Pletivo je jistota

Oplocení z různých typů pletiva patří k nejčastěji stavěným plotům zejména kvůli rychlosti stavby, účinnosti ochrany soukromí i trvanlivosti. Výběr pletiva ovlivní kvalitu plotu.

Nejčastěji se používá klasické čtyřhranné pletivo, prodávané v různých výškách zpravidla od jednoho metru. Levnější variantou čtyřhranného pletiva je pletivo pozinkované, dražší a trvanlivější je pak pletivo poplastované. Základní barva plastového povlaku je zelená, na zakázku si však můžete nechat pletivo poplastovat i dalšími odstíny, například modrou, bílou, černou či šedou. Velikost oka v obou typech drátěných plotových pletiv je nejčastěji 50 x 50 milimetrů a role bývají k dispozici v délkách 15, 20 a 25 metrů.

Výhodou takto chráněných pletiv je životnost v řádu desetiletí a stálobarevnost, kterou zaručují plastové povrchy, odolné proti UV záření a působení klimatických podmínek. Díky odolnosti proti korozi by měl plot při správném upevnění vydržet stabilně pevný i vypnutý.
Čtyřhranné pletivo můžete nakupovat v rolích se zapleteným napínacím drátem nebo bez něj.

AXIS S je oplocením ze svařovaných panelů s malým okem (100×50 mm) a průměrem drátů 4 mm

Svařované pletivo

Plot ze svařovaného pletiva tvoří na rozdíl od tradičního čtyřhranného pletiva mříž z horizontálních a vertikálních drátů. Způsob výroby tohoto pletiva v podstatě znemožňuje jeho rozpletení nebo deformaci, takže jeho volba uspokojí především příznivce dokonale rovných linií a lépe než jiné drátěné ploty vyhoví v místech, kde mohou na plot tlačit keře. Nepotřebujete napínací drát.

Pro klasické čtyřhranné pletivo existuje rozmanité příslušenství včetně různých typů sloupků i napínáků

Plastové i lesnické

Jako provizorní plot proti zvěři i jako pletivo pro vymezení pozemku mohou posloužit lesnická pletiva. Například lesnické pletivo Benita je svařované pletivo z pozinkovaných drátů o tloušťce 1,8 mm nebo v poplastované verzi o tloušťce drátu 2,1 mm. K dostání je ve výškách 150 až 200 centimetrů a lze je napnout i mezi sloupky z kulatiny.
Existují i lesnická pletiva s různým rozvrstvením drátů. To znamená, že směrem dolů se rozměry ok postupně zmenšují, což zajišťuje lepší ochranu pozemku a porostu na něm před zvěří různé velikosti.

Podobně lze použít farmářské pletivo, které můžete koupit ve výškách od 100 do 120 centimetrů s oky o rozměrech 150 x 150 mm.

Pro provizorní oplocení a bariéry vymezující nebo rozdělující pozemek lze použít i celoplastové oplocení. Například Polynet je plotovina balená v pásech pro zemědělské, lesnické a zahrádkářské účely. Je to pletivo na ochranu sazenic a kmenů proti okusu zvěří, ale lze je využít i jako provizorní plot nebo oddělení zahrady kvůli domácím zvířatům. Je odolné vůči nízkým teplotám a dodává se v zelené barvě v rolích o výšce 80 až 150 centimetrů.

 


Stavíme drátěný plot

01. Stavbu drátěného plotu začneme od rohového sloupku. Díry pro umístění sloupků můžeme kopat rýčem a lopatou. Pokud není půda kamenitá, práci nám velice usnadní zemní vrták.

02. Jámy pro sloupky by měly být hluboké asi 50 cm. Pro instalaci sloupku vykopanou jámu vyplníme suchým betonem a do něj sloupek usadíme.

03. Na vytyčené linii rozmístíme od rohového sloupku další vždy ve vzdálenostech asi 2,5 m. Pokud použijeme podhrabové desky, držíme se při určení vzdálenosti dalšího sloupku jejich délkou.

04. Rohový sloupek podepřeme ve směru budoucího pletiva vzpěrami zajišťujícími pevnost sloupku proti jeho tahu. Vzpěrami zajistíme minimálně i každý dvanáctý vnitřní sloupek.

05. Svislost sloupků ještě před zatvrdnutím betonu proměříme vodováhou. Výšku kontrolujeme hadicovou vodováhou nebo motouzem napjatým v úrovni jejich horních konců. Případné odchylky upravíme.

06. Po zatvrdnutí betonu okolo sloupků můžeme pokračovat v práci. Vykopeme rýhy pro podhrabové desky a začneme s jejich instalací.

07. Některé plotové systémy jsou vybaveny prefabrikovanými deskami umisťovanými do lišt na plotových sloupcích. Běžně se prodávají i podhrabové desky v délce 50 cm určené k zabetonování.

08. Ve výšce horního kraje, uprostřed a na dolním konci budoucího pletiva, napneme na sloupky nosné dráty. Na jednom konci je upevníme obtočením okolo sloupku.

09. Na protilehlém konci upevníme stejným způsobem nejprve napínák určený k vypnutí nosného drátu.

10. Rozvinutý drát protáhneme hřídelkou napínáku a otáčením klíčem drát vypneme. Takto postupujeme u všech rohových sloupků a při změně směru plotu.

11. Na prostředních sloupcích nosné dráty upevníme do speciálních závěsů, je-li jimi náš systém vybaven.

12. Pokud těmito závěsy vybaven není, upevníme nosný drát k prostředním sloupkům jednoduchými drátěnými oky.

13. Rozvineme plotové pletivo a začneme s jeho zavěšováním. Pletivo se snažíme srovnat tak, aby nedělalo boule. V případě nutnosti použijeme kladkostroj nebo napínák.

14. Nejprve na krajním sloupku pletivo upevníme smyčkami tenčího vázacího drátu obtočenými okolo sloupku. Stejně postupujeme na posledním sloupku.

15. Mezi sloupky pletivo zavěšujeme tak, že horní oko pletiva rozpleteme, protáhneme jím nosný drát a zase jej spojíme. Rovněž tak u dolního nosného drátu.

16. Ke střednímu nosnému drátu pletivo upevníme drátěnými očky. Očkem můžeme ještě upevnit pletivo ke sloupkům i v prostoru mezi nosnými dráty. A tím máme práci v podstatě hotovu.

 

Pletivo je jistota