřeviny, nicméně každý keř je nutné sestřihnout za sezonu často i několikrát. Jaký nástroj použít, aby výsledek byl co možná nejlepší?

Kromě velkých mechanických nůžek, které zná nepochybně každý, je možné použít rovněž motorové stroje. Ty mohou být elektrické nebo se spalovacím motorem; elektrické se dále dělí na akumulátorové a napájené ze sítě. Princip všech nabízených “plotostřihů” je shodný: vestavěný motor pohání nožové lišty s ostrými broušenými zuby (obdoba lištových sekaček na trávu). Ty se u moderních typů pohybují protiběžně, což nejen že zvyšuje výkon stroje, ale také snižuje jeho vibrace. Protože s motorovými nůžkami je třeba pracovat bez jakékoli opory rukou a často i ve výškách, musí být tyto strojky lehké – až na výjimky proto váží od 2,5 do 5,5 kg (akumulátorové dosahují hmotnosti i pod 1 kg). Motory elektrické mají příkon 380 až 550 W, hmotnost přístroje je max. 4 kg, benzinové s obsahem válce 25 cm3 váží 5,5 až 6,5 kg.

Jaký typ nůžek zvolit?

Typ a velikost nůžek volte vždy podle výšky a šířky keřů, podle síly větví a tvrdosti dřeva. V případě dřevin se silnějšími větvemi se vyplatí “plotostřih” s větší vzdáleností mezi noži.

V tomto ohledu je poměr výkon/váha příznivější pro strojky s benzinovým motorem. Ty jsou sice dražší, ale můžete s nimi tvarovat i ozdobné stromy se silnějšími větvemi.

Kdo nevlastní rozhlehlou zahradu lemovanou souvislým a vysokým živým plotem, ten si vystačí s nůžkami poháněnými elektromotorem. Jsou lehčí, pracují téměř bezhlučně a také jejich ovládání je snazší. Nevýhodou je ovšem skutečnost, že stroj je závislý na elektrické zásuvce. V případě větších vzdáleností je proto nutné pořídit si dostatečně dlouhou prodlužovací šňůru. Vzhledem k nevelkému příkonu těchto přístrojů (nejčastěji 400 až 500 W) může být toto vedení i značně dlouhé (cca do 60 metrů). Kdo potřebuje tvarovat živý plot nebo ozdobné keře ve větších vzdálenostech od domu (a vyžaduje nůžky elektrické), ten již musí použít stroj poháněný akumulátorem. Takové nůžky ovšem dosahují zpravidla nižšího výkonu, takže nestačí na silnější větve a nejsou schopné dlouhodobého provozu.

Přednosti motorových nůžek

Moderní výrobky již pracují prakticky bez vibrací; kromě protiběžných nožových lišt se u nich uplatní také anatomicky tvarované rukojeti s potahem z pěnové pryže (dobře se tedy drží). Měkký rozběh umožňuje kluzná třecí spojka. Stroje s benzinovými motory se již takřka bez výjimky vyznačují sníženým množstvím škodlivin ve výfukových plynech a výrazně omezenou hlučností. Některé výrobky jsou navíc opatřené tzv. rychlostopem, který zajistí prakticky okamžité zastavení motoru kupříkladu při vniknutí cizího předmětu mezi nože. Rukojeti bývají navíc opatřené krytem sloužícím k ochraně obsluhy před odletujícími větvičkami. Aby nemohly děti uvést stroj do provozu, bývá při startu nutné stisknout buď spínače na obou rukojetích nebo další pojistku. Rizika při práci Odborníci ujišťují, že moderní nůžky na živé ploty jsou naprosto bezpečné. Protože tyto stroje je třeba držet oběma rukama, nehrozí obsluze takřka žádné riziko poranění prstů v pracovním prostoru. Vždy je ovšem nutné pracovat s ochrannými rukavicemi a s brýlemi nebo s ochranným štítem před obličejem. Při práci s plotostřihy ve výškách pak obsluze hrozí spíše pád ze štaflí, než zranění strojem.

Jak často živý plot stříhat?

Budete-li stříhat keře pravidelně, docílíte bohatšího růstu větví a tedy i žádoucí vyšší hustoty plotu. Ideální pro takový řez jsou jarní měsíce, u většiny dřevin pak především květen, případně ještě srpen (viz tabulka s údaji, kolikrát do roka se vyplatí vybrané dřeviny stříhat). U jednotlivých druhů je navíc nutné respektovat jejich růst, aby časem nezačaly odspoda vyholovat. Většina živých plotů by proto měla být nahoře o něco užší než u základny dole. Jen tak budou moci keře dobře regenerovat a obrůstat po celé výšce plotu (podrobnosti viz odborná literatura).

Bobkovišeň   1x

Buk   
   1x

Cesmína   1x

Cypřiš   
   1x

Dřín   
   2x

Dřišťál   
   3x

Forzitie   2 až 3x

Habr   
   2x

Hloh   
   2 až 3x

Hlošina   1x

Javor   
   3x

Jilm   
   2 až 3x

Pámelník   2 až 3x

Ptačí zob   3x

Tis   
   1x

Vrba   
   4x

Zerav   
   2 až 3x

Zimolez   1 až 2x

FOTO 1 – Moderní nůžky na živé ploty vynikají při přijatelných rozměrech a nízké hmotnosti vysokým výkonem a bezpečným provozem.

FOTO 2 – Zda zvolit ruční nůžky nebo stroj poháněný motorem, to už musí zvážit každý sám. V případě pouhých několika keřů se však vyplatí varianta číslo jedna

FOTO 3 – Akumulátorové plotostřihy mají téměř stejný výkon jako stroje napájené ze sítě; oproti nim mají tišší chod, ale nehodí se pro silnější větve.

Plot jako když střihne