U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

OŠETŘOVÁNÍ DŘEVĚNÉ PODLAHY

Kategorie: Dílna | Autor: PETR PETŘÍČEK

Dřevěná podlaha vytváří přirozené, teplé a harmonické prostředí, ve kterém se cítíme dobře. Má dlouhou životnost, ale vyžaduje specifickou péči.

Ve stavení obývaném jen o víkendech, musí dřevěná podlaha dobře snášet velké změny teplot. Při rychlém vyhřátí objektu, který jeden nebo dva týdny promrzal, se může teplota zvýšit až o 20 °C. Dalším problémem může být vlhkost. Chalupy bývají v údolích blízko řeky či rybníka a jiné zase v horské oblasti, kde vlhkost zvyšuje pravidelně neodhazovaný sníh. Dřevo se s takovými podmínkami dokáže optimálně vyrovnat, protože má schopnost pojmout určitou dávku vlhkosti a později ji vydýchat (pokud jej ovšem neuzavřeme syntetickým lakem).

Dlouhá životnost

Na podlahy chalup a později i chat se většinou přibíjelo smrkové a borové dřevo v podobě masivních palubek. Takovou podlahu můžeme několikrát brousit a renovovat bez porušení stability a vlastností dřeva, což jí dává dlouhou životnost. Musíme se ovšem o ni dobře starat. Aby netrpěla, měla by se relativní vlhkost vzduchu v takových stavbách pohybovat mezi 50 – 60 %. Klesne-li pod 50 %, vznikají mezi jednotlivými prkny spáry, při relativní vlhkosti nad 60 % podlaha bobtná. Pro stavení s vyšší proměnlivou vlhkostí je výhodnější opatřit dřevěnou podlahu olejem a voskem, popřípadě vodou ředitelným lakem, který je na rozdíl od syntetických laků prodyšný. Syntetické laky jsou sice méně náročné na údržbu, ale protože nesnesou rozpínání dřeva, mohou prudké změny teploty a vlhkosti na takto ošetřených podlahách nadělat značné škody.

Základní ošetření

Lakování – Použitý lak ovlivňuje z 50 % celkový charakter podlahy. Jedná se o nejběžnější způsob provedení povrchové úpravy dřevěných podlah. V zásadě je vhodnější použít laky na vodní bázi.

Olejování – Naolejované dřevo je tmavší a zvýrazní strukturu dřeviny a kresbu let. Výhodou olejovaných povrchů je možnost přibarvení oleje tak, aby vytvořil patinu, takže i nové podlahy vypadají historicky. Obnovení povrchové úpravy nevyžaduje broušení jako je tomu u lakovaných povrchů. Kvalita ochrany dřeva i cena provedení je přibližně stejná jako při lakování. Více zatěžované olejované povrchy bývají náročnější na četnost a intenzitu čištění a obnovování povrchu.

Voskování – Nejméně používaná metoda. Vosk je měkký a nikdy nevytvrdne tak jako olej. Zvýrazní strukturu dřeva, podlaha krásně voní, ale nelze ji extrémně zatěžovat. Tato úprava se nejčastěji používá u renovace historických interiérů.

Moření – Není na podlahy nejvhodnější. Mořidlo změní barvu dřeva, ale nechrání povrch, dřevo je potřeba ještě nalakovat.

Čištění a údržba

Dřevěné podlahy se nedoporučuje omývat vodou. Od prachu je nejlépe vyčistíte vysavačem. Vytírají se suchým hadrem, který může být napuštěný směsí vosku a parafínového oleje. Když je to nezbytné, povrch jen trochu navlhčíme a vytřeme ihned do sucha. Nepoužívejte umělé materiály – rozdírají ochrannou vrstvu. Vhodné jsou přírodní měkké látky (např. bavlněné apod.).

Drobné opravy

Dojde-li k poškrábání, obvykle se dá škrábanců zbavit vyleštěním za pomoci pastového vosku. Například pastový tvrdý vosk BonaTech Carl’s HS VOSK je bez rozpouštědel s přísadami, které působí protikluzně. Tento vosk uzavírá póry dřeva již naimpregnovaného olejem a chrání je před pronikáním nečistot a vlhkosti. Pokud je poškození větší, lze podlahu místně obrousit a opatřit novou povrchovou úpravou. Zde je však nutno počítat s mírnou barevnou odchylkou v místě nového nátěru. Závisí to na stupni zoxidování zbylé podlahy.

