Parádní čela postelí

Co je u postele důležité? Samozřejmě kvalitní lehací plocha. Ale když se v ní chceme posadit, oceníme pevnou opěrku zad – postelové čelo.

Rádi vytváříme něco originálního. Většinou se omezujeme na maličkosti a sezónní dekorace, jsou ale prvky bytového zařízení, které vůbec nejsou malé, přesto svádějí k svébytnému pojetí. K nim patří postelová čela.

Nepotřebné, ale kvalitní dřevo nevyhazujte! I když v první chvíli nevíte, na co se může hodit…

Postel bez čela?

Kdo má štěstí a vlastní starobylé postele, má vystaráno, protože stará lůžka mívala čela bohatě zdobená, často vyřezávaná. Ovšem moderní postele se mnohdy omezují jen na rám s nohami. Když si chcete v takové posteli vsedě číst nebo se dívat na televizi, zjistíte, že něco chybí – pohodlná opěrka pro záda. Navíc hezké čelo je i ozdobou ložnice. Tak si ho vyrobte!

Je to snadné, pokud máte trochu manuální zručnosti a nějaký vhodný materiál. Tvrdá postelová čela jsou často udělána z prken či dřevěných desek. Měkká můžou být čalouněná nebo šitá.

Postel doplňte za hlavou vlastnoručně dělaným čelem. Někdy stačí textilie na záclonové tyči

Pracujeme se dřevem

Možná vám zbyla pěkná prkna ze stavební činnosti v domě nebo koupíte úplně nová. Důležité je, aby jejich povrch byl dokonale hladký a pak ošetřený nátěrem. Můžete použít barvu nebo některý z laků. Pokud opracováváte starší materiál, důkladně jej prohlédněte a zbavte veškerých hřebíků! Prkna lze sestavovat různě: horizontálně i vertikálně, vytvořit z nich obdélníkovou desku či desku s tvarovaným okrajem nebo jim nechat původní rozměry a tvar. Dřevem se dá stěna za postelí úplně či částečně obložit.

Na čelo postele se hodí i všechny dřevěné desky, které se tak dají zrecyklovat, například okenice, dveře, dvířka ze skříně, paraván. Jejich použitím docílíme originálního vzhledu celé místnosti.

Originální čela složíte z přiměřeně velkých desek. Poslouží tak dvířka od skříní, paraván nebo žaluziové okenice

Hrátky s textilem

Jako čelo se dá upotřebit i jakákoliv silnější textilie připevněná ke stěně – koberec, tapisérie, prošívaný přehoz, velké „polštáře“ vycpané vatelínem, ale i matrace vhodné tloušťky. Pokud je ke stěně nepřilepíte nebo nepřibijete malými hřebíčky, můžete je přivázat k záclonové tyči, kterou upevníte nad postel.

O dřevěnou stěnu se můžete bez obav opřít

Kdo se nebojí čalounit a vlastní sponkovačku, snadno vyrobí čelo k posteli z jakékoliv dřevěné desky, kterou obalí textilií. Pod ni můžete vložit vrstvu vatelínu nebo molitanu, povrch čela tak bude měkčí.

Pokud si v posteli rádi čtete, neobejdete se bez pohodlného čela

Vyřezávané čelo ze staré postele povýší i novodobý kus nábytku na zajímavý kousek v interiéru


Hodí se vědět

Mohutná čela jsou pozůstatkem historického nábytku. Postel měla poskytnout intimní prostor, ale často stávala na frekventovaném místě v obydlí. Vysoká čela určité soukromí poskytovala.

Na měkkou oporu zad je potřeba i měkká výplň, například molitan. Velkou plochu čalounění opticky rozbijí našité knoflíky


Nápad

Než jej vyrobíte z trvanlivého materiálu, můžete čelo postele namalovat na zeď. Použijte zbytky barev, s nimiž jste natírali stěny v ostatních místnostech. www.dulux.cz


Náš tip

Čelo postele, které sami vyrábíte ze dřeva, můžete ozdobit malbou. Pokud si netroufáte na složité vzory, vystačíte si i s linkami. Dá se z nich vytvořit pěkný originální vzor.

 

 

Šikovné švadlenky dokážou doplnit postel o ušitá čela

 

Připravila: Martina Lžičařová
Foto: Pavel Veselý, Dulux a Shutterstock

Parádní čela postelí