U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Mažete své pomocníky?

Kategorie: Zahrada | Autor: Jiří Svoboda

Dnes se již málokterý zahrádkář a chalupář obejde bez drobných mechanických pomocníků, jakými jsou zejména motorové travní sekačky, ruční motorové pily, ale i malotraktory s přídavnými strojními sekcemi na zpracování půdy.

Zahradní technika samozřejmě vyžaduje nezbytnou údržbu a ošetřování. Výrobci proto v návodech k obsluze uvádějí patřičné postupy včetně vhodných maziv. Tyto rady jsou ale mnohdy nejednoznačné a uživatel tápe, jaký olej by měl vlastně použít. Například pro čtyřdobé motory travních sekaček a malotraktorů se často doporučuje olej SAE 30, API SF (SAE = viskozitní klasifikace, 30 = viskozitní třída příslušná motorovým olejům určeným pro letní provoz; API = výkonová klasifikace, SF = výkonová skupina vyjadřující vhodnost motorového oleje pro vysoce zatížené zážehové, tedy benzinové motory). Motoristům je označení většinou jasné, protože se s ním v poněkud jiné podobě setkávají v návodu k obsluze svého vozidla. Ale i oni mohou zapochybovat, o jaký olej vlastně jde – u většiny čerpacích stanic olej s udávaným viskozitním a výkonovým zařazením obvykle nenabízejí, protože u vozidel se tyto tzv. sezonní neboli jednostupňové oleje již nepoužívají. Řešení tu je, ovšem v podobě celoročního oleje (proto má jiné označení). To je zvláště pro chalupáře, kteří například malotraktor využívají i v zimě na prohrnování sněhu nebo k dopravě, samozřejmě výhodnější. Pokud je vyšší jeho výkonová úroveň i vyšší rezerva viskozity, je to z hlediska zajištění delší životnosti motoru jedině vítáno. Například známá firma ARAL nabízí cenově velmi výhodný olej Basic Elastic 15W-40 (SAE 15W-40, API SH/CD). Je možné ho dostat nejen u čerpacích stanic, ale např. i v obchodních domech OBI. Firma ARAL má ve své nabídce celou řadu dalších vhodných přípravků. Pro dvoudobé motory ručních motorových pil a křovinořezů je to olej Basic Energy 2T v mísícím poměru 1:30. Má i nízkou kouřivost. Kdo myslí ekologicky, použije plně syntetický esterový olej Super Energy 2T. Je maximálně hygienický pro svou zvláště nízkou kouřivost a minimální zápach výfukových plynů. Je také snadno biologicky rozložitelný a tím šetrný k životnímu prostředí. Mezi ekologické patří i olej Deganit BA pro mazání řetězů ručních motorových pil. Nesmíme zapomenout ani na očištění a celkové ošetření stroje po skončení práce. Pro čištění lze použít rovněž ekologický kapalný přípravek Čistič za studena, prodávaný v nádobce s praktickým ručním rozstřikovačem. Přípravek povrchy nejen čistí, ale současně je i konzervuje.

* * *

Co znamenají údaje v novém značení?

Podle tříd SAE se charakterizují viskozitně teplotní vlastnosti olejů, neboli změny jejich tekutosti při určených teplotách. Pro zimní období jsou vhodné viskozitní třídy SAE 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W. Čím nižší je číslice, tím je olej tekutější, a proto vhodnější pro zimní provoz. Letní viskozitně teplotní vlastnosti jsou vyjádřeny viskozitními třídami s číslicemi bez W, tedy SAE 20, 30, 40, 50, 60. Moderní celoroční oleje mají viskozitně teplotní vlastnosti splňující více viskozitních tříd, např. SAE 0W-40, SAE 5W-40, SAE 15W-40, ale třeba i SAE 5W-60. Symboly API charakterizují užitné vlastnosti motorových olejů. Tato nejstarší klasifikace byla sestavena v American Petroleum Institut. Oleje vhodné pro benzinové motory jsou označeny skupinou s počátečním písmenem S (Servis), oleje do naftových motorů pak skupinou začínající písmenem C (Commercial). Druhé písmeno, příp. doplněné číslem, vyjadřuje splnění konkrétních výkonových limitů kladených na oleje v každé skupině. Oleje do benzinových motorů mají označení API SE, SF, SG, SH, SJ (čím je druhé písmeno vzdálenější od začátku abecedy, tím výkonnější je olej). ACEA je evropská klasifikace výkonnosti motorových olejů. Je rozdělena do tří tříd: A oleje pro benzinové motory osobních vozů, B oleje pro naftové motory osobních a dodávkových vozů, E oleje pro motory těžkých užitkových vozů. Číslice za těmito písmeny označují ještě blíže vlastnosti olejů.

Mažete své pomocníky?