Otázky kolem krbových kamen

Krbová kamna se hodí do jakéhokoliv interiéru, jen je potřeba mít připravený komín a správné znalosti, jak kamna vybrat. S tím druhým vám poradíme.

Kamna HS Flamingo Nordflam Oria na dřevo a dřevěné brikety s výkonem 6 kW. Cena 8 950 Kč (Hornbach)

Krbová kamna vytvářejí příjemné teplo a útulnou atmosféru. V zimě citelně odlehčují finanční náročnosti hlavního topení a hospodárně doplňují vytápění. Na jaře a na podzim se zase vyplatí pro občasné zatopení v chladnějších dnech. Víte ale, co je při výběru kamen důležité?

Plně automatická kamna Nordica Ketty na pelety s výkonem 6,3 kW. Cena 31 175 Kč (Hornbach)

Volně stojící kamna, nebo obezděná krbová vložka?

Před nákupem je důležité určit vhodný typ kamen a jejich umístění, protože každý typ má jinou výšku i šířku. Volně stojící kamna nabízejí variabilní řešení, můžete je postavit do rohu, ke stěně nebo do volného prostoru. Při výběru krbové vložky musíte počítat s tím, že budete v místnosti stavět a vložku obezdívat.

V krbových kamnech Regence 3144 se topí dřevem, výkon mají 6,5

K čemu je teplovodní výměník?

Krbová kamna se zabudovaným teplovodním výměníkem vytopí více místností. Část tepla se používá pro přímé vytápění místnosti a zbytek tepla systém využívá pro ohřev vody. Čerpadlo pak ohřátou vodu rozvádí do radiátorů v ostatních místnostech.
„Tato kamna jsou vhodnou alternativou k hlavnímu vytápění, některé výměníky jsou schopny dávat do zásobníku vody i 75 % z celkového tepelného výkonu kamen,“ radí Marcela Bínová z Hornbachu. Na druhou stranu krbová kamna bez výměníku jsou připojena jen ke komínu a vyhřívají pouze danou místnost.

Kachlová kamna Trino AL s výměníkem jsou na dřevo, ekobrikety a hnědouhelné brikety, s výkonem 10,5 kW. Cena 29 944 Kč (Haas+Sohn)

Jaký mají mít kamna výkon?

Výkon se udává v kW a při výběru se zohledňují tyto faktory – velikost vytápěné místnosti, funkčnost komína, druh paliva, tepelné ztráty objektu (energetická náročnost budovy). Pokud se vynásobí objem vytápěných místností s hodnotou tepelné ztráty, vyjde údaj v kW, podle kterého se snáze vyberou kamna s optimálním výkonem. Jmenovitý tepelný výkon je uveden na typovém štítku a udává maximální využitelné množství tepla při trvalém provozu za časovou jednotku. Prostorová výhřevnost udává, kolik lze vytopit obytného prostoru v závislosti na kW jmenovitého tepelného výkonu.

Kamna s výměníkem Haas+Sohn Empoli ALL II na dřevo a hnědouhelné brikety s výkonem 12,2 kW. Cena 32 990 Kč (Hornbach)

Co je potřeba k instalaci kamen?

Pro montáž krbových kamen je důležité mít připravený komínový systém včetně vhodného kouřovodu. Pokud máte postavený komín, musí být určen pro připojení kamen na tuhá paliva. Další důležitou částí je kouřovod, což je spojovací článek mezi kamny a komínem a svým průměrem musí odpovídat oběma částem. Lze jej připojit ke kamnům k horní nebo zadní části.

LS kamna Nemo s pyrolýzou na dřevo a dřevěné brikety s výkonem 9 kW. Cena 66 429 Kč (LS KAMNA)

Je nutné vybudovat externí přívod vzduchu?

Externí přívod spalovacího vzduchu se montuje tam, kde není možné zajistit ohništi potřebné množství vzduchu z vytápěných místností. Pokud tedy nemáte možnost přivádět dostatek vzduchu z vedlejších místností, pak budete muset zajistit vzduch zvenku.
„Externí přívod vzduchu je vlastně potrubí, které přivádí venkovní vzduch do krbové vložky s výměníkem. Vzduch tak můžete přivádět ze sklepa, střechy, půdy či přívod umístit na fasádu,“ říká Marcela Bínová z Hornbachu. Kamna s externím přívodem jsou ideálním řešením do nízkoenergetických a pasivních staveb.

Kamna Alba s panoramatickým prosklením ze tří stran na dřevo a hnědouhelné brikety s výkonem 9,5 kW. Cena 27 990 Kč (Mountfield)

Je možná montáž svépomocí?

Instalaci krbových kamen do systému by měl mít na starosti odborník. Zároveň byste neměli zapomenout na kominíka, který by od začátku měl se všemi spolupracovat, konzultovat a nakonec i vše schválit.

Kamna Morso 7440 jsou vhodná do nízkoenergetických domů. Topí se v nich dřevem a dřevěnými briketami, výkon mají 6 kW. Cena 64 900

Čím topit?

To vždy záleží na konkrétním typu kamen. Většina druhů je vhodná pouze na topení dřevem, a to dřevem suchým. Čím je dřevo sušší, tím bude lépe hořet. Pokud si nejste jistí, zda je dřevo dostatečně suché, můžete si jeho vlhkost ověřit speciálním vlhkoměrem. Na noční provoz můžete používat dřevěné brikety. Spalování odpadu či nevhodných paliv (např. lakovaného, lepeného či impregnovaného dřeva) vede k poškození kamen.

Kamna Capri 3V na dřevo a dřevěné brikety s výkonem 6,7 kW. Cena 22 900 Kč (Mountfield)

Jak o krbová kamna pečovat?

Základem je topení suchým dřevem, aby krbová kamna vydržela co nejdéle. Dále je důležité každoročně, po topné sezóně, nechat kominíkem zkontrolovat a vyčistit komínový systém. K běžné péči o kamna také patří čištění krbového skla speciálním čističem a vynášení popela, na což lze použít vysavač na popel. Nezapomeňte také čistit výměník.

Kamna Haas+Sohn Husum na dřevo a hnědouhelné brikety s výkonem 6,5 kW. Cena 26 500 Kč (Hornbach)

www.haassohn-rukov.cz, www.hornbach.cz, www.krby-parma.cz, www.lanordica, www.mountfield.cz, www.morso.cz

 


Bezpečnost především

Důležité je dodržet bezpečnostní opatření, jako jsou například nehořlavá podlaha či skleněná podložka nebo nehořlavá deska přesahující alespoň 50 cm zepředu a 30 cm ze strany od ohniště. Vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být alespoň 80 cm, umístění kamen minimálně 20 cm od zdi.

 

Blok 2
Tip

Ke krbovým kamnům ještě patří – komínové systémy, kamnové roury, izolační desky, palivo, vysavač na popel, krbové nářadí. Při stavbě nového obydlí nebo kompletní rekonstrukci je potřeba ještě myslet na radiátory, čerpadlo k topení a expanzní nádrž.

Text: Hornbach
Foto: Archiv firem

Otázky kolem krbových kamen