U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Orámujte si trávník skvělou kameninou z Kadaně!

Kategorie: Inspirace /pr článek/ | Autor:

Aby se správně vypěstovaný trávník stal předmětem pýchy majitele a závisti sousedů i kolemjdoucích, to vyžaduje dlouhodobou péči. Mezi zahradníky jsou na to odborníci na slovo vzatí. Když se dílo podaří, vyhlíží trávník skutečně jako smaragdový šperk. V této disciplíně si nikdo z akciové společnosti KERAMOST nedělá nárok na to, aby byl považován za odborníka. Ovšem v případě výroby kameninových materiálů použitelných při úpravě zahrad – to ano!

V kadaňském závodě zmíněné firmy pokračují ve více než stoleté tradici výroby kameninového zboží. Kamenina se ukázala jako velmi vhodný keramický materiál pro venkovní použití zejména díky své odolnosti proti mrazu, mechanickému namáhání a chemickým činidlům. Tyto keramické výrobky jsou také stálobarevné, protiskluzné a jen velmi málo se opotřebovávají i intenzivním používáním.

Jsou však zajímavé nejen s ohledem na technické vlastnosti. Dlaždice z kameniny jsou také velice dekorativní. Proto se kamenina stále více používá jako estetický prvek při architektonickém řešení moderních staveb i při rekonstrukcích objektů, a to zejména těch z počátku minulého století. Její přírodní vzhled harmonizuje s tradičními i moderními stavebními materiály a konečný výsledek uspokojí jak architekta, tak i uživatele, který se právě díky ověřeným užitným vlastnostem kameniny nemusí v dalších letech zabývat opravami díla.

Ideální stavebnice

Pro úpravu venkovních komunikací a ploch v okolí domů, veřejných budov a prostranství i historických objektů se v současné době vyrábějí kameninové dlaždice IDEAL v přírodních světlých barvách (s označením VERA) a v červených až červenohnědých barevných odstínech (pod názvem PETRA). Jsou k mání ve dvou velikostních formátech, a to 20 x 20 x 1,5 a 25 x 25 x 1,5 cm. Spolu s těmito základními formáty jsou vyráběny i jejich doplňky, jako jsou schodnice, parapetní desky, rohovky a zakončovací lišty.

Hitem jsou obrubníky

Z těchto doplňujících prvků sklízejí velký úspěch například zahradní obrubníky. Mohou vytvořit předěl či hranici mezi trávníkem a jiným záhonem, mezi trávníkem a komunikací anebo oddělit komunikaci od okolních záhonů.

Obrubníky IDEAL se vyrábějí nejen ve zmíněných barevných variantách, ale liší se i svojí celkovou výškou, která je 82 resp.111 mm. Stavební délka je v obou případech stejná – 250 mm. Tvar obrubníků, který je chráněným průmyslovým vzorem, přináší výrazný komfort při údržbě trávníků, a to zejména při používání nožových sekaček, tedy nejrozšířenějšího stroje pro úpravu travního porostu.

Na počátku všeho byla snaha umožnit posekání trávníku nožovou sekačkou bez nutnosti následných oprav ručně anebo např. strunovou sekačkou. A také nabídnout stavební prvek, který by trávník udržel v požadovaných rozměrech a zabránil pronikání travního porostu do okolních ploch. Tvar obrubníku byl s úspěchem nalezen a kamenina byla pro svoji všestrannou odolnost i dekorativní vzhled vybrána jako nejvhodnější materiál.

Správná pokládka

Práce s kameninovými obrubníky IDEAL je jednoduchá. Ukládají se buď na sucho nebo do pískového či betonového lože. Ve většině případů jsou nejlepší výsledky právě při pokládání na sucho a na sraz. Při práci s betonem je nebezpečí pošpinění obrubníků cementovými podíly směsi. Tyto skvrny se velmi obtížně odstraňují a škodí celkovému vzhledu obruby. Lze se tomu vyhnout penetrací ploch v okolí spár prostředky, jako je např. KERASEAL distribuovaný firmou MAPEI s.r.o.

