Plánujeme jezírko!

Rubrika: rss-feed, Zahrada

Maličké jezírko se vejde do každé zahrady, ale ještě lepší je mít dost místa na velkou vodní plochu. Teprve tady můžeme uplatnit různé nápady, které upoutají a zahradu oživí. Přítomnost vodní hladiny dokáže zahradu nečekaně proměnit.

Jezírko může mít přísně geometrický tvar s rovnými liniemi a rohy do pravých úhlů

Docela malá nádržka například ve formě do země zapuštěné vaničky se vejde i na dvorek. Větší zahrada si ale zaslouží velkorysejší vodní plochu. Ale než takové jezírko začneme budovat, měli bychom se nad jeho umístěním, velikostí a podobou pořádně zamyslet.

Nejdůležitější je zvolit vhodnou polohu. Jezírko by mělo být blízko domu, abychom se z něj mohli těšit v létě na jeho břehu i kdykoliv v zimě, když se podíváme z okna do zahrady. Nakonec je to i praktické kvůli přívodu elektrického proudu, který budeme potřebovat na čerpání vody, osvětlení a třeba i vodotrysk.

Cesta k vodě

Blízko jezírka by měla vést cesta, abychom k vodní hladině mohli kdykoliv přijít. A ještě lepší je mít nedaleko vody odpočinkové plato, kam se vejde sestava zahradního nábytku.
Nejpřirozeněji bude jezírko působit v nejnižší části zahrady, nemělo by však ležet přímo pod stromy. Ty mohou škodit zespodu svými kořeny, které by mohly narušit fólii, a shora opadem listí. Ryby nesnášejí znečištění způsobené listím padajícím do vody. Ze stejného důvodu by voda v naší zahradě měla být dobře chráněna i před větrem.

Klasické zahradní jezírko, ovšem s neobvyklou cestou přes vodu

Vybrat správné stanoviště není vůbec jednoduché! Zvláště když uvážíme, že jezírko by mělo být alespoň část dne osluněné. Nejenom proto, že se na slunci daří oblíbeným leknínům. V teplé vodě je dobře i okrasným rybám a na sluníčku u vody se bude líbit i nám!

Ledvina nebo čtverec?

Zahradní jezírko mívá obvykle protáhlý ledvinovitý tvar. Je na pohled zajímavější než ovál, ale není jediným řešením. Záleží na tom, jaký styl se právě k našemu domu a do naší zahrady bude hodit.

Současné trendy preferují střízlivý vzhled okrasných vodních ploch

Jezírko může být takzvaně neformální – nepravidelné, nebo naopak mít tvar čistý, geometrický – to znamená čtverec, obdélník, ovál, kruh či dokonce trojúhelník. K venkovské chalupě se bude více hodit jezírko vypadající jako rybníček s břehy zasypanými valouny či porostlými mokřadními a vodními rostlinami. U moderního domu strohých linií bude slušet i voda jako podle pravítka. Její kraje nemusí mít na první pohled s přírodou nic společného. Ze všech stran může být hladký kámen, dlažba, beton, dřevo nebo prkna z dřevoplastu.

Zapuštěný či nad terénem

Prameniště může vypadat docela přirozeně

A tím plánování nekončí. Je ještě nutné rozhodnout, zda rybníček bude zapuštěný do země, nebo vyvýšený nad terén či jen částečně zapuštěný. Zapuštěný připomíná přírodní rybníček, láká volně žijící živočichy. Je však nebezpečný pro malé děti. Nadúrovňový je náročnější na stavbu, bude však dominantním bodem v zahradě.

Voda v pohybu

A ještě jedno rozhodnutí by mělo padnout včas před výstavbou. Bude hladina jezírka klidná, nebo ji bude čeřit voda tekoucí? Ta může být přiváděna z potůčku, může prýštit z prameniště, může na hladinu padat ve formě kaskád či vodopádu, ale můžeme si dopřát i krásu vodotrysku. Tekoucí voda je prospěšná rybám i rostlinám, protože zvyšuje množství kyslíku ve vodě. Jen k tomu budeme potřebovat čerpadlo, které vodu uvede do pohybu.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK, ZDENĚK ROLLER, HEISSNER

Plánujeme jezírko!

Uložit

Plánujeme jezírko!