U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CO KVETE V ČERVENCI

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská

Léto je již v plném proudu, všechno je samý květ. Do kvetení se daly i některé okrasné keře. Ibišek syrský nás překvapuje miskovitými modrofialovými nebo namodrale červenými květy, hortenzie nabízí svá kulovitá květenství v jemných odstínech a třezalka kalíškatá zlatožluté květy s nápadnými tyčinkami. Pozadu nezůstávají ani popínavé dřeviny. Jsou to především plaménky, které neúnavně kvetou po celé léto modrými, růžovými, červenými, žlutými i fialovými hvězdicemi, a hybridy zimolezů, které se nejčastěji šplhají po pergolách, jsou obaleny bílými, nažloutlými i červenými kvítky. Květenstvím, širokým někdy až 25 cm, se pyšní hortenzie popínavá a teplomilný trubač kořenující rozkvetl do krásy oranžovými a nebo červenými trubkami.

   A co trvalky? Z těch vysokých je v červenci v květu řebříček tužebníkovitý, žlutě svítí i květy krásnoočka velkokvětého, chrpy velkohlavé a vděčné janeby. Nelze přehlédnout ani hvězdice kopretiny největší, která vyžaduje časté přesazování, aby spolehlivě kvetla. Mohutný záplevák zahradní přiláká naši pozornost žlutými, červenými i žlutohnědými květy s kulovitým terčem. Plaménka latnatá, známé floxy, se zdobí dlouze trubkovitými květy bílé, růžové, červené i nafialovělé barvy (miluje kyprou půdu a svěží vlhké ovzduší). Také cenná léčivka rudbékie purpurová je se svými karmínově červenými květy ozdobou každého trvalkového záhonu.

   Z nižších trvalek jmenujme čechravu Arendsovu s bílými, růžovými a červenými kvítky uspořádanými v péřitých latách, šuškardu klasnatou, která nás zaujme růžovými nebo bílými klásky otevírajícími se shora dolů (proto se jí také říká shorakvět). Veselým dojmem působí červenožluté květy kokardy velkokvěté, svítivě žluté kvítky vrbiny tečkované a nízkých odrůd zlatobýlu zahradního. Všemi barvami hrají i zvonkovité květy denivky zahradní.

   Ani skalka nezůstává pozadu. Postaraly se o to nízké rozchodníky, rozmanité netřesky, zvonky karpatský i garganský, hvozdíky, ať už kropenatý, lidově zvaný slzičky, či sivý nebo pérovitý, mochny triglavská a jarní. Kvete mateřídouška úzkolistá, dobromysl obecná i levandule, jejíž usušené kvítky provoní naše skříně.

   A letničky – afrikány, ostálky, hledíky, měsíčky, rudbékie, astry čínské, netýkavky, lichořeřišnice, krásenky a jiné – pořádají v červenci skutečný karneval barev.

Popisy k obrázkům

CO KVETE V ČERVENCI