Ochranné plachty a kryty

Ochranný obal na dvousedadlovou lavici z průhledné páskové polyesterové tkaniny. (Hornbach)

Využijeme je pro zakrytí palivového dřeva, shrabaného listí, bazénu, pískoviště, sportovního náčiní, zahradního nábytku, ale i auta nebo motorky. Při výstavbě či rekonstrukci ochrání složený stavební materiál nebo obnažený krov.

 

Univerzální plachty mají čtvercový
nebo obdélníkový tvar, různou gramáž
a barevné provedení

Podle způsobu použití volíme plachty nepromokavé, izolační nebo prodyšné. Jejich životnost závisí na kvalitě materiálu, jeho hustotě a také jak extrémním vlivům počasí budou dlouhodobě vystaveny. Pro zvláště namáhaná místa jsou určeny plachty v profesionální kvalitě.

Univerzální krycí plachta

Klasická plachta je vyrobena z polyethylenu, ve zdvojeném svařeném lemu má umístěna kovová oka, jimiž se provlékne stahovací šňůra, jež plachtu zabezpečí před větrem. Odolnost proti protržení závisí na gramáži materiálu.

Plachty na zahradní nábytek mohou mít vzhled textilního přehozu (Tchibo)

Na zahradní vybavení

K celoroční ochraně zahradního nábytku, grilu a dalšího vybavení před deštěm i prachem slouží nejčastěji pevné polyesterové plachty. Mnohem lepší ochranu a pohodlnější manipulaci poskytují obaly určené přímo pro konkrétní modely. Mohou se kolem nábytku upevnit rovněž pomocí stahovací šňůry nebo zipy či háčky.
Ochranné obaly na nábytek jsou primárně určeny pro produkty z hliníku a umělých materiálů. Pokud je chceme použít na dřevěný nábytek, musí být zcela suchý a ošetřený lakem nebo olejem, aby neabsorboval vlhkost, která by pod málo prodyšným obalem mohla vést k hnilobě dřeva.

Krycí plachta Azuro Premium z polyethylenu s vysokou hustotou (HDPE) zajistí bazénu i zimní ochranu. (Mountfield)

Dobré rady

• Plachty neskladujeme vlhké, aby neplesnivěly.
• Mezi krycí plachtou a nábytkem je třeba zachovat vzduchovou mezeru, aby nedocházelo ke kondenzaci vody.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Ochranné plachty a kryty