U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NÁSTĚNKY bez špendlíků i magnetů

Kategorie: Inspirace | Autor: iva

Nástěnka nemusí viset jen ve školní třídě – menší najde uplatnění i v dětském pokoji, kuchyni, dílně, předsíni i pracovně.

Děti si tu můžou vystavovat obrázky svých pěveckých či sportovních idolů, v kuchyni na ní bude po ruce nový recept, který chceme v neděli vyzkoušet, průběžně doplňovaný nákupní seznam nebo kalorická tabulka. V předsíni, kde ji nikdo z rodiny nemine, bude na nástěnce jízdní řád, otevírací doba místního obchůdku, důležitá telefonní čísla i místo na vzkazy. V pracovně nebo dílně tu budou mít místo poznámky o místních akcích, na něž nesmíme zapomenout, zajímavé výstřižky a třeba pozvánka na schůzi zahrádkářů.

Klasická nástěnka by samozřejmě na chalupě působila příliš “úředně”, u kupované jsou navíc dané i její rozměry. Proto si vyrobíme praktickou a hezkou nástěnku, “ušitou” na míru našemu interiéru, sami. Barevně i materiálem může ladit s ostatním vybavením.

Potřebujeme: lehkou desku (polystyren, silný karton, sololit apod.), materiál na povrch nástěnky (juta, dekorační textilie, slabá rohož z přírodního materiálu, samolepicí fólie či tapeta), pevnou plochou nebo kulatou prádlovou gumu vhodné barvy, lepidlo nebo lepicí pistoli či sponkovačku, malé hřebíčky (cvočky apod).

Pracovní postup: Desku uřízneme na požadovanou velikost. Lícovou stranu potáhneme vybraným materiálem – okraje zahneme na rub desky a přilepíme nebo upevníme sponkovačkou. A teď přijde to nejdůležitější: vytvoření gumové sítě, pod kterou budeme všechny lístky, pohledy a obrázky jednoduše a bez špendlíků uchycovat. Podle předpokládané velikosti lístků zvolíme hustotu a tvar sítě. Může mít pravidelný čtvercový rastr, ale inspirovat vás může i pavučina, vějíř apod. Guma by měla být mírně napnutá; její konce upevníme na rubu nástěnky. Vhodným způsobem (podle materiálu desky) zafixujeme i všechna nebo aspoň většinu jejího křížení. Nástěnku můžeme ještě zarámovat úzkými dřevěnými lištami. Nakonec připevníme na horní okraj úchytky na zavěšení – pokud ji nepostavíme na skříňku a neopřeme o zeď.

JINOU MOŽNOSTÍ je nástěnka, na níž vytvoříme připevněním několika řad širší pevné stuhy jakési mělké kapsičky, do kterých budeme obrázky zastrkovat.

Náš tip

Křížení kulaté, tzv. kloboukové gumy zafixujeme na měkčím podkladu (např. karton, polystyren) dvěma stehy pomocí silné jehly a lýka, případně ručních nití nebo slabé šňůrky.

NÁSTĚNKY bez špendlíků i magnetů