U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Papírové brikety

Kategorie: Dílna | Autor: iva

Možná také máte na chalupě lis na papírové brikety. Díky němu se dá ještě prakticky využít starý novinový papír a nejrůznější reklamní letáky, které se nám neustále hromadí v poštovních schránkách (použít se ovšem dá jen měkký papír, strukturou podobný novinovému). Briketami se dá topit ve všech kamnech na tuhá paliva. Možná vás proto zaujmou některá vylepšení lisu.

Postup výroby briket je jednoduchý: papír namočíme do vody a po částečném rozmočení vložíme do lisu. Přiklopením a stisknutím horní části vytlačíme z papíru vodu a slisujeme jej do obdélníkové brikety. Pan Kubeš, chalupář od Boskovic, vymyslel zajímavá zlepšení. Lis na papírové brikety (vyrábí jej družstvo Mechanika Praha) zasadil do jednoduchého dřevěného rámu, který dodává lisu při práci větší stabilitu. A pro snadnější obsluhu prodloužil rukojeť pohyblivé části. Samotný postup vylepšil také o jeden nápad: formu nejprve vyloží stránkou novin, pak teprve dá papírovou kaši a papír nahoře přeloží. Tak je briketa pěkně zabalená, kompaktní a po usušení se z ní nemohou oddělovat malé kousky papíru.

Popisy k obrázkům

1 Pod stříškou se na drátěných sítech suší vylisované a zabalené brikety

2 Původní lis, vyrobený Mechanikou Praha

3 Pan Kubeš drží lis za prodlouženou rukojeť, kterou připevnil pomocí šroubů k původní konstrukci. Lis vsazený do dřevěného rámu sedí stabilně na místě

Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ A ARCHIV MECHANIKA PRAHA

Papírové brikety