U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Obklady a dlažba

Kategorie: Dílna | Autor: Jiří Janouškovec

Dobré zázemí doma i na chalupě (ba i na chatě) představují WC a koupelna. Nejen pro pohodlí uživatelů, ale pro ryze praktické, totiž hygienické, důvody. Snadná údržba těchto veskrze intimních “zákoutí” by měla být ve 21. století samozřejmostí. Spolehlivě ji zajistí keramické obklady a dlažby.

V lednu roku 2000 zahájila svou činnost společnost Lasselsberger, s. r. o., společná obchodní a servisní organizace akciových společností Keramika Horní Bříza a Chlumčanské keramické závody. Oba významní výrobci obkladových materiálů, koordinovaní společností Lasselsberger, poskytují zákazníkům komplexní řešení obkladů podlah i stěn funkčně a designově sladěnými keramickými materiály (obkládačky, dlaždice a listely), a možnost použití vlastních lepicích tmelů při konkrétní aplikaci obkladů.

A právě této komplexní nabídky bylo při rekonstrukci “naší” koupelny využito. Nebyla ve špatném stavebním stavu. Vzhledem k probíhající rekonstrukci rozvodů vody v domě, při níž došlo k výraznému poškození obkladů, a k následné výměně zařizovacích předmětů však bylo nutné ji kompletně renovovat.

Použitý materiál

Obkládačky Milada 731 (25 x 20 cm)

Dlažba Milada (33 x 33 cm)

Listela Pavel (20 x 6,1 cm)

Inzerta (2 ks, 25 x 20 cm)

K lepení a spárování byly použity osvědčené výrobky řady KERAFIX.

Nástroje a nářadí

Mechanická řezačka dlaždic (lze si ji zapůjčit), zednická lžíce, ozubené hladítko s ozubením č. 6, špachtle (stěrka), nádoba na míchání lepicího tmelu, mechanická míchačka + vrtačka, kovový svinovací metr, skládací metr, ocelové pravítko, vodováha, olovnice, obkladové křížky, obkladové kolíčky, štípačky, gumové kladivo, měkká tužka, houba, hadr, gumová stěrka k roztírání spárovací hmoty.

______________________

RENOVACE OBKLADŮ A DLAŽBY V KOUPELNĚ

Nejdříve byly odstraněny staré obklady a dlaždice. Doporučujeme pracovat s rozvahou, aby došlo k minimálnímu poškození podkladu

Důležitá je příprava podkladu pro lepení. Na snímku je patrné srovnání povrchu čelní a pravé boční stěny vyrovnávací maltou

Pečlivě (poté co určíte výšku obkladu) pomocí metru a vodováhy (bez ohledu na rovinnost podlahy) určete horní okraj obkladu a u něj začněte… Držte se roviny horního okraje po celém obvodu místnosti

…nebo si obkládanou plochu rozdělte ve středu a začněte lepit od středu nahoru (praktické řešení pro případ, že budete vkládat listelu)

Na spárování byl použit Kerafix linea, spárovací hmota pro keramické obklady a dlažbu. Je dodávána v balení 5 nebo 20 kg. Na 1 kg směsi je třeba zhruba 0,4 litru vody. Hmota je použitelná až do šířky spáry 5 mm. Spárovací hmota je na trh dodávána v několika odstínech: bílá, manhattan, šedá, bahama, karamel, světle hnědá, magnolia a bermuda. V našem případě jsme použili klasickou bílou barvu.

Kerafix standard, lepicí tmel pro keramické obklady a dlažbu, je vhodný pro lepení všech typů keramických podkladů a dlaždic ve vnitřním prostředí. Tmel je dodáván v balení 25 kg. Nanáší se a roztírá klasicky – zubovým hladítkem bez předběžného vlhčení. Doba zpracovatelnosti je tři až čtyři hodiny.

Stav krátce poté, co byla dokončena nová instalace rozvodu vody

Připravený lepicí tmel se nanáší rovnou stranou hladítka…

…a poté ozubenou částí hladítka pod úhlem zhruba 45 až 60°

Pro dodržení stejnoměrné šířky spár se při amatérském obkládání používají obkladové křížky

Praktický příklad použití tzv. kolíčků pro přesné lepení obkladu kolem vany

Ke srovnání obkládačky do roviny s okolím používejte vždy jen kladiva s gumovou hlavou!

Ke kontrole rovinnosti použijte lať nebo vodováhu

Poslední (dolní) obkládačky položte až poté, co bude dokončena dlažba. Samonivelační vyrovnávací hmotou (například KERAFIX level) upravte rovinnost a výšku podlahy

Dlažbu pokládejte zprava doleva směrem k umyvadlu a směrem od vany ke dveřím

Po položení dlažby (zhruba po 24 hodinách, kdy bylo dosaženo tzv. pochůznosti) dokončete obklad

K úpravě rozměrů obkládaček a dlažby použijte mechanické řezačky dlaždic. Jen v nouzi navrhujeme použít “diamant” na řezání skla a ocelového pravítka

Mezi nejobtížnější práce patří vyřezávání a tvarování obkládaček. Tvar otvoru (řezu) si přesně přeneste na dlaždici

Kotoučovou bruskou nařízněte…

…a štípacími kleštěmi vylomte (vyštípejte) potřebný tvar

Při troše šikovnosti je výsledek dokonalý. POZOR! Tato práce je velmi náročná na přesnost

Spárovací hmotu můžete nanášet různým způsobem. Například tak, jak je to uvedeno na snímku. Obkladač-amatér s výhodou použije gumovou stěrku

Po zavadnutí spárovací hmoty dokonale odstraňte její zbytky z povrchu obkladu vlhkou houbou a pak suchým hadrem

Obdobně pracujte i při spárování dlažby

Foto Ivan Poltavec

__________________________

NAŠE TIPY

* Při nákupu dlaždic a obkládaček zkontrolujte, zda všechny kartony mají stejné číslo odstínu a formátu. Jedině tak si můžete být jisti tím, že mají stejný barevný odstín.

* Kupte si několik dlaždic a obkládaček navíc. Doporučujeme rezervu 10 % při klasické pokládce, nebo až 20 % při pokládce “na koso”. Pokud přidáte další 1 m2 navíc pro případnou budoucí výměnu poškozených prvků, rozhodně neproděláte. Vzhledem k rychlé obměně sortimentu výrobce je málo pravděpodobné, že například za dva tři roky koupíte stejný odstín.

* Při práci s tmelem a se spárovací hmotou dodržujte návod výrobce!

* Pokud nemáte dostatek zkušeností, navrhujeme pro lepení obkládaček a dlaždic (ale i pro nákup, přípravu projektu apod.) využít služeb profesionálů. Náklady na práci se částečně sníží díky rozdílu v DPH za pořízení materiálu. Bez zajímavosti není ani záruka na práci a rychlost realizace. Navíc za vás dodavatel vyřeší problémy s odstraněním starého stavebního materiálu.

Na spolupráci se podíleli:

Lasselsberger, s. r. o., Plzeň

info@lbpl.cz

Zednictví Martin Šíma

a Karel Trojánek

tel. 0603 801 215 a 0602 283 960

Jaroslav Borovička

Ceramica Praga, s. r. o.

Nádražní 76

150 00 Praha 5

tel. 02/ 573 18 366, 0602 460 842

Obklady a dlažba