U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ORIGINÁLNÍ ZAHRADNÍ KVĚTINÁČE

Kategorie: Zahrada | Autor: VERONIKA PILAŘOVÁ

Osvěžte v létě svou zahradu nebo dvorek vlastnoručně vyrobenými originálními květináči a truhlíky! Za jejich základ postačí prázdné plechovky, staré hliněné květináče nebo obyčejný plastový truhlík či květník.

Plechovkové květináče

Nevyhazujte plechovky od kompotů, okurek apod., budou se vám hodit na zajímavé květináče nebo obaly na ně.

   Potřebovat budeme plechovky různých velikostí, akrylové barvy, plochý štětec široky a úzký, kuchyňskou houbičku, kladívko a hřebík. Plechovky zbavíme nálepek, důkladně umyjeme a osušíme. Pokud budeme do plechovky květiny rovnou sázet, nezapomeneme udělat hřebíkem a kladívkem do dna díru nebo díry na odtok přebytečné vody.

   Plochým štětcem natřeme celou plechovku a necháme zaschnout. Jestliže barva moc nekryje, uděláme druhý nátěr, třeba jinou barvou. Ten původní může lehce prosvítat. Pak namalujeme užším štětcem 2 až 3 vodorovné a několik svislých pruhů jinými barvami. Ihned suchou kuchyňskou houbičkou stíráme přebytečnou barvu svislých pruhů, čímž docílíme zvláštního prolínání barev. Mozaikový květináč

Líbí se vám mozaika? Můžete si ji vyzkoušet na obyčejném květináči a uvidíte, jak vás začne bavit.

   Připravíme si květináč, staré, různě barevné dlaždičky, lepidlo na dlaždičky, spárovací hmotu, tužku, noviny, kladívko, houbičku. Dlaždičky vložíme do novinového papíru a kladívkem rozklepeme na menší kousky. Na květináč si tužkou nakreslíme jednoduchý motiv. Kousky dlaždiček lepíme na květináč, kolem každého střepu necháváme stejné mezery. Než lepidlo pořádně zaschne, namícháme si hustší spárovací hmotu. Houbičkou nanášíme na dlaždičky a snažíme se hmotou vyplnit všechny mezírky. Necháme zavadnout. Pak mokrou a čistou houbičkou setřeme přebytečnou spárovací hmotu. Po zaschnutí přeleštíme suchým hadříkem, případně nožíkem dorovnáme hrany.

Obalovaný květináč

Máte doma starý zašlý terakotový květináč a nevíte, co s ním? Polepte jej přírodní drtí.

   Potřebujeme starý květináč, materiál na polepení – drť z mušlí, písek, kamínky, skořápky apod., univerzální lepidlo typu Herkules a plochý štětec. Do větší misky nasypeme materiál na polepení. Štětcem naneseme lepidlo na celý květináč a ten ihned obalíme v materiálu, který máme v misce. Přitlačíme, aby se drť dobře přilepila a neopadala. Můžeme tak obalit i květináč, ve kterém je zasazena květina.

Pomalované truhlíky

Zdají se vám jednobarevné plastové truhlíky a květináče moc fádní? Použijte akrylové barvy a uvidíte, jak se obaly oživí. Obaly umyjeme ve vodě a osušíme. Nejprve natřeme celou plochu světlou barvou, po jejím zaschnutí malujeme malým štětečkem jednoduché motivy květinek nebo puntíky.

***

POSTUP – MOZAIKA

1) Při lepení střípků mezi nimi necháváme stejně široké mezery

2) Do mezer mezi mozaikou důkladně vetřeme spárovací hmotu

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO A REALIZACE: AUTORKA

ORIGINÁLNÍ ZAHRADNÍ KVĚTINÁČE