U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

FANTAZIE S CORIANEM

Kategorie: Stavba | Autor: PETR PETŘÍČEK

NOVÉ MATERIÁLY PRO STAVBU A RENOVACE10.

Corian je materiál se širokým uplatněním. Zhotovuje se z něho zařízení do kuchyní, koupelen, ale také nábytek a bytové doplňky, například svítidla.

Vyrábí se z přírodních materiálů. Jako pojivo slouží látky na bázi akrylátu. Je to pevná, homogenní, masivní hmota s rovnoměrně rozloženou barvou a texturou.

Corian je oblíbený díky trvanlivosti a prokazuje také velmi dobré mechanické vlastnosti, jako je tvrdost, houževnatost, otěruvzdornost a nepoddajnost. Chemikálie jej nijak vážně neohrožují, běžně užívané látky z Corianu odstraníte. Má pevný, celistvý a neporézní povrch. Svou nesavostí je vysoce odolný proti znečištění. Případné mechanické poškození Corianu se velmi rychle napraví. Může se totiž řezat, frézovat, brousit, lepit – podobně jako tvrdé dřevo, a mimo to je možné jej i tepelně tvarovat ve formách (při teplotách 150 – 180 stupňů Celsia se dá snadno ohýbat). Vyspělou technologií lepení a následným broušením se docílí bezespárového spojování, a tak i sebevětší plochy či tělesa vypadají jakoby vyrobeny z jednoho kusu. Přináší to další velkou výhodu, protože se nemají kde držet nečistoty, což přispívá k snadné hygienické údržbě. Corian má díky svým vlastnostem velmi dlouhou životnost, protože poškození povrchu poškrábáním je snadno odstranitelné prostým přebroušením, u hrubšího poškození vyspravením, přebroušením a přeleštěním do zcela perfektního stavu.

   V domácnosti lze tento materiál použít do koupelen – sprchové kouty, vany na míru, umyvadla, která mohou mít atypické tvary, nejrůznější poličky nebo věšáky a může nahradit i obklady. Také v kuchyni se uplatní v široké škále barevných odstínů a textur. Vhodný je pro pracovní desky, odkapávací plochy, ale i dřezy, které můžete kombinovat s titanem nebo nerezem. Pokud se rozhodnete pro tento materiál, může vaše kuchyň vypadat jako vyrobená z jednoho kusu.

   Při výrobě nábytku Corian vyhovuje vysokým nárokům designérů a architektů, protože je možné ho jakkoli tvarovat, dobře se kombinuje s jinými materiály, je odolný, stálobarevný, průsvitný, může být lesklý i matný, vždy ale bezespárový. Nejčastějšími doplňky jsou asi svítidla. Také různé úchytky a umyvadlové kohoutky mohou být velmi efektní. Pro jeho netradiční užití se meze fantazii nekladou.

Corian vyrábí americká firma Du Pont a výhradním dovozcem do Čech a na Slovensko je Firma Cortrade, s.r.o. Dodává se ve formě desek tloušťky 6 a 12,3 mm a ve formě sanitárních prvků (dřezy, umyvadla, vany a jiné výrobky. Přesné cenové nabídky a bližší informace na www.cortrade.cz.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: CORTRADE

FANTAZIE S CORIANEM