   V místech, kde v minulosti stála kamna, mohou být stará prkna propálena od oharků. Pokud je toto poškození velké do 3 mm, dá se odstranit přebroušením, více poškozené prkenice je třeba vyměnit. Při výměně prkenic pamatujte na to, aby nové dřevo bylo minimálně po dobu několika týdnů skladováno v místnosti, v níž bude použito. Přizpůsobí se tak vlhkosti vzduchu v prostoru a nebude „pracovat“, smršťovat se nebo rozšiřovat, čímž by narušovalo souvislý povrch podlahy.

   Při opravě poškozených míst (díry po hřebíku, vyštípnutí apod.) můžete podlahu vyspravit pomocí tmelů na dřevo, které se prodávají v různých barevných odstínech. Jako tmel lze použít i prach z posledního broušení smíchaný s trochou laku. Do větších otvorů nanášejte tmel postupně v jednotlivých vrstvách.

Celková obnova

Největší efekt v rekonstrukci celé prkenné podlahy má její vybroušení. Na tento úkon budeme potřebovat velkou brusku, kterou je možné půjčit v běžných půjčovnách nářadí. Pro použití velké brusky je nezbytná určitá zručnost a fyzická síla. Broušení musí být plynulé, abychom zachovali kontinuitu celé podlahy. Vyplatí se na tuto práci objednat odborníky ze specializovaných firem.

   Problémem může být také sesychání dřeva, které se projevuje rozšiřujícími se mezerami mezi jednotlivými prkny. Odstranění tohoto problému vyžaduje větší časovou rezervu. Je nutné vytahat všechny hřebíky, prkna dotáhnout pomocí klínu a znovu je přibít. Zkušenost potvrzuje, že takto dotažená stará prkna již dále nesesychají a nové mezery tudíž nevznikají.

www.L-trading.cz, www.podlahovecentrum-plzen.cz,

www.zumaparket.cz, www.acerpodlahy.cz,

Cech podlahářů ČR – www.cech-podlaharu.org

***

JAK ODSTRANIT VRZÁNÍ A PROHÝBÁNÍ PODLAHY

TIP!

Vrzání dřevěné podlahy a prohýbání jednotlivých prken mají na svědomí buď příliš slabá prkna, nebo prkna nedostatečně přibitá k polštářům podlahy, na kterých spočívají. Jestliže se při chůzi prohýbá celá podlaha, jedná se o uvolněné polštáře. V obou případech se však prkna o sebou třou, a proto vrzají. Vrzání jednotlivých uvolněných prken odstráníme nahražením uvolněných hřebíků stejně dlouhými, ale o něco silnějšími vruty se zapouštěcí hlavou. Jestliže tento zákrok nepomůže, musíme část prken odtrhat a uvolněné polštáře poddusat – zpevnit podklad. Přitom současně doplníme zásyp, případně izolaci.

JAK NA TO

* Optimální podmínky v místnosti s dřevěnými podlahami jsou 20 °C a 50 % až 60 % relativní vlhkosti vzduchu.

* Před vstupem na dřevěnou podlahu instalujte účinnou čistící zónu – rohožku.

* Extrémně namáhané plochy chraňte koberci, podložkami (zejména u kolečkových židlí). Nohy pohyblivých částí nábytku podlepte měkkými filcovými podložkami.

* Pravidelnou údržbou, voskováním a leštěním prodlužujete životnost dřevěných podlah.

* Nově nalakované nebo naolejované podlahy začněte používat teprve po dokonalém zaschnutí a vytvrdnutí poslední vrstvy laku nebo oleje (obvykle 24 hodin po nanesení poslední vrstvy).

* Pro zajištění větší trvanlivosti nově ošetřené podlahy dbejte na šetrné pozvolné zatěžování v průběhu prvních 14 dnů. Zejména v topné sezóně je nutné pozvolně zvyšovat teplotu a udržovat stálé klima v místnosti. Opatrně také manipulujte s nábytkem. Podlahu nepokrývejte ihned koberci.

DROBNÉ OPRAVY PRKENNÉ PODLAHY

a) Při výměně prkna spojeného na pero a drážku je třeba nejdříve spoj proříznout. Nejvhodnějším nástrojem je okružní pila nastavená na hloubku zářezu 15 mm

b) Pro vyplnění otvoru po vypadlém suku lze použít tmel na dřevo v různých barevných odstínech, který je možné ještě přetřít lakem

c) Škvíru mezi prkny můžeme vyplnit tenkou laťkou zhoblovanou do lehce klínovitého profilu. Mírně ji potřeme truhlářským lepidlem a paličkou zatlučeme zcela dovnitř.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: MARTIN MAŠÍN A ARCHIV

OŠETŘOVÁNÍ DŘEVĚNÉ PODLAHY