Spodní část výrobku je tak řešena, aby spolu s jeho váhou dostatečně obrubník fixovala k rostlému podkladu okraje trávníku. Vodorovná část obrubníku by měla být umístěna směrem do trávníků a její líc má být v úrovni plochy, z níž vyrůstá tráva. Při sekání trávy u kraje zatravněné plochy se totiž po této vodorovné ploše obrubníku mohou pohybovat pojezdová kolečka sekačky a břit rotačního nože spolehlivě poseče porost až do samého kraje trávníku. Žádné následné dosekávání není nutné. Jedním průjezdem sekačky se dosáhne požadované stejnoměrné výšky porostu. Není to geniální?

Pokud je zapotřebí oddělit komunikaci např. od přilehlého rabátka, pak je vhodné, aby vodorovná plocha obrubníku byla uvnitř komunikace a tvořila součást jejího pevného či dlážděného povrchu.

Volba typu obrubníku

Jaký typ obrubníku si zvolit? Záleží samozřejmě na místě a okolnostech použití. Výběr barvy je obvykle závislý na představě majitele či realizátora. Při volbě výšky ohraničení sousedících ploch však je třeba vzít v úvahu více činitelů.

Pro oddělení trávníku od komunikace je vhodná nižší varianta obrubníku, tedy 82 mm, pro oddělení trávníku od plochy pokryté např. mulčovací kůrou se jeví jako vhodnější varianta s výškou 111 mm. Je nutné uznat, že situací a faktorů je na zahradách a vůbec při uplatňování kameninových obrubníků nespočet. Pak přijde ke slovu představa i přání majitele či realizátora.

Ať zvolíte jakýkoli typ, jedno je jisté. Obrubníky z kadaňského závodu akciové společnosti KERAMOST vás nezklamou. Výrobky z kameniny jsou krásné a odolné. O její odolnosti se můžeme přesvědčit při úpravách tvarů kameninových výrobků. Nejlepších výsledků se dosáhlo při řezání diamantovým kotoučem “pod vodou”. Nicméně přírodní prostředí, do kterého se kameninové obrubníky a kamenina zařazuje svým charakterem snad nejlépe z materiálů vzniklých lidskýma rukama, je velmi mnohotvárné a snese umístění těchto stavebních prvků bez jejich zásadních úprav.

Kamenina z Kadaně je zkrátka znamenitý výrobek, schopný vtisknout nové elegantní rysy zahradám a dalším místům v našem okolí na celá desetiletí.

Navštivte ve dnech 14. – 18. září 2004 náš stánek na 15. ročníku Mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH na Výstavišti v Praze – Letňanech. Najdete nás v hale č. 1, sekce C, stánek č. 14. Budete vítáni!

KERAMOST, a.s.

ředitelství

Žatecká 1899/25, 434 30 MOST

Tel.: 476 704 322, fax: 476 704 405

E-mail: keramost@keramost.cz

I-net: www.keramost.cz

KERAMOST, a.s.

závod Kadaň

Věžní ul., 432 01 KADAŇ

Tel.: 474 343 117, fax: 474 343 121

E-mail: kadan@keramost.cz

Přehled formátů kameninových obrubníků IDEAL

Obchodní označení

   
   
   
   IDEAL 85    IDEAL 111    IDEAL 85    IDEAL 111

   
   
   
   VERA   
   VERA   
   PETRA   
   PETRA

Rozměr (mm)   
   
   250 x 125    250 x 125    250 x 125    250 x 125

   
   
   
   x 85   
   x 111   
   x 85   
   x 111

Spotřeba (ks/bm)   
   4   
   4   
   4   
   4

Hmotnost (ks/kg)   
   2,7   
   3   
   2,7   
   3

Výška obruby (mm)   
   30   
   56   
   30   
   56

Barva   
   
   Přírodní světlé odstíny    Tmavě červená až červenohnědá

Orámujte si trávník skvělou kameninou z Kadaně!