U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

LINORYT ORIGINÁLNÍ DÁREK

Kategorie: Dílna | Autor: -fx

UDĚLEJTE SI

Linoryt je jedna z grafických technik pro tzv. tisk z výšky. Motiv, který chceme ztvárnit, nakreslíme na tiskovou formu (matrici) a místa, která se nemají zobrazit, rytím odstraníme. Na nevyhloubená místa potom válečkem naneseme barvu, na matrici přiložíme papír a tlakem na něj barvu přeneseme. Tato technika nevyžaduje složitou ani drahou výbavu a tomu, kdo má výtvarné cítění, dovede poskytnout potěšení z vlastní výtvarné tvorby.

Základní pomůcky:

– rydla do lina (sada obvykle 5 ks)

– nanášecí váleček na tiskovou barvu

– úzká špachtle na roztírání barvy

– hladká dlaždice nebo tabulka skla na rozválení barvy

– gumové nebo PVC lino

V obchodech s potřebami pro výtvarníky lze koupit celou soupravu s jednoduchým vybavením pro amatéry (váleček, barva, rukojeť se sadou rydel a vzorkový kousek lina). Informativní cena soupravy je 456 Kč. K tisku je možné použít olejové barvy v tubě nebo vodou ředitelné barvy ADIGRAF INK, které jsou kromě černé také ve žlutém, zeleném a modrém odstínu. Práce s touto barvou je snadnější, a proto je vhodná zvláště pro začínající tvůrce. Jedna tuba s obsahem 20 ml stojí zhruba 46 Kč. K pořizování tisků používáme ruční papír nebo jiný druh, který má dostatečně savý povrch. Pro naši první práci si vybereme jednoduchý motiv, který nemá složité linie a kde jsou bílé a tmavé plochy v kresbě rovnoměrně rozloženy. Teprve až získáme zkušenosti, můžeme zvolit složitější motivy s jemnými vrypy, které vyžadují větší zručnost.

Příprava materiálu na rytí

Zvolený formát linolea nalepíme na překližku asi 5 mm tlustou; měla by přesahovat lino na každé straně o 2-3 cm. S takto připraveným materiálem se nám bude lépe pracovat a matrici si můžeme případně upevnit svěrkami k okraji stolu. Pokud je lino vzorované, popř. má příliš tmavou nebo dokonce černou barvu, můžeme plochu, do níž budeme rýt, natřít např. bílým primalexem. To nám usnadní přenesení kresby. Použijeme silnější vlasový štětec, aby byl nátěr stejnoměrný. Plochu ještě zvolna vysušíme fénem. V každém případě, ať už budeme natírat nebo ne, musíme lino odmastit benzinem nebo syntetickým lihem.

Postup práce

Na předlohu, kterou jsme si pro linoryt vybrali nebo sami nakreslili, položíme pauzovací papír (koupíme ho v kopírovacích službách). Jeho okraje si můžeme přilepit lepicí páskou k předloze, aby se nepohnul. Potom měkkou tužkou (vhodná je mikrotužka 0,5 mm) přesně obkreslíme linie na rozhraní černé a bílé barvy na obrázku. Získáme tím pozitivní kresbu obrázku. Z druhé strany pauzáku budeme vidět negativní zrcadlově obrácenou kresbu. Pauzák přiložíme na lino tak, aby kresba tužkou ležela na něm. Můžeme ho připnout připínáčky k okrajům překližky. Kresbu prosvítající přes pauzák opět přesně obtáhneme tužkou, a tím ji přeneseme na plochu lina. Hned na počátku se přesvědčíme, zda se kresba dobře přenesla. Bude oproti originální předloze negativní. Další práci si usnadníme, když v přenesené kresbě vybarvíme např. modrou vodovou barvou plošky, které nemají být vyryty. Plocha bude potom přehlednější. Při práci je vhodné, když si lino s podložkou můžeme upevnit, abychom měli obě ruce volné k vedení rydla. Přitom musíme dávat pozor, abychom se nezranili, vyjede-li ze stopy. Po vyrytí celé matrice smyjeme pomocný nátěr a povrch opět očistíme lihem nebo benzinem. Potom je čas na kontrolní nátisk. Na tabulku skla (raději silnější) rozetřeme špachtlí částky barvy z tuby a rozválíme ji do tenké vrstvy. Barvu pak válečkem přeneseme na matrici, přiložíme na ni papír a citlivým tlakem dlaní papír “přilepíme” na barvu. Musíme však dát pozor, aby se nepohnul do strany, nebo abychom ho nepromáčkli do vyrytých drážek a prohlubní. Dokonalejší přitlačení papíru na matrici dosáhneme citlivým vyhlazováním pomocí oválné dlouhé kostice. U menších prací někdy stačí i oblá strana polévkové lžíce. Potom zvolna od jednoho rohu odlepíme papír od matrice. Druhou polovinu papíru lehce přidržíme na matrici a prohlédneme, jestli nemá tisk hrubší nedostatky. V opačném případě vadné místo znovu lépe vyhladíme. Tak zkontrolujeme idruhou část. Získaný tisk má nyní stejnou stranovou orientaci jako původní předloha. Prohlédneme matrici a podle potřeby opravíme vadná místa. Další výtisky můžeme dělat stejným způsobem, nebo využít služeb některých knihařských provozoven, které k tomu mívají vhodná zařízení. Tisky vyrobené tímto způsobem můžeme použít jako ex libris do knih nebo jako vánoční či novoroční přání. Použijeme-li pro tisk papíry jemného pastelového zabarvení, dosáhneme dalšího působivého účinku.

LINORYT ORIGINÁLNÍ DÁREK