U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

BAZÉNY BAZÉNY POD STŘECHOU POD STŘECHOU

Kategorie: Zahrada | Autor: MARIE RUBEŠOVÁ

Asi si řeknete, že hovořit v zimě o venkovních bazénech je trochu předčasné. A pokud jde o jejich přípravu na zimu zase poněkud opožděné. I když letošní podzim posunul tuto povinnost skoro až do Adventu.

Každý venkovní bazén je třeba zazimovat po příchodu prvních mrazíků. Přesněji řečeno – řídíme se teplotou vody. Jakmile se ustálí na 10 – 12 °C, je ten správný čas. Chybou je pozdější, ale také předčasné zazimování.

Vodu nemusíte vypouštět

Zní to možná nelogicky, ale venkovní bazén není třeba ani vypouštět. Přestože má voda po proměně v led větší objem, odborníci tvrdí, že je možné správně ji zakonzervovat a nechat v nádrži. A zjara ji jenom „probudit“.

   Na takové zazimování je asi dnes už pozdě, a tak si jen – propříště – připomeňme hlavní zásady. Je třeba: sítkem z hladiny a speciálním vysavačem ze dna odstranit nečistoty, zkontrolovat a upravit pH vody na 7 – 7,4 a také obsah chloru (okolo 10 g/m3), propláchnout písek v pískové filtraci a odpustit vodu asi 10 cm pod vratné trysky (dáme do nich záslepky). Stěny bazénu nad i pod hladinou očistíme (vhodný je přípravek Azuro Clear), vyčistíme skimmer, vyfoukneme vodu z hadic, trubek, čerpadla a filtrace, kterou je třeba odpojit z elektrické sítě. Do vody se pak vlije zazimovací přípravek, např. Azuro Zima, a bazén se přikryje plachtou. Mnozí uživatelé bazénů tuto práci raději svěří odborníkům (300 – 400 Kč za hodinu práce).

Koupání i v zimě

Připomeňme si teď, jaké výhody poskytuje bazén se zastřešením. Ochranný kryt podstatně snižuje znečištění vody, a tedy i množství chemických prostředků nutných k její údržbě. Kryt poskytuje příjemnou intimitu a soukromí. Když si chceme užívat sluníčka, samozřejmě jej odsuneme.

   Jestliže zvolíte variantu z polykarbonátu, můžete si pozvat slunce do bazénu dokonce i „po sezóně“. Střecha z tohoto materiálu totiž pracuje jako plnoplošný sluneční kolektor a na principu skleníkového efektu zadrží až 800 W/m2/h sluneční energie. Pokud jste se přestěhovali na chatu či chalupu trvale, nebo máte bazén na zahradě u domku, stojí tato varianta rozhodně za úvahu.

   Pro celoroční provoz bazénu se zimním doohřevem vody se mezi upevňovací segmenty krytu vkládají polyetylenové manžety, které téměř vyloučí infiltraci. Venkovní bazén 3,5 x 7 m s krytem při doohřevu 6 kW elektrickou spirálou můžete provozovat s teplotou vody 25 °C i při venkovních teplotách -15 °C. Menší bazény lze zakrýt také levnějším odklopným krytem. Pro maximální komfort dodává výrobce i verze s elektrickým odsunem či odklápěním včetně dálkového ovládání. Tvrdí, že neexistuje bazén, který nelze zakrýt.

Další informace: www.rolizo.cz

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: ROLIZO

BAZÉNY BAZÉNY POD STŘECHOU POD STŘECHOU