U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

OPRAVDU EKOLOGICKÁ TOALETA

Kategorie: Dílna | Autor: GRO

NÁŠ TIP

Každý chatař, chalupář a majitel rodinného domku musí mít v objektu vhodný způsob likvidace tekutých odpadů. Pokud má připojení na kanalizaci, není to problém. V opačném případě si může vybrat mezi běžnou toaletou napojenou na žumpu nebo zvolit některou variantu tzv. ekologického WC. Ovšem i mezi těmi jsou rozdíly, a to především ve způsobu “zpracování” odpadu.

Odděl a zpracuj

Pokud chceme mít ve svém venkovském obydlí skutečně ekologickou toaletu, neměla by již potřebovat žádné další stupně čištění, zatěžovat přírodu umělými chemikáliemi a být energeticky náročná. A když po ní ještě navíc “zbude” užitečné hnojivo do zahrádky, tak můžeme být spokojeni. Vysněnému ideálu se blíží toalety, které používají systém oddělení tekutého a pevného odpadu. Když jsou totiž ony dvě složky odděleny, mohou se snadněji dále zužitkovat. Pevný odpad se změní v kompost a také naše moč obsahuje mnoho důležitých látek, které umělá hnojiva postrádají. Shromážděná moč se zředí vodou a lze ji pak použít například pro hnojení trávníku.

Splachování bez vody

Tato ekologická toaleta se používá jako každá jiná. Pouze při “splachování” se místo ventilu nádrže na vodu uvede do chodu rotační deska (nebo jiný systém – záleží na typu toalety), která odpad rovnoměrně rozdělí. Deska zároveň zakrývá vnitřek zásobníku. Důvtipná konstrukce přitom zabraňuje nepříjemnému pohledu na obsah toalety. Nepřetržitým chodem ventilátoru dochází k dehydrataci pevného odpadu – a právě tím je zbaven zápachu. Tekutý odpad vytéká speciální hadicí a je ho možno odvádět do trativodu s pískovým filtrem nebo do zvláštní nádrže. Nachází-li se v domě toaletní odvod, je možno odvádět tekutý odpad touto cestou. Pevný odpad se hromadí ve vnitřním zásobníku, kde se zbaví vody a po určité době (a při správném postupu) se může použít jako kompost.

V domě i v kolonii

Podle výrobců a prodejců těchto toalet ji můžeme mít ve standardně vybaveném rodinném domě – i v chatové kolonii zcela bez elektřiny. Univerzální typy těchto toalet můžeme umístit na jakémkoliv místě a k jejich funkci není třeba ani voda ani další napojení na odpad. Jedinou podmínkou je zdroj elektrického proudu 230 V k zajištění funkce odsávacího ventilátoru. Toalety určené do chatových kolonií lze pohánět také autobaterií, sluneční energií nebo jiným zdrojem energie o výkonu 12 V. Prostřednictvím adaptéru, který je součástí příslušenství toalety, ji lze na elektrickou síť samozřejmě připojit kdykoliv později. Také zde se odpadní hmota hromadí ve vnitřním zásobníku. Plný zásobník se vyjme azasype trochou půdy. Po půl roce tak vznikne výživný kompost (v době vytváření kompostu se pochopitelně používá druhý zásobník). A podle informace firmy Elia Elektro, která ekologické toalety dováží a prodává, si jednodušší typ ekologické toalety může každý průměrně zručný chalupář sám namontovat za několik hodin…

1. Odsávací ventilátor

2. Odsávací roura

3. “Splachovadlo”

4. Oddělitelný vršek

5. Horní nádržka na tekutý odpad

6. Dolní nádržka na tek. odpad

7. Odpadní roura na tek. odpad

8. Spodní část

9. Zásobník (2 ks)

* Tato toaleta systému SERVATOR VILA může být umístěna kdekoliv na vytápěném či nevytápěném místě. Je třeba zajistit odvod výparů a připojení odvodu tekutého odpadu k toaletnímu odpadu nebo zajistit odvod tekutého odpadu do speciální shromažďovací nádrže. K zajištění funkce ventilátoru je třeba elektrický zdroj 230 V.

* Jednoduché řešení problému hnojiva z moči (systém Servator Ejektortank): Moč se odvádí do nádrže, zředěním vodou vznikne hnojivo, které můžete použít na zahradě. Zapojí se na zahradní hadici a indikační roura sama pozná, kdy je čas k vyprázdnění.

* Nejpohodlnější řešení odvodu moči je napojení na stávající odpadovou rouru umyvadla nebo sprchy. Také odvod moči do trativodu s pískovým filtrem je vhodným a bezproblémovým řešením.

* Odvětrání je možno vést stropem nebo skrz venkovní stěnu do výšky několika metrů na vnější stranu domu. Krycí větrná stříška se síťkou proti ptákům a drobné zvěři se nasadí na konec ventilační roury. Nachází-li se v místnosti ventilační roura z dřívějška, je výhodné zapojit toaletu na stávající ventilaci. Ventilační rouru není třeba izolovat. Případný kondenzát se zachycuje v kondenzační jímce a odvádí se hadicí přímo do odpadní roury. Ventilátor se zapojí do zástrčky ve zdi. Ve vlhkém prostředí musí být instalace provedena napevno odborníkem.

OPRAVDU EKOLOGICKÁ TOALETA